სახალხო დამცველის განცხადება სმენის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით
ყოველწლიურად 3 მარტს სმენის მსოფლიო დღე აღინიშნება, რომლის მიზანია სმენის დაზიანების პრევენციის შესახებ ცნობიერების ამაღლება, ყურსა და სმენაზე ზრუნვის პოპულარიზაცია. 2021 წელს, ამ დღის მთავარი გზავნილია „სმენაზე ზრუნვა ყველასთვის! სკრინინგი, რეაბილიტაცია, კომუნიკაცია“.
ჯანმრთელობის დაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია საზოგადოებას შეახსენებს, რომ სმენის დაზიანების უმეტესი შემთხვევების თავიდან არიდება შესაძლებელია ისეთი პროფილაქტიკური ღონისძიებებით, როგორიცაა ბავშვთა და რეპროდუქციული ასაკის ქალთა იმუნიზაცია, სმენისთვის საფრთხის შემცველი მედიკამენტების მიღებისგან თავის არიდება, ჰიგიენის დაცვა, ხმაურის ზემოქმედების შემცირება და სხვა. უკვე გამოვლენილ შემთხვევებში, სმენის დაზიანებით გამოწვეული უარყოფითი შედეგების შემცირება შესაძლებელია დროული გამოვლენითა და ადრეული, ეფექტიანი ჩარევით.
საქართველოში მცხოვრები სმენის სირთულეების მქონე პირები საზოგადოებაში ინკლუზიის კუთხით არაერთ ბარიერს აწყდებიან. პრობლემურია ამ პირთა სათანადო რეაბილიტაციით უზრუნველყოფა და საჭიროებებზე მორგებული პროგრამებით მთელი ქვეყნის მოცვა. გამოწვევად რჩება მათ მიერ საჯარო თუ კერძო სექტორში სერვისებზე თანაბარი წვდომა და ეფექტური კომუნიკაცია.
არსებული სისტემური პრობლემები კიდევ უფრო მკაფიო გახდა ახალი კორონა ვირუსის პანდემიის პირობებში. კომუნიკაციის კუთხით არსებულ გამოწვევებს დაერთო ვირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით პირბადის გამოყენების აუცილებლობაც. გაუმჭვირვალე პირბადეების გამოყენებამ სმენის სირთულეების მქონე ადამიანებს დაბრკოლებები შეუქმნა. ასევე პრობლემურია სოციალური დისტანციის დაცვაც, რადგან ამ პირთა გარკვეული ნაწილისთვის ბგერის აღქმა სიშორის გამო გაძნელებულია. ისინი კარგავენ ინფორმაციის მნიშვნელოვან ნაწილს და ექმნებათ სირთულეები სხვადასხვა მომსახურების მიღების დროს.
პანდემიის პირობებში კომუნიკაციის სირთულეების დაძლევის გზების ძიებისას მსოფლიო ყურადღების ცენტრში გამჭვირვალე ფარიანი პირბადე მოექცა. ასეთ პირბადეს, მსოფლიოს მრავალი ქვეყნის გამოცდილებაზე დაყრდნობით, საქართველოში ათასობით ადამიანის ყოველდღიურობის შეცვლა შეუძლია. ამისთვის კი მნიშვნელოვანია სახელმწიფომ ხელი შეუწყოს გამჭვირვალე ფარიანი პირბადის მოხმარებას და უზრუნველყოს საჯარო თუ კერძო სექტორში ადაპტირებული მომსახურების დანერგვა.
სმენის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით, სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ ამახვილებს ყურადღებას ქვეყანაში სმენის სირთულეების მქონე პირთა საჭიროებებზე და მოუწოდებს პასუხისმგებელ უწყებებს:
• უზრუნველყონ სმენის სირთულეების მქონე პირთა საჭიროებების ინტეგრირება პოლიტიკის დოკუმენტებსა და სამოქმედო გეგმებში
• მიიღონ საჭირო ზომები სმენის დაზიანების პრევენციის მიზნით, საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებისა თუ სმენის სკრინინგის პროგრამების მისაწვდომობის გაზრდის გზით
• უზრუნველყონ სმენის სირთულეების მქონე ყველა პირისთვის სათანადო რეაბილიტაციის კომპონენტის მისაწვდომობა და ზედამხედველობა გაუწიონ სმენის რეაბილიტაციის პროგრამების განხორციელების პროცესს
• სმენის სირთულეების მქონე პირთათვის კომუნიკაციის გამარტივების მიზნით, პანდემიის პირობებში ხელი შეუწყონ გამჭვირვალე ფარიანი პირბადის დანერგვას და გამოყენებას როგორც საჯარო ისე კერძო სექტორში, მათ შორის საგანმანათლებლო და სარეაბილიტაციო მომსახურებებში
• უზრუნველყონ სმენის სირთულეების მქონე პირთა მისაწვდომობა ინფორმაციაზე და თემის აქტიური ჩართულობით ხელი შეუწყონ მათთან ეფექტური კომუნიკაციის გზების დანერგვას საზოგადოებრივი ცხოვრების ყველა სფეროში

Every year on March 3, World Hearing Day is celebrated with the aim of raising awareness of hearing loss and promoting ear and hearing care across the world. In 2021, the main message of this day is “Hearing care for all! Screen. Rehabilitate. Communicate."
The World Health Organization reminds the public that hearing loss can be avoided through preventative actions such as: protection against loud sounds, immunization of children and women of reproductive age, avoiding medications that endanger hearing, maintaining hygiene, etc. In cases already identified, the negative consequences of hearing loss can be reduced with timely detection and early, effective intervention. Timely and effective action is needed to prevent and address hearing loss across the life course.
People with hearing loss living in Georgia face a number of barriers in terms of social inclusion. It is problematic to ensure proper rehabilitation for these people and to cover the whole country with needs-based programmes. Equal access to public services and effective communication remain problematic.
The systemic problems have become even more apparent in the wake of the new coronavirus pandemic. Communication challenges have been complicated by the need to use a mask to prevent the spread of the virus. The use of non-transparent masks create obstacles for people with hearing loss. It is also problematic to maintain social distance, as it is difficult for some of these people to perceive sound due to distance. They lose a significant amount of information and face difficulties in getting various services.
In the search for ways to overcome communication difficulties caused by the pandemic, the world is focusing on masks with transparent shield. Such a mask, based on the experience of many countries around the world, can change the daily lives of thousands of people in Georgia. For this, it is important for the State to promote the use of transparent masks and to ensure the introduction of adapted services in the public and private sector.
On the occasion of the World Hearing Day, the Public Defender once again draws attention to the needs of people with hearing loss and calls on the responsible agencies to:
• Ensure that the needs of people with hearing loss are integrated into policy documents and action plans
• Take necessary measures to prevent hearing loss by raising public awareness and increasing access to hearing screening programmes
• Ensure access to rehabilitation components for all persons with hearing loss and oversee the implementation of hearing rehabilitation programmes
• Facilitate the introduction and use of transparent masks in both public and private sectors, including in education and rehabilitation services, in order to facilitate communication for people with hearing loss
• Ensure that people with hearing loss have access to information and, through active involvement of the community, promote effective communication with them in all areas of public life.