სახალხო დამცველის აპარატმა 2019 წლის 20-21 ივნისის აქციის დაშლის საქმის შესწავლა დაიწყო
2019 წლის 2 ივლისიდან სახალხო დამცველის აპარატმა დაიწყო 2019 წლის 20-21 ივნისს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების სავარაუდო გადამეტების ფაქტზე მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმის (#074220619801) შესწავლა („20-21 ივნისის ფაქტების გამოძიება“).
სახალხო დამცველის აპარატი შეაფასებს გამოძიების პროცესს ეფექტიანი გამოძიების საერთაშორისო სტანდარტების გათვალისწინებით. შეფასების კრიტერიუმები გამოძიების დამოუკიდებლობის, დროულობის, ზედმიწევნითობის, კომპეტენტურობისა და დაზარალებულის ჩართულობის ელემენტები იქნება. სახალხო დამცველის აპარატი განსაკუთრებულ ყურადღებას მიაქცევს იმას, ჩატარდა თუ არა ყველა აუცილებელი საგამოძიებო/საპროცესო მოქმედება, ეს მოქმედებები ჩატარდა თუ არა დროულად და ხომ არ არის სახეზე გამოძიების პროცესის არაგონივრული გაჭიანურება, ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებები ტარდებოდა თუ არა ჯეროვანი გულისხმიერებით და ამომწურავად.
20-21 ივნისის ფაქტებზე მიმდინარე გამოძიების მონიტორინგის სპეციფიკა ექსტრაორდინალურია და მას სახალხო დამცველის აპარატის წინარე გამოცდილებასთან მსგავსება არ აქვს. გამოძიების საწყისი მიმდინარეობის პარალელურად ხარვეზების იდენტიფიცირების და რეკომენდაციების გაცემის გამოცდილება სახალხო დამცველის აპარატს აქამდე არ ჰქონია. გასულ პერიოდში სახალხო დამცველმა საზოგადოებას რამდენიმე მიმდინარე საქმის შესწავლის შედეგები წარუდგინა. თუმცა, ხსენებულ შემთხვევებში გამოძიების დაწყებიდან საკმაო ვადა იყო გასული და შესაძლებელი იყო ჩატარებული გამოძიების ერთიანი და სრულყოფილი შეფასება. 20-21 ივნისის ფაქტების გამოძიების პროცესში სახალხო დამცველს მოუწევს შეაფასოს მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმის მასალები გამოძიების პროცესის კვალდაკვალ. მიუხედავად ამ მიმართებით შესაბამისი გამოცდილების არ ქონისა, სახალხო დამცველის აპარატი გააკეთებს ყველაფერს, რათა გამოძიება ადამიანის უფლებების სტანდარტების შესაბამისად შეაფასოს და მიმდინარე რეჟიმში და საბოლოოდ მიაწოდოს რეკომენდაციები სისხლის სამართლის საქმის ზედამხედველ პროკურორებს.
სახალხო დამცველის აპარატი, ცხადია, ვერ ჩაანაცვლებს პროკურატურის საზედამხედველო ფუნქციას. მით უფრო, აპარატი ვერ შეასრულებს საგამოძიებო ფუნქციებს. სახალხო დამცველის აპარატის როლი საგამოძიებო ორგანოს პასუხისმგებლობით ჩატარებული გამოძიების ეფექტიანობის შეფასება იქნება და ამ კუთხით შესაბამის რეკომენდაციებს წარვუდგენთ საქმის ზედამხედველ პროკურორებს.
გამოძიების მონიტორინგის ეფექტურობისა და გამჭვირვალობის მიზნით სახალხო დამცველი შექმნის საკონსულტაციო საბჭოს, რომლის შემადგენლობაში სხვადასხვა ჯგუფები, არასამთვრობო ორგანიზაციები და პროფესიული წრეები იქნებიან წარმოდგენილი. უახლოეს დღეებში აღნიშნულის თაობაზე დამატებით ვაცნობებთ საზოგადოებას.
სახალხო დამცველი ეცდება მაქსიმალურად მიაწოდოს ინფორმაცია საზოგადოებას. ბუნებრივია ვერ მოხდება იმ ინფორმაციის გაზიარება, რომელიც საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით, ოპერატიულ ან სახელმწიფო საიდუმლოებას განეკუთვნება.
აქვე მოვუწოდებთ საზოგადოებას, ითანამშრომლონ საგამოძიებო ორგანოებთან და მიაწოდონ მათ ხელთ არსებული ამომწურავი ინფორმაცია/დოკუმენტაცია. გამოძიების პროცესთან არსებული პრეტენზიების არსებობის შემთხვევაში კი მოგიწოდებთ მომართოთ სახალხო დამცველის აპარატს.

Public Defender's Office Starts Examination of the Dispersal of the June 20-21 Rally
On 2 July 2019, the Public Defender's Office started to study the criminal case (#074220619801) of alleged abuse of power by the employees of the Ministry of Internal Affairs on 20-21 June 2019 (investigation of the June 20-21 developments).
The Public Defender's Office will evaluate the investigation process by taking into account the international standards of effective investigation. Independence, timeliness, accuracy and competence of investigation, as well as involvement of victims in the process, will be the evaluation criteria. The Public Defender's Office will particularily focus on whether: all necessary investigative/procedural actions were conducted; investigative/procedural actions were conducted in a timely manner; investigation is not unreasonably delayed; investigative actions were conducted fully and with due diligence.
The specifics of monitoring the investigation of the June 20-21 developments are extraordinary and different from the previous practice of the Public Defender's Office. The Office has never identified shortcomings and issued recommendations at the early stage of an investigation. In the past, the Public Defender has introduced the examination results in relation to several cases, but in all those cases, quite a long time had been passed since the launch of the investigation and it was possible to fully evalaute the investigation. As for the investigation of the June 20-21 developments, the Public Defender will have to evaluate the criminal case materials in the course of the investigation process. Despite the lack of experience in this direction, the Public Defender's Office will do its best to assess the investigation in accordance with human rights standards and provide interim and final recommendations to the prosecutors supervising the mentioned criminal case.
The Public Defender's Office cannot replace the supervisory function of the Prosecutor's Office. Moreover, the Office cannot perform the investigative functions. The role of the Public Defender's Office will be to evaluate the effectiveness of the investigation carried out by the investigative body and to develop relevant recommendations to the prosecutors.
For the purpose of monitoring the effectiveness and transparency of the investigation, the Public Defender will set up an advisory council that will bring together representatives of various groups, non-governmental organizations and professional circles. We will additionally inform the public about the above-mentioned in the coming days.
The Public Defender will try to provide information to the public as actively as possible. However, naturally, we will not be able to disclose information regarded as confidential according to the Georgian legislation.
We call on the public to cooperate with the investigative authorities and provide them with any information/documentation at their disposal. If you have any complaint regarding the investigation process, please contact the Public Defender's Office.