სახალხო დამცველის განცხადება მდინარე ენგურზე მომხდარი ტრაგედიის შესახებ
2021 წლის 7 აპრილს მდინარე ენგურიდან მაშველებმა 4 გარდაცვლილი ადამიანის ცხედარი ამოიტანეს. არსებული ინფორმაციით, ისინი ოკუპირებული გალიდან საქართველოს ხელისუფლების კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლას ცდილობდნენ. სახალხო დამცველი ღრმა მწუხარებას გამოთქვამს მომხდარი ფაქტის გამო და უსამძიმრებს გარდაცვლილთა ოჯახებს.
როგორც საზოგადოებისთვის არის ცნობილი, 2021 წლის 11 თებერვლიდან ოკუპირებული აფხაზეთის მოსახლეობის გარკვეულ კატეგორიას (მრავალშვილიან ოჯახებს, სოციალურად დაუცველებს, შშმ პირებს) ენგურის ხიდზე არსებული ე.წ. გამშვები პუნქტის გავლით ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლის საშუალება მიეცა. თითქმის ერთწლიანი გადაადგილების თავისუფლების სრული შეზღუდვის შემდეგ, აღნიშნული გადაწყვეტილება ჩვენი გალელი თანამოქალაქეებისთვის გარკვეული შეღავათი იყო. თუმცა, ამან არსებითად ვერ შეცვალა უმძიმესი ჰუმანიტარული მდგომარეობა, ვინაიდან გადაადგილების შესაძლებლობა, მხოლოდ საზოგადოების მცირე ნაწილს შეეხო. ამავდროულად, მოსახლეობას სირთულეებს უქმნის 5 დღიანი სავალდებულო კარანტინის დაცვა, რომელიც საქართველოს ხელისუფლებამ ოკუპირებული ტერიტორიიდან კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსულ მოქალაქეებს დაუწესა.
დაწესებული შეზღუდვების გამო, აფხაზეთის მაცხოვრებლები საკუთარი სიცოცხლის ფასად, სხვადასხვა შემოვლით გზას მიმართავენ საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე მოსახვედრად. საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ 2020 წლის განმავლობაში ასევე დაფიქსირდა 2 უბედური შემთხვევა, როცა ადამიანები საქართველოს სახელმწიფოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე მოხვედრას მდინარე ენგურის გადაცურვით ცდილობდა.
გადაადგილების თავისუფლების კუთხით არსებულ გამოწვევებს ადასტურებს ენგურის ხიდზე არსებულ ე.წ. გამშვებ პუნქტზე რადიკალურად შემცირებული გადაადგილების დღიური სტატისტიკაც. როდესაც ზემოაღნიშნული გადასასვლელი სრულად არის გახსნილი, დღიურად დაახლოებით 1400-1500 ადამიანი სარგებლობს[1]. ხოლო დღესდღეობით ეს რიცხვი 20-30-მდე შემცირდა[2].
უნდა აღინიშნოს, რომ ოკუპირებული გალის მაცხოვრებლებისთვის, ენგურის ხიდი განათლებასთან, სამედიცინო სერვისებთან, უფრო იაფ პროდუქტებთან, პენსიასთან, ნათესავებთან და ოჯახის სხვა წევრებთან დამაკავშირებელი ხიდია და მათთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, სახალხო დამცველი მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, საერთაშორისო თანამეგობრობის დახმარებით გააძლიეროს ზეწოლა საოკუპაციო ძალებზე ე.წ. გამშვები პუნქტის მთლიანი მოსახლეობისათვის გასახსნელად. ასევე, კიდევ ერთხელ იმსჯელოს 5 დღიანი სავალდებულო კარანტინის ღონისძიებებზე, რაც ოკუპირებული გალის მოსახლეობას გადაადგილებაზე დამატებით ბარიერს შეუმსუბუქებს.

Public Defender’s Statement on Tragedy in Enguri River
On April 7, 2021, rescuers found the bodies of 4 people in the Enguri River. According to the reports, the deceased persons were trying to move from occupied Gali to the territory controlled by the Georgian Government. The Public Defender expresses her deep sorrow over the accident and offers her sympathy to the families of the deceased.
As it is known, since February 11, 2021, a certain category of the population of occupied Abkhazia (families with many children, socially vulnerable people, persons with disabilities) have been allowed to enter the territory controlled by the central Government of Georgia through the so-called checkpoint on the Enguri bridge. After almost a year of complete restriction of freedom of movement, this decision was a relief for our fellow citizens living in Gali. However, the above could not substantially change the dire humanitarian situation, as the right to movement can be enjoyed only by a small part of the community. At the same time, another difficulty faced by the population is the 5-day mandatory quarantine imposed by the Georgian authorities on citizens moving from the occupied territories to the Georgian-controlled territory.
Due to the imposed restrictions, the residents of Abkhazia use various bypasses to reach the territory controlled by Georgia at the cost of their own lives. We would like to remind the public that 2 people died while trying to cross across the Enguri River in order to enter the territory controlled by Georgia in 2020.
The radically reduced daily statistics on movement across the Enguri checkpoint also refer to the challenges in terms of freedom of movement. When the above crossing point is fully open, it is used by about 1400-1500 people daily,[1] while today this number is reduced to 20-30.[2]
It should be noted that for the residents of occupied Gali, the Enguri Bridge is a bridge connecting them to education, medical services, cheaper products, pensions, relatives and other family members, which is vital to them.
In view of all the above, the Public Defender calls on the Georgian authorities to increase pressure on the so-called occupation forces, with the assistance of the international community, in order to achieve the full opening of the so-called checkpoint for the entire population, as well as to revise the 5-day mandatory quarantine measures, which would alleviate the additional barrier to movement for the population of occupied Gali.