2019 წლის 23 სექტემბერს სახალხო დამცველთან არსებული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციის პოპულარიზაციის, დაცვისა და იმპლემენტაციის მონიტორინგის საკონსულტაციო საბჭოს მე-19 შეხვედრა გაიმართა. სხდომას სახალხო დამცველის მოადგილე ეკატერინე სხილაძე უძღვებოდა.
სახალხო დამცველის მოადგილემ საბჭოს წარუდგინა სათათბირო ორგანოს ახალი წევრები - აპარატის რეგიონული სამმართველოების ხელმძღვანელები. ასევე აღნიშნა, რომ ნოემბრის ბოლოს რამდენიმე წევრს უწყდება უფლებამოსილების 2 წლიანი ვადა და საბჭოს მოწვეული წევრების შერჩევის მიზნით გამოცხადდება კონკურსი. შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა ირინე ობოლაძემ წარმოადგინა ინფორმაცია მონიტორინგის მექანიზმის მიერ განხორციელებული და სამომავლო ღონისძიებების შესახებ.
საბჭოს წევრებმა შეხვედრაზე განიხილეს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებრივ მდგომარეობასთან დაკავშირებული საკითხები, მათ შორის: საჯარო სკოლებში მოსწავლის სწავლასთან დაკავშირებული სირთულეების იდენტიფიცირების პრობლემა, ინდივიდუალური ასისტენტის დანიშვნასთან დაკავშირებული ბარიერები, სპეცმასწავლებლის პროფესიული განვითარების სქემის შემუშავების პროცესში არსებული პრობლემები, ინკლუზიური განათლების გამოწვევები უმაღლესი განათლების საფეხურზე. საუბარი ასევე შეეხო შშმ პირთა წარმომადგენლობითი ორგანიზაციების სტატუსის სამართლებრივი დეფინიციისა და აღნიშნული სტატუსის მინიჭების სამართლებრივი მექანიზმის განსაზღვრის მნიშვნელობას, უსინათლოთა საჭიროებებს, სმენის შეზღუდვის მქონე პირთა აბილიტაციისა და რეაბილიტაციის უფლებასთან მიმართებით არსებულ გამოწვევებს, შეფასების სოციალური მოდელის პილოტირებას, სხვა საკითხებს.

Meeting of the Consultative Council on the Convention on the Rights of Persons with Disabilities
On 23 September 2019, the Consultative Council ofPromotion,ProtectionandMonitoring of Implementationof the Convention on the Rights of Persons with Disabilities held its 19th meeting, which was led by Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze.
The Deputy Public Defender introduced new members of the Consultative Council - heads of regional divisions of the Office. According to her, the two-year term of office of some of the members expires at the end of November and a competition will be announced to select new visiting members of the Council. Irine Oboladze, Head of the Department of the Rights of Persons with Disabilities, spoke about the implemented and planned activities of the monitoring mechanism.
The Council members discussed issues related to the rights situation of persons with disabilities, including: the problem of identifying students’ learning difficulties in public schools, barriers relating to the appointment of an individual assistant, problems in the process of developing a special teacher development scheme, challenges of inclusive education at the higher education level. Discussions also focused on the importance of defining the legal definition of the status of organizations representing persons with disabilities and determining the legal mechanism for granting the status, needs of the blind, challenges related to the right to habilitation and rehabilitation of peoplesuffering fromhearing loss, piloting of a social model of assessment, etc.