Xalq müdafiəçisi məhkəmə sistemi ilə bağlı qanun layihəsini mənfi qiymətləndirir
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi narahatdır ki, Gürcüstan parlamenti vətəndaş cəmiyyəti ilə əvvəlcədən məsləhətləşmədən və kifayət qədər müzakirələr aparmadan məhkəmə sistemində son dərəcə təhlükəli dəyişiklikləri operativ şəkildə nəzərdən keçirir. Belə məsələlərin müzakirəsinə cəmi 2-3 gün vaxt ayırmaq, qanun layihəsini dərc etmədən komitənin iclasını təyin etmək, maraqlı şəxsləri məlumatlı müzakirədə iştirak etmək imkanından məhrum etmək yolverilməzdir.
Son dərəcə diqqətəlayiq haldır ki, qanun layihəsi ilə bağlı hakimlərin bir hissəsi tərəfindən mühüm bəyanat verilib ki, bu da təklif olunan dəyişikliklərlə hakimlərin fərdi müstəqilliyinə əsaslı təhlükə yaratdığından danışır. Biz onların cəsarətini yüksək qiymətləndirir, onların qiymətləndirməsini tamamilə bölüşür və Parlamenti bu müraciətə baxmağa çağırırıq. Əsas konstitusiya öhdəliyi fərdi hakimin müstəqilliyini qorumaq olan Ali Ədalət Şurasının bu mühüm dəyişikliklərə susduğunu nəzərə alsaq, qanun layihəsinin nüfuzlu hakimlər qrupu ilə əvvəlcədən razılaşdırıldığına dair əsaslı şübhələr var. Təəssüflər olsun ki, təklif olunan dəyişikliklərlə bağlı Ali Ədliyyə Şurasının sədri tərəfindən təyin olunan üzvün fikrini hələ də eşitməmişik. Parlament tərəfindən seçiləcək digər qeyri-məhkəmə üzvlər hazırda Ali Ədliyyə Şurasının üzvü deyillər və bu ilin iyun ayından 5 belə vəzifə boşdur.
İslahatın düzgün planlaşdırılması üçün mövcud vəziyyəti düzgün qiymətləndirmək lazımdır. Belə bir qiymətləndirmə olmadan hər hansı mütərəqqi dəyişikliyə nail olmaq, proseslərdə müsbət dinamika yaratmaq mümkün olmayacaq. Bundan əlavə, qanun layihəsində 19 aprel razılaşmasına da toxunulmur və islahat məsələləri və sazişin ruhu nəzərdə tutulmur.
Qanun layihəsinin ümumi şəkildə deyil, verilmiş kontekstdə, mövcud şura kontekstində və bütün ədliyyə sisteminin qarşısında duran ən ciddi çağırışlar baxımından qiymətləndirilməsi vacibdir. Hazırkı bəyanatda qanun layihəsində nəzərdə tutulan, olduqca problemli və bilavasitə məhkəmə sistemində vəziyyəti pisləşdirməyə yönəlmiş məsələləri qısaca sadalayırıq, yəni:
• Hakimləri işin müzakirəsindən kənarlaşdırmaq olduqca asandır və manipulyasiya üçün yer var;
• Hakimlərin intizam məsuliyyəti ilə bağlı məsələlərə dair qərarların qəbulu üçün tələb olunan səslərin sayı azaldılır və bunun üçün yalnız Ali Ədalət Şurasının üzvlərinin səsləri kifayət edəcək ki, bu da hakimiyyət bölgüsü prinsipinə ziddir;
• Hakimlərin məcburi ezamiyyət müddəti dörd dəfə artırılır, Apellyasiya Məhkəməsinin hakiminin aşağı instansiyasında məcburi ezamiyyətə qoyulan qadağa götürülür, bununla da nüfuzlu hakim qrupunun əlində həmkarlarına qarşı yeni cəza rıçaqları yaradılır;
• Hakimlərin ifadə azadlığı intizam məsuliyyətinin yeni əsası ilə məhdudlaşdırılır, onun müəyyən edilməsi praktikada problem yarada bilər;
• Hakimlərin intizam məsuliyyəti sərtləşdirilir;
• Birinci və ikinci instansiyada hakimlərin təyinatı sistemi daha da qeyri-şəffaf olur, maraqların toqquşmasına zəmin yaranır, hakimlərin haqq etməsinə görə seçilməsi daha da zəifləyir;
• İntizam icraatları sürətləndirilmiş şəkildə aparılacaq ki, bu da şəffaflığı zəiflədə bilə
Bütövlükdə, təklif olunan qanun layihəsi belə bir təəssürat yaradır ki, nüfuzlu hakimlər qrupu ona arzuolunmaz olan hakimləri cəzalandırmağa və onları məhkəmə sistemindən kənarlaşdırmağa hazırlaşır. Təəssüf ki, belə kəskin neqativ məzmunlu qanun layihəsinin iqtidar partiyasının deputatları tərəfindən irəli sürülməsi və operativ şəkildə baxılmasıdır.
Biz Gürcüstan Parlamentini təklif olunan dəyişiklikləri dəstəkləməməyə çağırırıq, çünki bu, Gürcüstanda ədliyyə sisteminin vəziyyətini və ədalətli məhkəmə hüququnu kəskin şəkildə pisləşdirir. Qanun layihəsi qəbul ediləcəyi təqdirdə, Gürcüstan prezidentini əlindəki fürsətdən istifadə etməyə və əsaslandırılmış iradlarla qanun layihəsini parlamentə qaytarmağa çağırırıq.

The Public Defender of Georgia is concerned that the Parliament of Georgia is considering extremely dangerous changes relating to the judiciary in a hastened manner, without sufficient discussion or prior consultation with civil society. It is inadmissible to devote only 2-3 days to the discussion of such issues, to schedule a committee meeting without publishing the bill and to deprive stakeholders of the opportunity for informed participation in the discussion.
It should be stressed that an important statement was issued by part of judges regarding the bill, referring to a substantial threat to the individual independence of judges. We appreciate their courage, fully share their assessment and call on the Parliament of Georgia to consider their statement. The fact that the High Council of Justice, the primary constitutional obligation of which is to protect the independence of individual judge, is silent relating to these crucial changes, gives rise to a reasonable suspicion that the bill was pre-agreed with the influential group of judges. It is unfortunate that we have not yet heard the opinion of the member of the High Council of Justice, who was appointed by the President. Other non-judge members, who should have been elected by the Parliament, are not currently members of the High Council of Justice. 5 such positions have been vacant since June this year.
In order to properly plan a reform, it is necessary to properly assess the existing situation. Without such an assessment, it is impossible to achieve any progressive change and bring about positive dynamics in the processes. Beyond that, the bill does not respond to the April 19 agreement either, disregarding the reform issues and spirit of the agreement.
It is important to evaluate the bill not generally, but in the given context, considering the existing Council and the most serious challenges facing the entire justice system. In this statement, we are briefly naming the issues that are highly problematic in the draft law and are directly aimed at worsening the situation in the judiciary, namely:
• The bill makes it easier to remove judges from cases, which creates room for manipulation;
• The number of votes required for decision-making on matters relating to disciplinary liabilities of judges will be reduced, and only the votes of judge members of the High Council of Justice will be sufficient for the above, which contradicts the principle of separation of powers;
• The term of involuntary business trips of judges will be quadrupled, the ban on involuntary sending of judges of the Court of Appeal to the courts of lower instance will be lifted, which creates new punitive levers for the influential group of judges against colleagues unacceptable to them;
• The freedom of expression of judges will be restricted by a new ground for disciplinary liability, the definition of which can be problematic in practice;
• Disciplinary liabilities of judges will be tightened;
• The bill makes the system of appointment of judges to the courts of first and second instances even less transparent, creates grounds for conflicts of interest, and weakens the selection of judges according to their merits;
• Disciplinary proceedings will be conducted in an expedited manner, which may weaken transparency.
Overall, the proposed bill gives the impression that the influential group of judges is getting ready for punishing the judges who are undesirable to them and to remove them from the judiciary. It is unfortunate that a bill with such a sharply negative content was initiated by the ruling party MPs and is being considered in a hastened manner.
We call on the Parliament of Georgia not to support the proposed changes, as they drastically worsen the state of the justice system and the right to a fair trial in Georgia. In case the bill is adopted, we call on the President of Georgia to use the opportunity at her disposal and to return the bill to the Parliament with motivated remarks.