İnsan Hüquqları Evinin tematik hesabatı: Gürcüstanda insan haqları müdafiəçilərinin vəziyyəti - maneələr və problemlər.
9 dekabr 2020-ci il tarixində Gürcüstanın xalq müdafiəçisinin birinci müavini Tamar Qvaramadze, İnsan Hüquqları Evinin Gürcüstanda insan haqları müdafiəçilərinin vəziyyətini müzakirə etmək üçün təşkil etdiyi onlayn tədbirdə iştirak etdi.
“İnsan Haqları Müdafiəçiləri Günü, bir çox maneələrə baxmayaraq, ölkədə insan hüquqlarının qorunmasının standartlarının yüksək səviyyədə yaradılması üçün çox çalışan bütün fəalları xatırlamaq və qiymətləndirmək üçün vacib bir fürsətdir. "Gürcüstanın xalq müdafiəçisi son illərdə insan haqları müdafiəçilərinin üzləşdiyi çətinlikləri diqqətlə izləyir və mövcud vəziyyəti 2018-ci ildən bəri Parlament Hesabatının müstəqil bir hissəsində qiymətləndirir", - deyə xalq müdafiəçisinin Birinci müavini bildirdi.
İnsan hüquqları müdafiəçilərinin qorunması sahəsində mövcud problemləri nəzərə alaraq, 2020-ci ildə xalq müdafiəçisi insan hüquqları müdafiəçiləri konsepsiyasının beynəlxalq standartlarını, fəaliyyətlərinin mahiyyətini və dövlət öhdəliklərini izah edən bir metodoloji sənəd - "İnsan Hüquqları Müdafiəçiləri ilə İş üzrə Təlimat" hazırladı; Milli insan hüquqları təsisatlarının rolu və funksiyaları, insan hüquqları müdafiəçiləri üçün təhlükəsiz və dəstəkləyici bir mühit yaratmaq üçün Xalq Müdafiəçisi Aparatının fəaliyyətləri vurğulanır.
Onlayn iclasda tematik hesabat təqdim edildi: "Gürcüstanda İnsan Hüquqları Müdafiəçilərinin vəziyyəti - maneələr və çağırışlar"; Ayrıca, Covid 19 şəraitində dəstək xidmətlərinə ehtiyac və digər problemlər də daxil olmaqla insan haqları müdafiəçilərinin vəziyyətindən bəhs etdilər.

Thematic Report of Human Rights House: Situation of Human Rights Defenders in Georgia - Obstacles and Challenges
On December 9, 2020, Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, participated in an online event organized by the Human Rights House to discuss the situation of human rights defenders in Georgia.
"Human Rights Day is an important opportunity to recall and appreciate all the activists who, despite many obstacles, work hard to establish a high standard of human rights in the country. The Public Defender of Georgia has been attentively monitoring the challenges facing human rights defenders in recent years and has been assessing the situation of human rights defenders in an separate chapter of the parliamentary report since 2018," said the First Deputy Public Defender.
Taking into account the problems existing in the field of protection of human rights defenders, the Public Defender developed a methodological document in 2020 - "Guide to Working on Issues of Human Rights Defenders", which explains the international standard of the concept of human rights defenders, essence of their activities and obligations of the State; highlights the role and functions of the national human rights institutions, as well as the activities of the Public Defender's Office to create a safe and supportive environment for human rights defenders.
The thematic report on “Situation of Human Rights Defenders in Georgia - Obstacles and Challenges" was presented at the online meeting; the situation of human rights defenders, including in the context of COVID-19, the need for support services and other problems were also discussed at the event.