Xalq Müdafiəçisi Batumidə planlaşdırılan tikintinin həyata keçirilməsi üçün müvəqqəti müstəsna qayda ilə bağlı Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət edib.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət edərək Batumidə planlaşdırılan tikintilərin həyata keçirilməsi üçün təsdiq edilmiş müvəqqəti müstəsna qaydanın dayandırılmasını və onun konstitusiyaya zidd kimi tanınmasını tələb edib. Sözügedən müvəqqəti əsasnamə tikinti şirkətlərinə təhlükəsizlik, əsas tikinti şərtləri, möhkəmlik, dayanıqlıq, yanğın təhlükəsizliyi və evakuasiya qaydalarına əməl etmədən tikinti prosesini həyata keçirmək hüququ verir.
2022-ci il iyunun 23-də, yaz sessiyasının son həftəsində Parlament sürətlə Gürcüstanın Məkan Planlaşdırma, Memarlıq və Tikinti Fəaliyyəti Məcəlləsinə dəyişikliklər etdi. Dəyişikliklərə əsasən, Batumidə planlaşdırılan tikintilərin geniş spektrinə bu cür tikinti öhdəliklərinin tətbiq edilməməsi mümkün oldu, hansılar ki, binanın təhlükəsizliyini, sağlamlıq üçün təhlükəsiz mühiti və məhdud imkanlı şəxslər üçün əlçatanlıq hüququnun həyata keçirilməsini təmin edir.
Mübahisəli reqlamentə görə, Batuminin 2027-ci ilə qədər inkişafının baş planı təsdiq edilməzdən əvvəl, inkişaf intensivliyinin maksimum əmsalını (k-2) və binanın maksimum hündürlüyünü istənilən həcmdə aşmağa icazə verildi, habelə qanunvericiliklə müəyyən edilmiş bütün digər normativ hüquqi aktlar, binalar üçün müəyyən edilmiş təhlükəsizlik normalarını və funksional zona ilə müəyyən edilmiş şərtləri pozmaqla Mədəni irsin mühafizəsi haqqında qanunvericiliklə müəyyən edilmiş qaydalar istisna olmaqla, məcburi şərtə məhəl qoyulmamaqla.
Binanın möhkəmliyi, dayanıqlığı, yanğın təhlükəsizliyi və evakuasiya normaları qorunmadan tikinti layihələrinin həyata keçirilməsi ehtimalı xüsusilə qorxuludur ki, bu da insanların həyatı üçün böyük risk yaradır və sağlamlığına zərər vurur və Konstitusiyanın 10-cu maddəsi ilə müəyyən edilmiş dövlətin insan həyatının qorunması üçün müvafiq tədbirlər görmək öhdəliyini pozur.
Mübahisəli normalar, həmçinin, tikintilərin həyata keçirilməsi zamanı məhdud imkanlı şəxslərin əlçatanlığının təmin edilməsi şərtini də dayandırır, bununla da dövlət Konstitusiyanın 11-ci maddəsinin 4-cü bəndində nəzərdə tutulmuş məhdud imkanlı şəxslərin ictimayi həyatda tam, bərabər və müstəqil iştirak etmələri üçün əlverişli mühitin təmin edilməsi öhdəliyini pozur.
Etiraz olunan qayda Batumidə sağlam yaşayış mühitinə ciddi mənfi təsir göstərə bilən, düzgün şəhərsalma, rekreasiya və ictimai yerlərin saxlanması üçün düzəlməz nəticələrə səbəb ola biləcək belə tikinti layihələrinin həyata keçirilməsini icazəli hesab edir.
İllər ərzində aktiv, xaotik və kortəbii tikintilər nəticəsində Batumidə yaranmış çətin vəziyyəti fəza düzülüşü baxımından yumşaltmaq üçün tədbirlər planlaşdırmaq və həyata keçirmək lazımdır, əksinə, onu daha da gərginləşdirməyə çalışmaq lazımdır. Xalq Müdafiəçisi uzun illərdir işarə edir. Ümumi inkişaf planı və məcəllə ilə müəyyən edilmiş tələblər olmadan kütləvi tikintilərin həyata keçirilməsi ətraf mühitin mühafizəsi hüququna düzəlməz zərər vura bilər.
İllər ərzində aktiv, xaotik və kortəbii tikintilər nəticəsində Batumidə yaranmış çətin vəziyyəti fəza düzülüşü baxımından yumşaltmaq üçün tədbirlər planlaşdırmaq və həyata keçirmək lazımdır, əksinə, onu daha da gərginləşdirməyə çalışmaq lazımdır, buna Xalq Müdafiəçisi uzun illərdir işarə edir.[1] Ümumi inkişaf planı və məcəllə ilə müəyyən edilmiş tələblər olmadan kütləvi tikintilərin həyata keçirilməsi ətraf mühitin mühafizəsi hüququna düzəlməz zərər vura bilər.
Gözlənilən düzəlməz zərərin qarşısını almaq üçün biz də konstitusiya iddiası ilə mübahisəli normaların məhkəmə tərəfindən yekun qərar qəbul edilənədək fəaliyyətinin dayandırılmasını xahiş edirik.
[1] Mədəni irs abidəsi - Batumi Bulvarı ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin 21 aprel 2022-ci il tarixli tövsiyəsi ilə aşağıdakı ünvanda tanış olmaq olar:https://bit.ly/3AiuRQU ; "Gürcüstanda insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi vəziyyəti haqqında" 2021-ci il Parlament Hesabatı, səh. 248, burada mövcuddur:https://bit.ly/3QIaPV1 ; "Gürcüstanda insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi vəziyyəti haqqında" 2020-ci il Parlament Hesabatı, səh. 333, burada mövcuddur:https://bit.ly/3bOCsND; "Gürcüstanda insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi vəziyyəti haqqında" 2019-cu il Parlament Hesabatı, səh. 267, burada mövcuddur:https://bit.ly/3PeHssB ;

Public Defender Appeals to Constitutional Court against Temporary Exceptional Construction Rules in Batumi
The Public Defender of Georgia has applied to the Constitutional Court and demanded to suspend the temporary exceptional rule approved for constructions planned in Batumi and to declare it unconstitutional. The mentioned temporary regulation allows construction companies to conduct the construction process without observing safety norms, basic construction requirements, as well as strength, sustainability, fire safety and evacuation rules.
On June 23, 2022, in the last week of the spring session, the Parliament made changes to the Spatial Planning, Architecture and Construction Code of Georgia in an accelerated manner. The changes make it possible for a wide range of constructions planned in Batumi not to follow the construction obligations that ensure the safety of buildings and structures, safe environment for health and accessibility for persons with disabilities.
The disputed regulation, until the approval of the general development plan for Batumi in 2027, in violation of the building safety norms and functional zone requirements, allows to exceed the maximum construction intensity coefficient (k-2) and maximum height of buildings by any volume, as well as to disregard all other regulations established by legislation, except for the regulations relating to the protection of cultural heritage.
Particularly alarming is the possibility of implementing construction projects without observing the strength, stability, fire safety and evacuation norms of buildings, which poses a great risk to people's lives and health and violates the positive obligation of the State under Article 10 of the Constitution to take appropriate measures to protect the right to life.
The disputed norms also suspend the requirement of ensuring accessibility for persons with disabilities. Thus, the State violates the obligation under paragraph 4 of Article 11 of the Constitution to provide an accessible environment for persons with disabilities for full, equal and independent participation in public life.
The disputed rule allows the implementation of the kind of construction projects in Batumi, which can have a serious negative impact on healthy living environment, bring irreparable consequences for correct urban planning and maintenance of recreational and public spaces.
It is necessary to plan and implement measures in Batumi in order to alleviate, and not on the contrary, aggravate the difficult situation of spatial arrangement, created as a result of active, chaotic and spontaneous constructions over the years, something indicated by the Public Defender for many years.[1] The implementation of massive constructions without the general urban planning and the requirements established by the Code may cause irreparable damage to the realization of the right to environmental protection.
In order to prevent the expected irreparable damage, we also request with the constitutional lawsuit to suspend the operation of the disputed norms until the final decision is made by the court.
[1] Public Defender’s recommendation of 21 April 2022 regarding the cultural heritage monument - Batumi Boulevard, available at: https://bit.ly/3AiuRQU; 2021 Parliamentary Report on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia, p. 248, available at: https://bit.ly/3QIaPV1; 2020 Parliamentary Report on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia, p. 333, available at: https://bit.ly/3bOCsND; 2019 Parliamentary Report on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia, p. 267, available at: https://bit.ly/3PeHssB.