Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Qlobal Bərabərlik Nəsil Hərəkatına qoşulmaq və gender bərabərliyini gücləndirmək üçün tədbirdə iştirak etdi
30 iyun 2021-ci ildə Xalq Müdafiəçisi Nino Lomjaria Gürcüstan adından Qlobal Bərabərlik Nəsil Hərəkatına qoşulmaq və gender bərabərliyini gücləndirmək üçün yeni öhdəliklər götürmək üçün bir tədbirdə iştirak etdi.
İcra və qanunverici hakimiyyət qollarının nümayəndələri, Gürcüstanın Fransadakı səfirliyi, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Əhali Fondu və Birləşmiş Millətlər Təşkilatı Qadınları tərəfindən təşkil edilən bir tədbirdə öhdəliklərini rəsmi olaraq elan etdilər.
Ombudsman çıxışında qadınların siyasi iştirakının aşağı göstəricisindən, pandemiyanın gender bərabərliyinə və qadınların hüquqi vəziyyətinə mənfi təsirlərindən, femidin yüksək nisbətindən, reproduktiv və cinsi sağlamlıq və hüquqların formal təhsilə inteqrasiya olunmasının zəruriliyindən danışdı. sistem.
"Yaşlılar, kəndlilər, məcburi köçkünlər və münaqişədən təsirlənən qadınlar, etnik və dini azlıqların üzvləri və transgender qadınlar ən çox ayrı-seçkilik, təzyiq və ya hüquqlarının pozulmasından əziyyət çəkirlər. Ştatdakı qaydalar, xidmətlər və ya tədbirlər bu qruplara ən az tətbiq olunur. "Dövlət onların bərabərliyinin qorunmasına xüsusi diqqət yetirməlidir" dedi.
Xalq Müdafiəçisi çıxışında, Gürcüstanın bərabərliyini təşviq etmək səylərinə görə Fransanın Gürcüstandakı səfirliyinə, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Əhali Fonduna və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qadınlarına təşəkkür etdi.

Public Defender of Georgia Takes Part in Event Dedicated to Accession to Global Generation Equality Movement and Strengthening of Gender Equality
On June 30, 2021, on behalf of Georgia, Public Defender Nino Lomjaria took part in an event marking the accession to the global Generation Equality movement and new commitments aimed at strengthening gender equality.
At an event organized by the French Embassy in Georgia, United Nations Population Fund and UN Women, representatives of the executive and legislative branches officially stated about the commitments.
The Public Defender spoke about the low index of women's political participation, the negative impact of the pandemic on gender equality and women's rights, the high rate of femicide, the need to integrate reproductive and sexual health and rights into the formal education system.
"Older, rural, internally displaced and conflict-affected women, as well as representatives of ethnic and religious minorities, and transgender women suffer the most from discrimination, oppression and violation of rights. Regulations, measures and services available in the State apply to these groups the least, whereas the State should pay special attention to the protection of their equality," the Public Defender said.
She thanked the French Embassy in Georgia, United Nations Population Fund and UN Women for their efforts to promote equality in Georgia.