შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა დღის ცენტრების მონიტორინგის ანგარიში
საქართველოს სახალხო დამცველმა შშმ პირთა დღის ცენტრებში ჩატარებული მონიტორინგის შედეგებზე დაყრდნობით მომზადებული სპეციალური ანგარში გამოაქვეყნა.
მონიტორინგი „შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების“ გაეროს კონვენციის განხორციელების ზედამხედველობის ფარგლებში ჩატარდა და მისი მიზანი იყო დღის ცენტრებში მომსახურებით უზრუნველყოფისა და მომსახურების სტანდარტების დაცვის ხარისხის შეფასება.
მომსახურებაში ჩატარებული მონიტორინგის შედეგად გამოიკვეთა, რომ სერვისის მიმწოდებლების ნაწილი სათანადოდ არ ასრულებს სახელმწიფო პროგრამითა და სტანდარტებით დადგენილ მოთხოვნებს. მათ შორის, ხარვეზებით იწარმოება დოკუმენტაცია, არ არის სისტემატიზებული ბენეფიციარების შესახებ მონაცემები, მათი მხოლოდ მცირე რაოდენობა ფლობს ინფორმაციას დღის ცენტრების საქმიანობისა და არსებული სერვისების შესახებ.
ზოგი დაწესებულების პერსონალი არ ფლობს სათანადო ცოდნას ბენეფიციართა პირადი ინფორმაციის კონფიდენციალობის დაცვის შესახებ. სერვისის მიმწოდებლებს არ აქვთ გაცნობიერებული კონფიდენციალობის დაცვის ვალდებულების არსი და მნიშვნელობა.
დღის ცენტრების ნაწილში დასაქმებულ პირებს არ აქვთ ინფორმაცია შშმ პირის მიმართ ჩადენილი სავარაუდო ძალადობის გამოვლენის მექანიზმებზე, არ აქვთ გავლილი ტრენინგი ამ საკითხთან დაკავშირებით. არ იცნობენ, ან მწირი ინფორმაცია აქვთ ბავშვთა დაცვის მიმართვიანობის (რეფერირების) პროცედურების შესახებ. მონიტორინგმა გამოავლინა, რომ დღის ცენტრები არ იყენებენ ამ პროცედურებს.
ყველა მომსახურებაში არ ხდება ბენეფიციარების, მათ შორის ხანდაზმული პირების ინდივიდუალურ საჭიროებებზე, ფუნქციურ შესაძლებლობებსა და შეზღუდვებზე მორგებული მომსახურების მიწოდება. ხარვეზიანია ინდივიდუალური რეაბილიტაცია/აბილიტაციის გეგმები და მათ შემუშავებაში არ არიან ჩართულები ბენეფიციარები და მათი კანონიერი წარმომადგენლები. პრაქტიკაში ფორმალური ხასიათი აქვს უკუკავშირისა და გაპროტესტების პროცედურებს.
სერიოზული გამოწვევაა დღის ცენტრების მომსახურებისთვის გათვალისწინებული ვაუჩერული დაფინანსების ოდენობა. მწირი ფინანსების გამო, ვერ ხერხდება ცენტრების საჭირო სპეციალისტებით, გამოცდილი და კვალიფიციური კადრებით უზრუნველყოფა, რაც შშმ პირთა რეაბილიტაციის მიზნებისთვის სერიოზულ საფრთხეს წარმოადგენს და აბრკოლებს სტანდარტითა და სახელმწიფო პროგრამით გათვალისწინებული მომსახურების სათანადოდ განხორციელებას.

Monitoring Report on Day Care Centers for Persons with Disabilities
The Public Defender of Georgia has published a special report drawn up on the basis of the findings of the monitoring conducted at day care centers for persons with disabilities.
The monitoring was conducted within the framework of the monitoring of the implementation of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities, with the aim of assessing the quality of the provision of the day care center service and the standards of the service.
The monitoring of day care centres made it clear that some service providers do not properly comply with the requirements of the state programme or the standards. Inter alia, the maintenance of documentation is faulty, the data on service recipients is not systematized, only a limited number of beneficiaries has information about the activities of day care centres and the services available in the centres.
The staff of some centers do not have adequate knowledge relating to the protection of confidentiality of beneficiaries' personal information. Service providers are not fully aware of the essence or importance of their obligation to protect confidentiality.
Persons employed in day care centres do not have information on the mechanisms of detection of alleged violence against persons with disabilities, have not been trained in this direction, do not have information or have little information about child protection referral procedures. The monitoring showed that day centres do not use the above procedures.
Not all services are tailored to the individual needs, functional capabilities or disabilities of beneficiaries. Individual rehabilitation/habilitation plans are faulty and beneficiaries or their legal representatives are not involved in the developmeent of plans. The feedback and protest procedures are formal in practice.
The amount of the voucher provided for the day centre service is a serious challenge. Due to low funding, it is not possible to provide centres with all the necessary specialists, experienced or qualified staff, which poses a serious threat to the rehabilitation of persons with disabilities and hinders the proper implementation of services provided for by the standards and the state programme.