სახალხო დამცველმა საზოგადოებას ნინოწმინდის პანსიონთან დაკავშირებით განახლებული ინფორმაცია წარუდგინა
2021 წლის 22 დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა საზოგადოებას ნინოწმინდის პანსიონთან დაკავშირებით სპეციალური ანგარიში გააცნო, რომელიც მოიცავს როგორც 2021 წლის გაზაფხულზე განვითარებული მოვლენების შემდეგ პანსიონში არსებული ვითარების მონიტორინგის შედეგებს, ისე რეინტეგრაციაში მყოფი და ზრუნვის სხვა ფორმაში განთავსებული ბავშვების უფლებრივი მდგომარეობის თაობაზე მონაცემებს. ღონისძიებაზე ასევე, წარმოდგენილი იყო ნინოწმინდის პანსიონში ბავშვების მიმართ განხორციელებულ სავარაუდო დანაშაულებზე მიმდინარე გამოძიებების ეფექტიანობის შესწავლის შედეგები.
საქმეთა შესწავლის შედეგად სახალხო დამცველმა საქართველოს გენერალურ პროკურორს ნინოწმინდის პანსიონში ბავშვების მიმართ განხორციელებულ სავარაუდო დანაშაულებზე ეფექტიანი გამოძიების წარმოების წინადადებით მიმართა. წინადადებით სახალხო დამცველმა მოითხოვა:
• საქმეების ერთ წარმოებად გაერთიანება
• საქმეთა კვალიფიკაციის შეცვლა
• საგამოძიებო სტრუქტურული ერთეულისა და ზედამხედველი პროკურორის შეცვლა
• საქმიდან მოქმედი სოციალური მუშაკის ჩამოშორება
• ასევე, მთელი რიგი საგამოძიებო მოქმედებების, მათ შორის, რელევანტური ექსპერტიზების ჩატარება, ტელეფონისა თუ შესაბამისი კომუნიკაციების შესახებ ინფორმაციის მოპოვება, პანსიონის ხელმძღვანელი პირების (საერო და სასულიერო) გამოკითხვა, სამედიცინო და სხვა ტიპის დოკუმენტაციის მოპოვება, კონკრეტულ შემთხვევებში დაცვის სპეციალური ღონისძიებების გამოყენება და სხვა.
სახალხო დამცველის აპარატმა დეტალური დოკუმენტი საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამცხე-ჯავახეთის პოლიციის დეპარტამენტში ოთხი სისხლის სამართლის საქმის სრული მასალების შესწავლის შედეგებზე დაყრდნობით შეიმუშავა.
საქმის მასალებმა აჩვენა, რომ გამოძიებებს აქვს არსებითი ხარვეზები ეფექტიანობის მიმართულებით, გამოძიებაზე პასუხისმგებელი პირები ხშირ შემთხვევაში გულგრილად უდგებიან არასრულწლოვანთა მიმართ ჩადენილ დანაშაულებრივ ქმედებებს, წლების მანძილზე აჭიანურებენ საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარებას, არ ახდენენ გამოძიების სწორ კვალიფიკაციას, არ მოქმედებენ მსხვერპლი ბავშვების საუკეთესო ინტერესების დაცვის მიზნით, მოქმედებენ სტერეოტიპულად, არ ანიჭებენ მსხვერპლებს დაზარალებულის სტატუსს, არ ცდილობენ შეკრან დანაშაულებრივი სქემის ერთიანი სურათი და სრულფასოვნად გამოავლინონ ძალადობრივი დასჯის პრაქტიკა ნინოწმინდის პანსიონში.
სახალხო დამცველის აპარატს მიაჩნია, რომ ეფექტიანი გამოძიება შექმნიდა საფუძველს დაწყებულიყო სისხლისსამართლებრივი დევნა ყველა პასუხისმგებელი პირის მიმართ, მათი პასიური თუ აქტიური როლის გათვალისწინებით.
გარდა სისხლის სამართლის საქმეთა გამოძიებების შეფასებისა, ნინოწმინდის პანსიონში მიმდინარე მოვლენები კვლავ რჩება აპარატის განსაკუთრებული ყურადღების ფარგლებში. სახელმწიფო ზრუნვის სააგენტოს სოციალური მუშაკები უკვე ექვსი თვეა მუშაობენ აღსაზრდელების ბიოლოგიურ ოჯახებში დაბრუნებისა და აღნიშნულის შეუძლებლობის შემთხვევაში, ზრუნვის ალტერნატიულ სერვისში გადაყვანის საკითხებზე.
2021 წლის გაზაფხულის შემდგომ, დაწესებულებიდან ბიოლოგიურ ოჯახში სულ 12 არასრულწლოვანია გადაყვანილი, ზრუნვის სხვა ფორმაში კი, 22 აღსაზრდელი განთავსდა. ნინოწმინდის პანსიონიდან ზრუნვის სხვა ფორმაში გადაყვანილი არასრულწლოვნებიდან 15 გადაყვანილია მცირე საოჯახო ტიპის სახლში, ხოლო 7 - მინდობით აღმზრდელ ოჯახთან. აღნიშნულ პერიოდში ბიოლოგიური ოჯახიდან ბავშვის ნინოწმინდის პანსიონში დაბრუნების 2 შემთხევა დაფიქსირდა, რაც ბიოლოგიური ოჯახების მზაობისა და მათი სათანადოდ გაძლიერების გამოწვევებს უკავშირდება. 2021 წლის 22 ნოემბრის მონაცემებით, დაწესებულებაში კვლავ ირიცხება 17 აღსაზრდელი, რომელთაგან 15 ფაქტობრივად პანსიონში ცხოვრობს.[1] სახელმწიფო ზრუნვის სააგენტოს სოციალური მუშაკები განაგრძობენ დაწესებულებაში 24-საათიან მორიგეობას და არასრულწლოვნების საჭიროებების შეფასებას.
დადებითად უნდა აღინიშნოს ის გარემოება, რომ სახალხო დამცველის აპარატის ჩართულობით, ამჟამად პანსიონის აღმზრდელებს არ ეძლევათ საგაკვეთილო პროცესის დროს სკოლის შენობაში ყოფნის შესაძლებლობა, ხოლო თავად ბავშვებს აქვთ დაწესებულების ტერიტორიის დატოვებისა და სოციალიზაციის საშუალება. ასევე, აღსანიშნავია, რომ უფროსკლასელები დამოუკიდებლად დადიან სკოლაში.
თუმცა, ნინოწმინდის პანსიონში კვლავ არაერთი ძალზე მნიშვნელოვანი გამოწვევაა, მათ შორის, ბავშვებთან მომუშავე უწყებებსა და დაწესებულებებს შორის კომუნიკაციის, აღმზრდელების პროფესიული გადამზადების, დოკუმენტაციის მოწესრიგების, ბავშვების ინდივიდუალური საჭიროებების მოკვლევისა და უზრუნველყოფის კუთხით. ამ დრომდე, პანსიონს არ აქვს განახლებული შინაგანაწესი, დაწესებულებაში არ ინახება ყველა ბავშვის განახლებული ინდივიდუალური განვითარების გეგმა. ხოლო, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე ბავშვების გეგმაში გაწერილი ღონისძიებების შესახებ ინფორმაცია არ აქვთ მათ აღმზრდელებს.
შემაშფოთებელია ის გარემოება, რომ დაწესებულებაში ამჟამადაც ირიცხება ერთი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვი. მართალია, სახალხო დამცველის რწმუნებულებს და საზოგადოებას აცნობეს, რომ პანსიონიდან ყველა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვი იყო გაყვანილი, თუმცა, იმ პერიოდში დაწესებულებაში კვლავ ირიცხებოდა ორი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე არასრულწლოვანი, რომელთაგან ერთი ზრუნვის სხვა ფორმაში მხოლოდ 2021 წლის 24 სექტემბერს გადაიყვანეს, ხოლო მეორე კვლავ პანსიონში ცხოვრობს.
აღნიშნულს კიდევ უფრო ამწვავებს ის გარემოება, რომ დაწესებულებაში მცხოვრები არაერთი არასრულწლოვნის დოკუმენტაციაში პირდაპირ არის აღნიშნული ფსიქოლოგის, ხოლო ერთ შემთხვევაში, ფსიქიატრის ჩართულობის საჭიროება, რაც სახელმწიფომ ამ დრომდე არ უზრუნველყო. ამ მხრივ, უნდა აღინიშნოს, რომ ფსიქოლოგი თავად პანსიონის ხელმძღვანელობამ მოიძია, რომელიც ერთი თვის მანძილზე, მხოლოდ ორჯერ იმყოფებოდა დაწესებულებაში.
გამოიკვეთა ასევე, აღსაზრდელებთან მომუშავე სოციალურ მუშაკებს შორის ინფორმაციის გაცვლისა და კომუნიკაციის გამოწვევები, რაც ართულებს ბავშვთან მიმართებით დაგეგმილი ღონისძიებების დროულად განხორციელებას და უარყოფითად აისახება არასრულწლოვანთა ინტერესებზე. კერძოდ, მიუხედავად იმისა, რომ ერთ-ერთმა აღსაზრდელმა რამდენიმე თვის წინ სოციალურ მუშაკთან საუბარში გამოხატა სურვილი, რომ გამოიკითხოს პანსიონში სავარაუდო ძალადობის ფაქტების შესახებ, ბავშვის კანონიერ წარმომადგენელს არ მიუმართავს სამართალდამცავი უწყებისთვის და არც იმის შესახებ ფლობდა ინფორმაციას, მიმართა თუ არა სხვა სოციალურმა მუშაკმა.
მრავალთვიანი მუდმივი და უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარე მონიტორინგი სახალხო დამცველის აპარატს შესაძლებლობას აძლევს, შეაფასოს სახელმწიფო უწყებების მხრიდან ნინოწმინდის პანსიონის აღსაზრდელთა უფლებრივი მდგომაროების გაუმჯობესების მიზნით განხორციელებული ღონისძიებების დინამიკა. ცალსახაა, რომ საკითხის სიმწვავის და სოციალური მუშაკების 6 თვის მანძილზე 24-საათიანი მუშაობის მიუხედავად, სახელმწიფომ ვერ შეძლო პანსიონის ყველა აღსაზრდელის ინდივიდუალური საჭიროებების შეფასება და არსებითად მნიშვნელოვანი სერვისებით უზრუნველყოფა. ვერ მოხერხდა დიდი ზომის რეზიდენტული დაწესებულებიდან ყველა ბავშვის ზრუნვის ალტერნატიულ, ოჯახთან მაქსიმალურად მიმსგავსებულ ფორმაში გადაყვანა. აღნიშნული არღვევს სახელმწიფო ზრუნვაში მყოფი ბავშვების უფლებებს, არ შეესაბამება მათ ინტერესებს და წარმოადგენს სახელმწიფო უწყებების მხრიდან ბავშვების დაცვისა და მათზე ორიენტირებული გარემოს უზრუნველყოფის კუთხით არაეფექტური პოლიტიკის მაგალითს.
სახალხო დამცველის აპარატი აქტიურად გააგრძელებს როგორც მიმდინარე გამოძიებების, ისე ნინოწმინდის პანსიონთან დაკავშირებით განვითარებული მოვლენების მონიტორინგს, შედეგების შესახებ კი საზოგადოებას დამატებით მიაწვდის ინფორმაციას.

On December 22, 2021, the Public Defender of Georgia presented a special report on the Ninotsminda Orphanage, which includes the findings of the monitoring of the orphanage after the events of spring 2021, as well as information on the rights situation of reintegrated children and those placed in other types of care. The results of the examination on the effectiveness of investigations into alleged crimes committed against children at the Ninotsminda Orphanage were also presented at the event.
As a result of the examination of the case, the Public Defender addressed the Prosecutor General of Georgia with a proposal to conduct an effective investigation into the alleged crimes committed against children at the Ninotsminda Orphanage. In particular, the Public Defender requested:
• To combine the cases into one case
• To change the classification of the cases
• To change of investigative structural unit and supervising prosecutor
• To dismiss the incumbent social worker
• To conduct a number of investigative activities, including relevant examinations, to obtain information about telephone and other communications, to interview the orphanage staff (secular and religious), to obtain medical and other types of documentation, to apply special protection measures in specific cases, etc.
The Public Defender’s Office draw up a detailed document based on the results of the study of full materials of four criminal cases at the Samtskhe-Javakheti Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
The case materials show that the investigations contain significant shortcomings in terms of efficiency. The persons responsible for the investigation are often indifferent to the criminal actions committed against minors, delay investigative activities for years, do not classify the investigation properly, do not act in the best interests of children, act stereotypically, do not grant victim status to children, do not try to create a unified picture of the criminal scheme and fully expose the practice of corporal punishment in the Ninotsminda Orphanage.
The Public Defender’s Office believes that an effective investigation would create a basis for initiating criminal proceedings against all those responsible, regardless of their passive or active role.
In addition to assessing criminal investigations, the attention of the Office has still been focused on the events ongoing at the Ninotsminda Orphanage. The social workers of the State Care Agency have been working for six months to return children to their biological families or, if this is not possible, to transfer them to alternative care services.
Since the spring of 2021, a total of 12 juveniles have been transferred from the facility to the biological families, while 22 children have been placed in other forms of care, 15 of them in a small group home and 7 in a foster family. In the mentioned period, 2 children were returned from biological families to the Ninotsminda Orphanage, due to challenges relating to the readiness of biological families and their proper strengthening. As of November 22, 2021, 17 children are officially registered with the facility, 15 of whom actually live in the orphanage.[1] The social workers of the State Care Agency continue to work 24-hour shifts in the facility and to assess the needs of the minors.
It should be noted that with the involvement of the Public Defender's Office, caregivers are currently not allowed to stay in the school building during lessons and children have the opportunity to leave the institution and socialize. It is also noteworthy that seniors go to school independently.
However, the Ninotsminda Orphanage still faces a number of very important challenges, including communication between agencies and institutions working with children, professional training of caregivers, arranging documentation, and researching and meeting the individual needs of children. To date, the orphanage has not updated its regulations, the facility does not have an updated individual development plan for all children, while caregivers do not have information about the activities listed in the plans of children with special educational needs.
It is concerning that one child with disabilities is still enrolled in the facility. When the Public Defender’s authorized representatives and the public were informed that all children with disabilities had been removed from the facility, two juveniles with disabilities were actually still living in the facility, one of whom was transferred to another form of care only on September 24, 2021, while the other is still living in the orphanage.
The above is exacerbated by the fact that the documents of many juveniles living in the institution directly mention the need for the involvement of a psychologist and even a psychiatrist in one case, which has not been ensured by the State so far. In this regard, it should be noted that the psychologist was found and hired by the management of the orphanage itself, and she has visited the facility only twice in the last month.
Challenges relating to the exchange of information and communication between social workers working with children complicate the timely implementation of planned activities and negatively affect the interests of minors. In particular, although one of the children in a conversation with a social worker expressed a desire a few months ago to be interviewed about alleged violence in the orphanage, the child's legal representative has not contacted the law enforcement nor does he have information on whether another social worker has done so.
The multi-month continuous monitoring allows the Public Defender's Office to assess the dynamics of the measures taken by state agencies to improve the rights situation of children of Ninotsminda Orphanage. It is clear that despite the urgency of the issue and the 24-hour work of social workers over a 6-month period, the State has failed to assess the individual needs of all children or to provide essential services. It was not possible to transfer all children from a large residential facility to an alternative, family-like environment. This violates the rights of children in state care, contradicts their interests and is an example of ineffective policies of the state agencies to protect children and provide a child-centered environment.
The Public Defender's Office will continue to actively monitor the ongoing investigations and developments around the Ninotsminda Orphanage, and will provide additional information about the results to the public.
[1] Two children have already been transferred and the relevant procedure is now being carried out to officially register their transfer.