Xalq Müdafiəçisinin müavini İstanbul Konvensiyasının icrasına nəzarət üzrə məsul ekspertlər qrupu ilə görüşüb
10 noyabr 2021-ci il tarixində Xalq Müdafiəçinsin müavini Ekaterine Sxiladze Qadınlara Qarşı Zorakılığın və ailə daxilində Zorakılığının prevensiyası və qarşısının alınmasına dair Avropa Şurası Konvensiyasının (İstanbul Konvensiyası) icrasına nəzarət etmək üçün məsul olan müstəqil ekspertlər qrupu (GREVIO) ilə görüşüb.
İclasda Xalq Müdafiəçisinin müavini ölkədə qadınlara qarşı zorakılıq və ailə daxilində zorakılıq ilə bağlı mövcud vəziyyət, o cümlədən qanunvericilik və institusional mexanizmlərin inkişafı, praktiki məsələlərə nəzər salıb. O, həmçinin xalq müdafiəçisinin mandatını qonaqlara təqdim edib, bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb.
Yekaterine Sxiladze ölkədəki çətinliklərdən, xüsusən də cinsi zorakılıq qurbanlarının ədalət mühakiməsinə çıxış imkanlarından, qadın qətllərinin (gender motivli qadınların qətli) yüksək səviyyəsi, ölkədə Korona virusu pandemiyası şəraitində vəziyyətin ağırlaşması və bu istiqamətdə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin tövsiyələri ilə bağlı da danışıb danışıb.

Deputy Public Defender Meets with Expert Group Responsible for Monitoring Implementation of Istanbul Convention
On November 10, 2021, Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze met with the delegation of GRAVIO - the independent expert body responsible for monitoring the implementation of the Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence against Women and Domestic Violence (GREVIO).
The Deputy Public Defender reviewed the situation of violence against women and domestic violence, including the development of legislative and institutional mechanisms in the country, as well as practical issues. She also briefed the guests on the mandate of the Public Defender and spoke about the activities carried out in this direction.
Ekaterine Skhiladze also spoke about challenges, in particular, access to justice for victims of sexual violence, the high rate of femicide (gender-motivated killings of women), the need for preventive measures, the deteriorated situation in the wake of the coronavirus pandemic and the recommendations of the Public Defender of Georgia in this direction.