Xalq Müdafiəçisi hüquq müdafiəçisi Nata Feradzenin avtomobilinin zədələnməsi faktına cavab
2022-ci il oktyabrın 22-də mediada vətəndaş fəalı Nata Feradzenin avtomobilinin boyalarla rənglənməsi və üzərində təhqiredici yazıların qalması barədə məlumat yayılıb. Hüquq müdafiəçisinin özü də bunun mümkün səbəbi kimi Tbilisi merinin son tənqidlərini və “Alt-İnfo”ya qarşı səsləndirilən mövqeyi göstərir.
Xalq Müdafiəçisi yuxarıda qeyd olunan hücum faktını vətəndaş fəalına qarşı mümkün qisas kimi pisləyir, məqsədi ölkədə insan haqları fəaliyyətinin həyata keçirilməsi üçün qorxuducu mühit yaratmaqdır.
Xalq Müdafiəçisi vurğulayır ki, hakimiyyət nümayəndələrinin tənqidi onların fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsinə, məsuliyyətin artırılmasına xidmət edir. İnsan hüquqları ilə bağlı məsələlərin ictimai müzakirəsi ölkənin demokratik inkişafına mühüm töhfə verən hüquqların müdafiəsi fəaliyyətinə aiddir. Hüquq müdafiəçilərinin əvəzsiz rolunu nəzərə alaraq, onların beynəlxalq səviyyədə müdafiəsi üçün bir sıra təminatlar yaradılmışdır[1] ki, bu təminatlar çərçivəsində dövlətin öhdəliyi vardır, o cümlədən fəalları üçüncü şəxslər tərəfindən həyata keçirilən hücumlardan qorumaq və belə faktlar aşkar edildikdə, cəzasızlıq mühitinin qarşısının alınması üçün səmərəli hüquqi cavab vermək.
Xalq müdafiəçisi qeyd olunanları nəzərə alaraq, təhqiqat orqanlarını Nata Feradzenin avtomobilinin zədələnməsi faktı ilə bağlı vaxtında və hərtərəfli araşdırma aparmağa, məsul şəxslərin müəyyən edilməsi və onların üzərinə müvafiq məsuliyyətin qoyulmasına çağırır.
Əlamətdar haldır ki, hüquq müdafiəçilərinə qarşı düşmənçilik mühitinin yaradılmasına müəyyən dərəcədə yüksək siyasi məmurların onları nüfuzdan salmağa yönəlmiş bəyanatları kömək edib ki, bu da Xalq Müdafiəçisinin keçmişdə dəfələrlə qəbuledilməz praktika kimi dəyərləndirib.[2] Ona görə də biz bir daha məmurları hüquq müdafiəçilərinə qarşı kampaniyalardan çəkinməyə və onlara qarşı cinayət əməllərini ictimai şəkildə pisləməyə çağırırıq.
[1] Onların arasında, bax 1998-ci il BMT-nin İnsan Hüquqları Müdafiəçiləri haqqında Bəyannaməsi ilə tanış olmaq olar: < https://bit.ly/3f6zeqa >; Avropa Şurasına üzv dövlətlərdə insan haqları müdafiəçilərinin müdafiəsi ilə bağlı Parlament Assambleyasının qətnaməsi ilə aşağıdakı internet səhifəsində tanış olmaq olar: < https://bit.ly/3socFQZ > və ATƏT/Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları üzrə Təlimatlar Hüquq müdafiəçilərinin müdafiəsi üzrə idarənin internet saytından tanış olmaq olar: < https://bit.ly/3D1he8 >.
[2] Xalq Müdafiəçisinin 2021-ci il parlament hesabatı, səh.194; Xalq Müdafiəçisinin 2020-ci il parlament hesabatı, səh.257; Xalq Müdafiəçisinin 2019-cu il parlament hesabatı, səh.250; Xalq Müdafiəçisinin 2018-ci il parlament hesabatı, səh.167

Public Defender Responds to Damage Done to Human Rights Defender Nata Peradze’s Car
On October 22, 2022, the media reported that some individuals painted the car of civil activist Nata Peradze and wrote insulting words on it. The human rights defender names the recent criticism of the Tbilisi Mayor and the position voiced against Alt-Info as the probable motive for the incident.
The Public Defender condemns the aforementioned attack as an alleged retribution against a civil activist, the purpose of which was to create an intimidating environment for the implementation of human rights activities in the country.
The Public Defender emphasizes that the criticism of officials serves to improve their performance and increase their accountability. Public discussion of issues related to human rights is part of human rights activities, which makes a significant contribution to the democratic development of the country. Taking into account the invaluable role of human rights defenders, a number of guarantees have been created to protect them at the international level,[1] within the framework of which the State has an obligation, inter alia, to protect activists from attacks carried out by third parties, and in case such facts are detected, to provide an effective legal response in order to prevent an environment of impunity.
Taking into account the above, the Public Defender calls on the investigative bodies to conduct a timely and comprehensive investigation into the damage done to Nata Peradze's car, in order to identify culprits and hold them responsible.
It is noteworthy that the statements by high political officials aimed at discrediting human rights defenders has contributed to the creation of a hostile environment towards them, which the Public Defender has repeatedly assessed as an unacceptable practice.[2] Therefore, we once again call on officials to refrain from engaging in campaigns against human rights defenders and publicly condemn criminal actions against them.
[1] Among them, see 1998 UN Declaration on Human Rights Defenders, available at: < https://bit.ly/3f6zeqa >; Resolution of the Parliamentary Assembly on the situation of human rights defenders in Council of Europe member states, available at: < https://bit.ly/3socFQZ > and OSCE/ODIHR Guidelines on the Protection of Human Rights Defenders, available at: < https://bit.ly /3D1he8O >.