საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის განცხადება მიხეილ სააკაშვილის პალატის ვიდეო ჩანაწერის გავრცელებასთან დაკავშირებით
როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, 2022 წლის 14 დეკემბერს სპეციალური პენიტენციური სამსახურის მიერ გავრცელდა სამედიცინო დაწესებულებაში პატიმარ მიხელ სააკაშვილის პალატის ვიდეო ჩანაწერები. სამსახურის განმარტებით, კადრების გასაჯაროება მოხდა მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე და ეს კადრები ასახავს სხვადასხვა პერიოდში პატიმარ მიხეილ სააკაშვილის მდგომარეობას. ასევე უწყება მიუთითებს, რომ აღნიშნულ ვიდეომასალაში ჩანს მიხეილ სააკაშვილის სიმულაციური ქმედებები, რომლის მიზანია მართლმსაჯულების განხორციელებისთვის ხელის შეშლა, საზოგადოებისა და საერთაშორისო პარტნიორების შეცდომაში შეყვანა.
მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობისა და უფლებრივი მდგომარეობის მიმართ არსებული მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის მიუხედავად, სპეციალური პენიტენციური სამსახურის ამ ეტაპზე ხელმისაწვდომი ოფიციალური განმარტების გათვალისწინებით, სახალხო დამცველის აპარატი მიიჩნევს, რომ კადრების გავრცელების მიმართ ლეგიტიმური მიზნის არსებობა, მათ შორის საზოგადოების მაღალი ინტერესის დაკმაყოფილება, ისევე როგორც ამ გადაწყვეტილების პროპორციულობა და ადეკვატურობა ვერ დასტურდება. ლეგიტიმური მიზნის არსებობის შემთხვევაშიც კი, ჯანმრთელობის მდგომარეობის ამსახველი ინფორმაციის გასაჯაროებისას მნიშვნელოვანია ბალანსის დაცვა საჯარო ინტერესსა და პირის პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის უფლებებს შორის.
ამ შემთხვევაში კი სამსახურის ამ ეტაპზე ხელმისაწვდომი საჯარო განმარტების გათვალისწინებით, კადრების გასაჯაროება არ შეიძლება იქნეს მიჩნეული პროპორციულად და ადეკვატურად შემდეგ გარემოებათა გამო:
როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი ჩართულია მიხეილ სააკაშვილის მკურნალობის მონიტორინგის პროცესში. სახალხო დამცველის მიერ შექმნილ სპეციალისტთა/ექსპერტთა ჯგუფის მე-7 დასკვნა გამოქვეყნდა 2022 წლის 6 დეკემბერს. ექსპერტთა ჯგუფის შეფასებით წინა პერიოდთან შედარებით გაღრმავებულია ენცეფალოპათია, სენსორიმოტორული ნეიროპათია, ანემია, ასევე დაემატა ახლად აღმოჩენილი ავტონომიური ნეიროპათია წნევის მნიშვნელოვანი ვარდნით ადგომისას. განვითარებულია ექსპერტთა ჯგუფის მიერ არა ერთხელ პროგნოზირებული ანორექსიის სიცოცხლისათვის საშიშ კახექსიაში გადასვლა და შეფასების მომენტისთვის, პაციენტი იმყოფებოდა აქტიური კატაბოლიზმის (ე.წ. ორგანიზმის თვითმონელება) ფაზაში, რასაც ადასტურებს განსაკუთრებით ოქტომბრიდან ძალიან აჩქარებული წონის კლება. 2022 წლის 6 დეკემბრის ექსპერტთა დასკვნა შეიცავს დამატებით დიაგნოზს, რომელიც არ გასაჯაროებულა მისი სენსიტიური ხასიათიდან გამომდინარე (აღნიშნულის თაობაზე ინფორმაცია მიეწოდა თბილისის საქალაქო სასამართლოს). ექსპერტთა ჯგუფმა 2022 წლის 6 დეკემბერს პაციენტის საერთო მდგომარეობა შეაფასა როგორც მძიმე.
2022 წლის 14 დეკემბერს იუსტიციის სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებული კადრებით ეჭვქვეშ არის დაყენებული პაციენტ მიხეილ სააკაშვილის სამედიცინო დიაგნოზების ნამდვილობა. აღნიშნული მსჯელობა კატეგორიულად ეწინააღმდეგება ექსპერტთა ჯგუფის მიერ წარმოდგენილ სამედიცინო შეფასებას. გასათვალისწინებელია, რომ პაციენტის აგრესიული ქმედება იდენტიფიცირებული დიაგნოზების ერთ-ერთ შესაძლო დამახასიათებელ ქცევად მიიჩნევა. აღნიშნულიდან გამომდინარე, დაუშვებელია სამედიცინო მდგომარეობის პატიმრის წინააღმდეგ გამოყენება. სახელმწიფო ვალდებულია დაეხმაროს პატიმარ პაციენტს, სათანადო დახმარება აღმოუჩინოს და არ გამოიყენოს პატიმრის სამედიცინო ჩვენება მის საწინააღმდეგოდ.
აღსანიშნავია ასევე ისიც, რომ მითითებული თარიღების მიხედვით ჩანაწერების უმრავლესობა 2022 წლის ოქტომბრის დასაწყისში ან წინა პერიოდშია გადაღებული. სახალხო დამცველის ექსპერტთა ჯგუფის შეფასებით, პატიმრის ჯანმრთელობა მკვეთრად გაუარესდა სწორედ ოქტომბერ-ნოემბერში. აღსანიშნავია რომ პაციენტის მკურნალი ექიმების გადმოცემით, 2022 წლის 4 ოქტომბერი (ვიდეო ჩანაწერების დიდი ნაწილის თარიღი) არის ის დღე, როდესაც გასვლითი სასამართლო პროცესის გამართვის მცდელობა იყო მიხეილ სააკაშვილის პალატაში, რასაც მისი განსაკუთრებული ემოციური რეაქცია მოჰყვა და სამედიცინო მდგომარეობის მკვეთრი გაუარესება სწორედ ამ დღის შემდეგ დაიწყო. მიხეილ სააკაშვილი ექსპერტთა ჯგუფის შეფასებით 6 დეკემბრის მდგომარეობით გაცილებით დასუსტებულია და ამასვე ადასტურებს ვიდეო ჩანაწერების ბოლო მონაკვეთი. შესაბამისად, გასული პერიოდის კადრების გასაჯაროებით პატიმრის ამჟამინდელი მდგომარეობის მიმართ არსებული საჯარო ინტერესის დაკმაყოფილება ვერ მოხდებოდა. ამავე დროს გავრცელებული კადრები არ შეიცავს რამე მკაფიო მტკიცებულებას პაციენტის მხრიდან სიმულირების თაობაზე, ხოლო პატიმრის ამჟამინდელი მდგომარეობა, როგორც უკვე აღინიშნა, არ გამორიცხავს შესაძლო აგრესიულ ქცევას.
აპარატის შეფასებით, ამ ეტაპზე აუცილებელია ადეკვატური სამედიცინო და სამართლებრივი ღონისძიებების გადადგმა, რომელიც პატიმრის/პაციენტის რეალურ საჭიროებებზე იქნება ორიენტირებული და სრულად უზრუნველყოფს ადამიანის უფლებათა ეროვნულ და საერთაშორისო სამართლებრივ ვალდებულებებს.
სახალხო დამცველის აპარატი მოუწოდებს ასევე პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორს, საკითხის მიმართ არსებული მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის გათვალისწინებით, მაქსიმალურად შემჭიდროებულ ვადებში წარმართოს სამსახურის მიერ აღნიშნულ შემთხვევაზე დაწყებული შესწავლა და მოახდინოს შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება.

Statement by Public Defender’s Office on Release of Footage Showing Mikheil Saakashvili in Ward
As is known to the public, on December 14, 2022, the Special Penitentiary Service released footage showing prisoner Mikheil Saakashvili in a ward of a medical facility. According to the Service, the footage was made public due to high public interest and shows the condition of prisoner Mikheil Saakashvili in different periods. The agency also pointed out that the footage showed Mikheil Saakashvili's simulated actions, the purpose of which was to hinder the administration of justice and to mislead the public and international partners.
Notwithstanding the high public interest in the health and rights situation of Mikheil Saakashvili, taking into account the official explanations of the Special Penitentiary Service available at this stage, the Public Defender’s Office considers that the legitimate purpose of the release of the footage, including the satisfaction of the high public interest, or the proportionality or adequacy of that decision, cannot be proved. Even when there is a legitimate purpose, it is important to strike a balance between the public interest and a person's privacy, personal data protection rights, when disclosing health information.
Considering the public explanations made by the Service, the release of the footage cannot be considered proportionate or adequate due to the following circumstances:
As is known to the public, the Public Defender’s Office has been involved in the monitoring of Mikheil Saakashvili's treatment. The 7th report issued by the group of specialists/experts set up by the Public Defender was published on December 6, 2022. According to the assessment of the group, compared to the previous period, encephalopathy, sensorimotor neuropathy, anemia have worsened, and newly discovered autonomic neuropathy has been added with a significant drop in blood pressure upon standing up. Anorexia has transformed into life-threatening cachexia, which had been repeatedly predicted by the group of experts, and at the time of the evaluation, the patient was in a phase of active catabolism (self-digestion), which was proved by a very rapid weight loss.
The expert opinion of December 6, 2022 contains an additional diagnosis, which was not made public due to its sensitive nature (information about the above has been provided to Tbilisi City Court). On December 6, 2022, the group of experts assessed the general condition of the patient as serious.
The release of footage by the Ministry of Justice on December 14, 2022 questions the validity of the medical diagnoses of patient Mikheil Saakashvili. The mentioned reasoning categorically contradicts the medical assessment made by the group of experts. It should be noted that the patient's aggressive behavior is considered one of the possible characteristics of the diagnoses identified. Based on the above, it is not allowed to use medical condition against a prisoner. The State is obliged to help the imprisonered patient, to provide appropriate help to him and not to use his medical condition against him.
It is also worth noting that according to the dates indicated, the majority of the recordings reflect the periods at the beginning of October 2022 or earlier. According to the Public Defender's group of experts, the prisoner's health deteriorated sharply in October-November. It should be noted that, according to the doctors treating the patient, October 4, 2022 (the day shown in the most of the video recordings) is a day when there was an attempt to hold a trial in Mikheil Saakashvili's ward, which resulted in his special emotional reaction and the sharp deterioration of his medical condition began right after that day. Mikheil Saakashvili was much weaker as of December 6, according to the experts’ assessment, and this is proved by the last episode of the footage. Accordingly, public interest in the current condition of the prisoner cannot be satisfied by disclosing the footage of the past period. At the same time, the footage does not contain any clear evidence of simulation by the patient, while the current condition of the prisoner, as already mentioned, does not exclude possible aggressive behavior.
According to the evaluation of the Public Defender’s Office, at this stage it is necessary to take adequate medical and legal measures focused on the real needs of the prisoner/patient and oriented to the full protection of national and international human rights obligations.
The Public Defender’s Office also calls on the Personal Data Protection Inspector, taking into account the high public interest, to conduct the examination initiated by its service relating to the mentioned case in the shortest possible time and to have an appropriate legal reaction.