İrqçilik və Dözümsüzlüyə Qarşı Avropa Komissiyasının (ECRI) nümayəndə heyəti ilə görüş
17 may 2022-ci il tarixində Gürcüstanın xalq Müdafiəçisi Nino Lomjaria və Xalq Müdafiəçisinin müavini Yekaterine Sxiladze İrqçilik və Dözümsüzlüyə Qarşı Avropa Komissiyasının (ECRI) nümayəndə heyətinin nümayəndələri ilə görüşüblər.
Görüşdə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Gürcüstanda ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması, irqçiliklə mübarizə və tolerantlıq mədəniyyətinin bərqərar olması barədə danışıb, bu istiqamətdə Aparatın mandatını və təcrübəsini qonaqlara təqdim edib.
Həmçinin Gürcüstan hökumətinin bütün qolları üçün hazırlanmış və parlamentin illik hesabatlarında və Xalq Müdafiəçisinin xüsusi hesabatlarında öz əksini tapmış tövsiyələrdən danışılıb.
Xalq Müdafiəçisi Aparatının bərabərlik mandatı, ölkədə LGBT şəxslərin hüquqi statusu, etnik azlıqların təhsilə çıxışı ilə bağlı çətinliklər və dini azlıqların mülkiyyət hüquqlarının, o cümlədən dini binaların tikilməsinin hüququnu əldə edilməsi ilə bağlı problemlərə xüsusi diqqət yetirilib.
İrqçiliyə və Dözümsüzlüyə Qarşı Avropa Komissiyası Gürcüstanın Xalq Müdafiəsi Aparatının ayrı-seçkiliyin bütün formalarının aradan qaldırılması və tolerantlıq mədəniyyətinin bərqərar edilməsi üzrə səylərini izləyir və müsbət qiymətləndirir.

Meeting with Delegation from European Commission against Racism and Intolerance
On May 17, 2022, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, and Ekaterine Skhiladze, Deputy Public Defender of Georgia, met with the representatives of the delegation from the European Commission against Racism and Intolerance (ECRI).
At the meeting, the Public Defender of Georgia spoke about the elimination of discrimination in Georgia, fight against racism and establishment of the culture of tolerance, as well as the mandate and practice of the Office in the above directions and the recommendations included in the Public Defender’s annual parliamentary reports and special reports for all branches of the Georgian government.
Special attention was paid to the equality mandate of the Public Defender's Office, the rights situation of the LGBT people in the country, the difficulties encountered by ethnic minorities in terms of access to education and the challenges related to the protection of property rights of religious minorities, including the right to build religious buildings.
The European Commission against Racism and Intolerance has been monitoring and positively assessing the efforts of the Public Defender’s Office in the direction of elimination of all forms of discrimination and establishment of the culture of tolerance for years.