გაეროს შშმ პირთა უფლებების კომიტეტის ზოგადი კომენტარები ქართულ ენაზეა ხელმისაწვდომი
საქართველოს სახალხო დამცველის ინიციატივით და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით 2019 წლის 5 ნოემბრიდან გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კომიტეტის ზოგადი კომენტარები სახალხო დამცველის ვებ-გვერდზე ქართულ ენაზე იქნება ხელმისაწვდომი.
სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ დასახელებული საერთაშორისო დოკუმენტების ქართულ ენაზე მისაწვდომობა მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებს და სფეროში მომუშავე ორგანიზაციებს ყოველდღიურ საქმიანობაში, უფლებების ადვოკატირების პროცესში აქტიურად გამოიყენონ კომიტეტის მიდგომები და განმარტებები, რაც გააუმჯობესებს ქვეყანაში შშმ პირთა უფლებების დაცვის ხარისხს.
ზოგადი კომენტარები გაეროს სახელშეკრულებო ორგანოების მიერ მიღებული დოკუმენტებია, რომელიც განმარტავს საერთაშორისო ხელშეკრულების კონკრეტულ დებულებებს.
გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კომიტეტმა 2014 წლიდან დღემდე უკვე გამოაქვეყნა 7 ზოგადი კომენტარი, რომელიც განმარტავს „შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების შესახებ“ 2006 წლის კონვენციის შემდეგ მუხლებს:
1. მუხლი 12: კანონის წინაშე თანასწორობა - ზოგადი კომენტარი N1
2. მუხლი 9: მისაწვდომობა - ზოგადი კომენტარი N2
3. მუხლი 6: შშმ ქალები და გოგონები - ზოგადი კომენტარი N3
4. მუხლი 24: უფლება ინკლუზიურ განათლებაზე - ზოგადი კომენტარი N4
5. მუხლი 19: დამოუკიდებელი ცხოვრების უფლება - ზოგადი კომენტარი N5
6. მუხლი 5: თანასწორობა და დისკრიმინაციის აკრძალვა - ზოგადი კომენტარი N6
7. მუხლები 4.3. და 33.3. კონვენციის განხორციელებისა და მონიტორინგის პროცესში შშმ პირთა მონაწილეობა - ზოგადი კომენტარი N7.

UN CRPD General Comments are available in Georgian
On the initiative of the Public Defender of Georgia and with the support of the United Nations Development Programme (UNDP), the General Comments of the UN Committee on the Rights of Persons with Disabilities will be available in Georgian from November 5, 2019.
The Public Defender hopes that availability of the aforementioned international documents in Georgian will significantly help persons with disabilities and their representative organizations in their daily activities, to actively use the definitions and approaches of the Committee in order to improve the quality of protection of the rights of persons with disabilities in the country.
The General Comments are documents adopted by the UN contracting authorities that clarify specific provisions of an international treaty.
The UN Committee on the Rights of Persons with Disabilities has already issued 7 General Comments since 2014, explaining the following articles of the 2006 Convention on the Rights of Persons with Disabilities:
1. Article 12: Equal recognition before the law - General Comment N1
2. Article 9: Accessibility - General Comment N2
3. Article 6: Women and girls with disabilities - General Comment N3
4. Article 24: Right to inclusive education - General Comment N4
5. Article 19: Right to independent living - General Comment N5
6. Article 5: Equality and non-discrimination - General Comment N6
7. Articles 4.3. And 33.3: Participation of persons with disabilities in the implementation and monitoring of the Convention - General Comment N7.