საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება სამედიცინო ექსპერტთა ჯგუფის დასკვნასთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი ეხმაურება საქართველოს იუსტიციის მინისტრის 2 მაისის განცხადებებს და სპეციალური პენიტენციური სამსახურიდან შემოსულ შეკითხვებს, რომლებიც შეეხებოდა აპარატის სამედიცინო ექსპერტთა ჯგუფის დასკვნას და მიხეილ სააკაშვილის პერსონალური მონაცემების გასაჯაროებას.
ჩვენთვის გასაკვირია დასმული შეკითხვები, ვინაიდან დასკვნაში წარმოდგენილი ჩივილები, ჩატარებული კვლევების მონაცემები (მათ შორის ალბუმინის დაბალი მაჩვენებელი) და სხვა საყურადღებო საკითხები, რაზეც იუსტიციის მინისტრი საჯაროდ აქცენტირებს, დეტალურად იყო გავლილი ექსპერტების მიერ პენიტენციური დაწესებულების სამედიცინო პერსონალთან ვიზიტის განხორციელების დღესვე. კიდევ ერთხელ განვმარტავთ, რომ სახალხო დამცველის დამოუკიდებელ ექსპერტთა ჯგუფის დასკვნა ეფუძნება პაციენტის პირად შემოწმებას, ასევე თავად პენიტენციური დაწესებულების მიერ წარმოდგენილი სამედიცინო მასალების, ანალიზების პასუხების და ჩანაწერების შესწავლას.
იუსტიციის მინისტრისთვის და სპეციალური პენიტენციური სამსახურისთვის, ბუნებრივია, ისიც ცნობილია, რომ სახალხო დამცველის მიერ მოწვეული ექსპერტთა ჯგუფი დაკომპლექტებულია მაღალკვალიფიციური, კეთილსინდისიერი, მაღალი სანდოობისა და რეპუტაციის მქონე გამოცდილი ექიმებით, რომლებსაც ცხადია, გააჩნიათ იმ თითოეული სიმპტომის აღწერის, დიაგნოსტირების თუ რეკომენდაციაზე საუბრის/დადგენის კომპეტენცია რაზეც დასკვნაშია საუბარი.
ვინაიდან იუსტიციის მინისტრის მიერ დასმულ შეკითხვებზე პასუხები მოითხოვს კვალიფიციურ მსჯელობას და სპეციალურ სამედიცინო ცოდნას, სახალხო დამცველი და სამედიცინო ექსპერტთა ჯგუფი მზად ვართ სამუშაო ფორმატში შევხვდეთ იუსტიციის სამინისტროს/პენიტენციური სამსახურის კომპეტენტურ სამედიცინო წარმომადგენლებს, სახელმწიფო კონსილიუმს, ექიმ-სპეციალისტებს და აღნიშნულთან დაკავშირებით გავმართოთ ექსპერტული მსჯელობა. მათ შორის, გამოვხატავთ მზადყოფნას, აღნიშნული დისკუსია იყოს საზოგადოებისთვის საჯარო.
ამასთანავე, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსა და სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურს შევახსენებთ, რომ მიუხედავად იმისა, რომ სახალხო დამცველი და ექსპერტთა ჯგუფი მზადაა ჩაერთოს ნებისმიერი სახის ექსპერტულ განხილვაში, სამინისტრომ დრო ხელოვნურად არ უნდა გააჭიანუროს. პაციენტის მდგომარეობა მიჩნეულია მნიშვნელოვნად გაუარესებულად და კვალიფიციური სამედიცინო დახმარების დროული აღმოჩენა გადამწყვეტია. სამინისტროს აქვს სამწუხარო გამოცდილება, როდესაც სახალხო დამცველის ექსპერტთა ჯგუფის რეკომენდაციები დროულად არ გაითვალისწინა, რამაც პაციენტის მდგომარება გლდანის N18 სამკურნალო დაწესებულებაში კრიტიკულ ნიშნულამდე მიიყვანა. იმედს ვიტოვებთ, რომ ამჯერად სამინისტრო დროის ფაქტორს ადეკვატურად შეაფასებს და უზრუნველყოფს პაციენტს ხარისხიანი და ადეკვატური სამედიცინო სერვისით.
დასასრულს, გვსურს გამოვეხმაუროთ იუსტიციის მინისტრის მიერ გაჟღერებულ ბრალდებებს, თითქოსდა ექსპერთა ჯგუფის წევრებმა უკანონოდ გაასაჯაროვეს მიხეილ სააკაშვილს პერსონალური მონაცემები. განვმარტავთ, რომ მიხეილ სააკაშვილს გაცემული აქვს თანხმობა სახალხო დამცველისა და მის მიერ უფლებამოსილი პირების მიერ მასთან დაკავშირებული ნებისმიერი ინფორმაციის, მათ შორის, ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ ინფორმაციის გასაჯაროების თაობაზე. შესაბამისად, სახალხო დამცველი და მის მიერ უფლებამოსილი პირები, ამ ტიპის მონაცემების გასაჯაროებას იმ ფარგლებში ახდენენ, რაც დასკვნების არგუმენტების საჯარო პოზიციონირებისთვის და საჯარო ინტერესის დასაკმაყოფილებლად არის საჭირო.

Public Defender’s Statement on Report of Group of Medical Experts
The Public Defender’s Office is responding to the May 2 statements of the Minister of Justice of Georgia and the questions received from the Special Penitentiary Service relating to the report issued by the group of medical experts of the Office and the disclosure of Mikheil Saakashvili's personal data.
We are surprised by the questions asked, as the complaints presented in the report, examination data (including low albumin levels) and other issues publicly voiced by the Minister of Justice were discussed in detail by the experts with the medical personnel on the day of the visit paid to the penitentiary establishment. We clarify once again that the report of the Public Defender's group of independent experts is based on the patient's personal examination, as well as the study of medical materials, test results and records submitted by the penitentiary establishment itself.
Naturally, the Minister of Justice and the Special Penitentiary Service are also aware that the group of experts set up by the Public Defender is staffed by highly qualified, conscientious, highly credible and experienced doctors, who clearly have the competence to describe each symptom, diagnose, and talk about/make recommendations.
As the answers to the questions asked by the Minister of Justice require qualified reasoning and special medical knowledge, the Public Defender and the group of medical experts are ready to meet in a working format with competent medical representatives of the Ministry of Justice/Penitentiary Service, state medical council and doctor-specialists and to hold expert discussions. Inter alia, we express our readiness to make this discussion public.
In addition, we would like to remind the Ministry of Justice of Georgia and the Special Penitentiary Service that although the Public Defender and the group of experts are ready to engage in any kind of expert discussion, the Ministry should not artificially delay the process. The patient's condition is considered to have deteriorated significantly and timely provision of qualified medical care is crucial. The Ministry has an unfortunate experience when the recommendations of the Public Defender’s group of experts were not taken into account in a timely manner, which brought the patient's condition to a critical point in Gldani Medical Establishment No. 18. We hope that this time the Ministry will adequately assess the time factor and will provide the patient with quality and adequate medical services.
Finally, we would like to respond to the accusations made by the Minister of Justice that members of the expert group illegally disclosed Mikheil Saakashvili's personal data. We clarify that Mikheil Saakashvili has given his consent to the Public Defender and her authorized persons to disclose any information related to him, including information about his health condition. Accordingly, the Public Defender and her authorized persons disclose this type of data to the extent necessary for the public positioning of the conclusions and arguments and for the satisfaction of public interest.