Xalq Müdafiəçisinin dəvəti ilə ATƏT/DTİHB Dövlət Müfəttişliyinin fəaliyyətini tənzimləyən qanunvericiliyə edilən dəyişikliklərlə bağlı hüquqi rəy hazırlayıb.
2 fevral 2022-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Haqları Bürosuna (ATƏT/DTİHB) Dövlət Müfəttişliyi İdarəsinin ləğvi ilə bağlı qanunun qiymətləndirilməsi xahişi ilə müraciət edib. Məsələ ilə bağlı Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət etdiyimiz üçün biz sürətləndirilmiş prosedur çərçivəsində hüquqi rəyin verilməsini xahiş etdik. 18 fevral 2022-ci il tarixində ATƏT/DTİHB edilən dəyişiklikləri tənqidi qiymətləndirən, həmçinin qanunun dayandırılması və ləğvi ilə bağlı tövsiyə daxil olmaqla hüquqi rəy verdi.
19 fevral 2022-ci il tarixində biz bu hüquqi rəyi baxılması üçün Konstitusiya Məhkəməsinə göndərdik. Ümid edirik ki, Konstitusiya Məhkəməsi ATƏT/DTİHB rəyinin bütün aspektlərini nəzərə alacaq, mübahisəli normanı birinci instansiyada dayandıracaq və sonra onu konstitusiyaya zidd elan edəcək.
ATƏT/DTİHB-in məlumatına görə, beynəlxalq standartlara zidd olaraq, Dövlət Müfəttişliyi İdarəsinin ləğvi Parlamentdə tələsik olub və heç bir əvvəlcədən məsləhətləşmə aparılmayıb. Onların fikrincə, bu proses qanunun aliliyinə və müstəqil institutların səmərəli fəaliyyətinə təhlükə yaradır və təhlükəli presedentdir.
ATƏT/DTİHB-in məlumatına görə, qanunvericilik dəyişiklikləri və proses ölkədə insan hüquqlarının müdafiəsinin keyfiyyətinə, pis rəftar və məhbusların ölümü hallarının araşdırılmasına təsir göstərə bilər.
Çünki müstəqil qurumun effektivliyi təhlükə altına düşür, həm də istintaq orqanının səlahiyyətləri indiyədək müstəqil quruma tabe olmayan cinayətlərlə (müvafiq maliyyə vəsaiti artırılmadan) genişləndirilir.
ATƏT/DTİHB Parlamentin qəbul etdiyi qanunla bağlı bir sıra tövsiyələr verib, o cümlədən:
• Qanunun fəaliyyətini dayandırmaq və qanunvericilik prosesindəki nöqsanları aradan qaldırmaq lazımdır;
• Qanunun icrası dayandırılmadıqda, müfəttişin və onun müavinlərinin mandatı uzadılmalı və onların səlahiyyət müddətini başa vurmasına icazə verilməlidir;
• ATƏT/DTİHB ombudsmanın çoxillik tövsiyəsini bölüşür ki, müstəqil istintaq mexanizmi yüksək vəzifəli şəxslər (Baş Prokuror, Daxili İşlər Naziri, Təhlükəsizlik Xidmətinin Rəhbəri) və prokurorlar.
ATƏT/DTİHB-nin qiymətləndirmələri, nəticələri və tövsiyələri beynəlxalq insan hüquqları hüququna və ATƏT və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş sənədlərə əsaslanır.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi ölkədə insan hüquqlarının qorunması və onların müdafiəsinə cavabdeh olan müstəqil qurumların səmərəli fəaliyyət göstərməsi üçün əlində olan bütün hüquqi rıçaq və mexanizmlərdən istifadə edir. ATƏT/DTİHB-nin dəvəti də buna doğru bir addımdır.

OSCE/ODIHR Prepares Legal Opinion on Legislative Changes relating to State Inspector's Service at Public Defender’s Request
On February 2, 2022, the Public Defender of Georgia applied to the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR) with a request to evaluate the law abolishing the State Inspector’s Service. Since we had appealed against the relevant decision to the Constitutional Court, we requested the submission of a legal opinion under expedited procedure. On 18 February 2022, the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights issued a legal opinion that critically assesses the changes made and recommends the suspension and repeal of the law.
On February 19, 2022, we sent the legal opinion to the Constitutional Court to attach it to the case under consideration. We hope that the Constitutional Court will take into account all aspects of the OSCE/ODIHR opinion, suspend the disputed norm in the first stage and then declare it unconstitutional.
According to the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, contrary to international standards, the abolition of the State Inspector's Service by the Parliament was hasty and was not preceded by prior consultations. According to the organization, this decision is a dangerous precedent as it poses a threat to the rule of law and effective functioning of independent institutions.
The legal opinion reads that the legislative change and its outcome may affect the quality of human rights protection in the country, as well as investigation of cases of ill-treatment and death of prisoners, as the effectiveness of an independent institution is at stake, while the mandate of an investigative body is extended to crimes that had not been covered by the jurisdiction of an independent body so far (without increasing the relevant financial resources).
The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights has made a number of recommendations regarding the law adopted by the Parliament, including:
- It is necessary to suspend the law and eliminate shortcomings in the legislative process;
- If the law is not suspended, the mandate of the Inspector and Deputies of the Inspector should be extended and they should be allowed to complete their term of office;
- The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights agrees with the Public Defender’s multi-year recommendation that an independent investigative mechanism should have the power to investigate acts allegedly committed by high officials (Prosecutor General, Minister of Internal Affairs, Head of the Security Service) and prosecutors.
The OSCE/ODIHR assessments, findings and recommendations are based on international human rights law and the documents adopted by the OSCE and other international organizations.
The Public Defender of Georgia uses all the legal levers and mechanisms at her disposal to promote the protection of human rights in the country and the effective functioning of independent bodies responsible for the protection of human rights. The Public Defender applied to the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights for this very aim.