Xalq Müdafiəçisi Laşa Tuquşini İctimai Yayımçılığa namizəd kimi irəli sürüb
Gürcüstan Parlamentinin Reqlamentinin 209-cu maddəsinə əsasən, Xalq Müdafiəçisi Laşa Tuquşini İctimai Yayımçı vəzifəsinə namizəd kimi irəli sürüb.
Laşa Tuquşinin media sahəsində 27 illik iş təcrübəsi var. O, bir neçə mətbuat orqanının baş redaktoru olub, elmi fəaliyyətlə məşğul olub, ictimai fəaliyyətlə məşğul olub, uzun illər fəaliyyət göstərdiyi müddətdə prinsipial vəzifələrdə fərqlənib. Laşa Tuquşi 2014-cü ildən Gürcüstan Milli Platforması - Şərq Tərəfdaşlığı Forumunun işində əvvəlcə Sədr, sonra Milli Koordinator, 2019-cu ildən isə yenidən Sədr kimi fəal iştirak edir.
İctimai Yayımçının mühüm vəzifələrindən biri onun Avropa İttifaqına inteqrasiyasını təşviq etməkdir. Bu gün Gürcüstan Avropa Birliyinə namizəd statusu almaq üçün müraciət etdikdə və qiymətləndirmə prosesi başladıqda, Qəyyumlar Şurasının bu məsələlərdə iş təcrübəsi olan və əhəmiyyətli töhfə verə biləcək üzvlərdən ibarət olmasını xüsusilə dəyərli hesab edirəm.
Müsabiqə komissiyasının seçdiyi qəyyumluğa namizədlər uzaqda bir sıra layiqli namizədlər tərəfindən vuruldu və qərar həqiqətən çətin oldu. Bu gün Gürcüstan parlamentinə daha iki namizəd təqdim edilməlidir. Ümid edirəm ki, namizədlər prinsipial qərarlar verəcək və Himayəçilik Şurasından geridə layiqli namizədlər qoymayacaqlar. Burada mən Gürcüstan parlamentini Laşa Tuquşinin İctimai Yayımçının Qəyyumlar Şurasının üzvü vəzifəsinə namizədliyini dəstəkləməyə çağırıram.

Public Defender Nominates Lasha Tugushi as Candidate for Public Broadcaster’s Trustee
Pursuant to Article 209 of the Rules of Procedure of the Parliament of Georgia, the Public Defender of Georgia nominated Lasha Tugushi as a candidate for the position of a member of the Public Broadcaster’s Board of Trustees.
Lasha Tugushi has 27 years of experience working in the field of media. He has been the editor-in-chief of several media outlets, has been engaged in academic and civic activities, and has been distinguished by his principled positions throughout his long career. Lasha Tugushi has been actively participating in the work of the Georgian National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum since 2014, initially as the chairman, then as the national coordinator and then again as the chairman from 2019.
One of the significant responsibilities of the Public Broadcaster is to promote EU integration. Today, when Georgia has applied for EU candidate status and the evaluation process has started, I find it especially important that the Board of Trustees be staffed with members who have experience of working on the above issues and can make a significant contribution to the process.
The candidates selected by the competition committee included a number of worthy candidates and it was really difficult to make a decision. Two of the candidacies must be submitted to the Parliament of Georgia today. I hope principled decisions will be made and worthy candidates will not be left behind the Board of Trustees. I call on the Parliament of Georgia to support Lasha Tugushi for the position of a member of the Board of Trustees of the Public Broadcaster.