Xalq Müdafiəçisinin Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinə məlumatı - Txelidze qrupunun işi üzrə Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin qərarlarının icra vəziyyəti haqqında
2023-cü il noyabrın 3-də Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinə Txelidze qrupunun işi üzrə Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin qərarlarının icrasının gedişi haqqında məlumat təqdim edib.
Sənəddə Txelidze qrupunun işlərinin icrası ilə bağlı Nazirlər Komitəsinin bu yaxınlarda qəbul etdiyi qərara, Gürcüstan hakimiyyətinin təqdim etdiyi fəaliyyət planlarına cavab verilir və qərarların icrası üçün görülən ümumi tədbirlər qiymətləndirilir.
Rabitə müzakirə edir:
1. Gender bərabərliyinin təmin edilməsi üçün institusional mexanizmlərin səmərəliliyi,
2. Milli qanunvericilikdə edilən müsbət dəyişikliklər və hələ də mövcud boşluqlar,
3. Gender əsaslı zorakılıqla mübarizə ilə bağlı siyasət sənədləri,
4. Gender əsaslı zorakılığa dövlət reaksiyası (cinayət təqibi və məhkəmə prosesləri daxil olmaqla),
5. Gender əsaslı zorakılığın riskinin qiymətləndirilməsi və qarşısının alınması, zorakılıq qurbanlarına dəstək xidmətlərinin tənzimlənməsi və təmin edilməsi,
6. Hüquq-mühafizə orqanları əməkdaşlarının və hakimlərin maarifləndirilməsi, əhalinin məlumatlandırılması və maarifləndirilməsi, gender motivli cinayətlərə dair statistik məlumatların hazırlanması.

Public Defender’s Communication to Committee of Ministers of Council of Europe on Execution of ECHR Judgements on Tkhelidze Cases
On November 3, 2023, the Public Defender of Georgia submitted to the Committee of Ministers of the Council of Europe a communication about the progress of the execution of the judgements of the European Court of Human Rights on the cases of the Tkhelidze group.
The document echoes the recent decision of the Committee of Ministers on the execution of the cases of the Tkhelidze group, as well as the action plans submitted by the Georgian authorities, and evaluates the general measures taken for the execution of judgements.
The communication deals with:
1. The effectiveness of institutional mechanisms for ensuring gender equality,
2. Positive changes made to the national legislation and gaps remaining in this direction,
3. Relevant policy documents in the direction of fight against gender-based violence,
4. State response to gender-based violence (including criminal prosecution and court proceedings),
5. Risk assessment and prevention of gender-based violence, regulation and provision of support services for victims of violence,
6. Awareness of law enforcement officers and judges, public awareness raising, production of statistics on gender-motivated crimes.