საქართველოს სახალხო დამცველი უკრაინის მოქალაქე ვადიმ ალტმანის რუსეთის ფედერაციაში ექსტრადიციას დაუშვებლად მიიჩნევს
2020 წლის 3 აგვისტოს საქართველოს სახალხო დამცველმა საქართველოს გენერალურ პროკურორს წინადადებით მიმართა, რათა არ მოხდეს უკრაინის რესპუბლიკის მოქალაქე ვადიმ ალტმანის რუსეთის ფედერაციაში ექსტრადიცია.
საქმის გარემოებების შესწავლის შედეგად გაირკვა, რომ ვადიმ ალტმანი რუსეთ-უკრაინის შეირაღებული კონფლიქტის დროს მონაწილეობას იღებდა რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ განხორციელებულ სხვადასხვა აქტივობებში. წარმოდგენილი დოკუმენტაციის თანახმად, იგი არის „ომის, შეიარაღებული ძალების ინვალიდთა და საომარი მოქმედებების მონაწილეთა სრულიად უკრაინის ორგანიზაციის ოდესის საოლქო ორგანიზაციის“ წევრი. ასევე, მონაწილეობდა უკრაინულ მოხალისეთა ჯგუფების შემადგენლობაში და აქტიურ როლს ასრულებდა უკრაინის არმიის აღჭურვა-მომარაგებაში.
2020 წლის 30 იანვარს საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ მიიღო რუსეთის ფედერაციის გენერალური პროკურორის შუამდგომლობა ვადიმ ალტმანის რუსეთის ფედერაციაში ექსტრადირების თაობაზე, რომლის მიხედვითაც მას ბრალად ედება სხვადასხვა დანაშაულების (კრიმინალური ორგანიზაციის ჩამოყალიბება და ნარკოტიკული დანაშაულის) ჩადენა.
საქართველოს სახალხო დამცველი მიუთითებს, რომ რუსულ პენიტენციურ სისტემაში მოიძებნება სასტიკი მოპყრობის არაერთი მაგალითი მათ მიმართ, ვინც რუსეთის ფედერაციის მიერ ყირიმის ანექსიასთან დაკავშირებით პრო-უკრაინულ განცხადებებს ავრცელებს. წინადადებაში მიმოხილული ოლეგ სენცოვისა და სხვა პირთა საქმეები ნათლად მიუთითებს, რომ ვადიმ ალტმანის ექსტრადიციის შემთხვევაში არსებობს საფუძვლიანი ვარაუდი, რომ იგი დაექვემდებარება წამებას ან/და არასათანადო მოპყრობის სხვა ფორმას, რაც წინააღმდეგობაში მოდის საქართველოს კონსტიტუციასა და საერთაშორისო ვალდებულებებთან.
შესაბამისად, სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ საქმის შესწავლის ფარგლებში საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ უნდა გაითვალისწინოს მითითებული გარემოებები და არ მიმართოს სასამართლოს ექსტრადიციაზე თანხმობის მოსაპოვებლად.
საქართველოს სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ საქართველოს გენერალური პროკურატურა გაითვალისწინებს აღნიშნულ გარემოებებს და მიიღებს ადამიანის უფლებების სფეროში არსებული ვალდებულებების შესაბამის გადაწყვეტილებას.

Public Defender Calls Extradition of Ukrainian Citizen Vadim Altman to Russia Inadmissible
On August 3, 2020, the Public Defender of Georgia addressed the Prosecutor General of Georgia with a proposal not to extradite Vadim Altman, a citizen of the Republic of Ukraine, to the Russian Federation.
Examination of the circumstances of the case revealed that Vadim Altman was involved in various activities against the Russian Federation during the Russo-Ukrainian armed conflict. According to the submitted documents, he is a member of the Odessa Regional Organization of the Organization of Invalids of War, Armed Forces and Participants of Hostilities of All Ukraine. He was also involved in the Ukrainian volunteer groups and played an active role in equipping and supplying the Ukrainian army.
On January 30, 2020, the Prosecutor General's Office of Georgia received a motion from the Prosecutor General of the Russian Federation relating to the extradition of Vadim Altman to the Russian Federation. According to the motion, Vadim Altman is charged with various crimes (formation of a criminal organization, drug crime).
According to the Public Defender of Georgia, numerous examples of brutal treatment of those, who spread pro-Ukrainian statements about the annexation of Crimea by the Russian Federation, can be found in the Russian penitentiary system. The cases of Oleg Sentsov and others reviewed in the proposal clearly indicate that there is a reasonable suspicion that in case of Vadim Altman's extradition to Russia, he will be subjected to torture and/or other ill-treatment, which contradicts the Constitution of Georgia and the relevant international obligations.
Accordingly, the Public Defender considers that the Prosecutor General’s Office of Georgia should take into account the above circumstances within the framework of the investigation of the case and should not apply to the court for getting a permit for the extradition.
The Public Defender of Georgia hopes that the Prosecutor General’s Office of Georgia will take into account the mentioned circumstances and will make a decision in accordance with the obligations in the field of human rights.