სახალხო დამცველის წარმომადგენელმა ევროპის ბავშვთა ომბუდსმენთა ქსელის ყოველწლიური კონფერენციასა და გენერალური ასამბლეაში მიიღო მონაწილეობა
2023 წლის 19-21 სექტემბერს ბრიუსელში (ბელგიაში) ევროპის ბავშვთა ომბუდსმენთა ქსელის (ENOC) 27-ე ყოველწლიური კონფერენცია და გენერალური ასამბლეა გაიმართა.
კონფერენცია მიეძღვნა ბავშვის უფლებათა დამცველი დამოუკიდებელი ინსტიტუტების როლს ბავშვთა უფლებების განუხრელ რეალიზებასა და დაცვაში.
გენერალურ ასამბლეაზე საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი უკვე მესამედ აირჩიეს ბიუროს წევრად. ბიუროში სახალხო დამცველს ბავშვის უფლებათა დეპარტამენტის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი ქეთევან სოხაძე წარადგენს, რომელიც ამავდროულად არის ქსელის ბავშვთა დაცვის ოფიცერი - ბავშვთა და ახალგაზრდების მონაწილეობითი პროექტის ფარგლებში ბავშვთა დაცვის გამოწვევებზე საკონტაქტო პირი.
ევროპის ბავშვთა ომბუდსმენთა ქსელი აერთიანებს ბავშვის უფლებათა დამოუკიდებელ 44 ინსტიტუტს მთელი ევროპიდან და მიზნად ისახავს ბავშვის უფლებების დაცვასა და რეალიზებას, გაეროს ბავშვის უფლებების კონვენციასთან და მის დამატებით ოქმებთან შესაბამისობაში, ადვოკატირების, შესაძლებლობების განვითარების, ინფორმაციისა და გამოცდილების გაზიარებისა და ურთიერთდახმარების ხელშეწყობის გზით.
ქსელის წევრობასა და ბიუროს მუშაობაში ჩართულობას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატისთვის.

Public Defender’s Representative Takes Part in ENOC Annual Conference and General Assembly
The 27th Annual Conference and General Assembly of the European Network of Ombudspersons for Children (ENOC) was held in Brussels (Belgium) on September 19-21, 2023
The conference was devoted to the role of independent children's rights institutions in the unwavering realization and protection of children's rights.
At the General Assembly, the Public Defender’s Office of Georgia was reelected a member of the Bureau for the third time. Ketevan Sokhadze, the acting Head of the Department of Children’s Rights, represents the Public Defender in the Bureau, who is also a child protection officer of the Network - a contact person for child protection challenges within the framework of the Network's child and youth participatory project.
The European Network of Ombudspersons for Children brings together 44 independent children's rights institutions from across Europe and aims to protect and realize children's rights, in line with the UN Convention on the Rights of the Child and its Optional Protocols, through advocacy, capacity building, information and experience sharing, and mutual assistance.
Membership of the Network and involvement in the work of the Bureau is of special importance for the Public Defender’s Office of Georgia.