სახალხო დამცველი ეხმაურება მიხეილ სააკაშვილის მიერ კვების დაწყებასთან დაკავშირებით არასწორი ინფორმაციის გავრცელების ფაქტს
საქართველოს სახალხო დამცველის რწმუნებულები, 2021 წლის 6 ნოემბერს N12 პენიტენციურ დაწესებულებაში ვიზიტის ფარგლებში, გაეცნენ საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობას, გაესაუბრნენ სამედიცინო პერსონალს, შეისწავლეს უახლესი ინფორმაცია/დოკუმენტაცია მის შიმშილობასთან დაკავშირებით და შეხვდნენ მიხეილ სააკაშვილს.
ვიზიტის შედეგად დადგინდა, რომ 2021 წლის 30 ოქტომბრიდან სპეციალური პენიტენციური სამსახურის სამედიცინო დეპარტამენტის უფროსისა და დაწესებულების სამედიცინო პერსონალის თხოვნით, სამედიცინო დანიშნულებით, მცირე ოდენობით, იღებდა წვენებსა და მინერალური შემცველობის პიურეებს. ამ პროდუქტს მას თავად სამედიცინო პერსონალი აწვდიდა, რომელთა განმარტებით, აღნიშნული ვერ შეფასდება, როგორც საკვები და მცირე დოზით, თხევადი სახით ათი მიღება განპირობებულია პაციენტის ჯანმრთელობის მდგომარეობით. ამასვე ადასტურებს პაციენტის შიმშილობის შესახებ შედგენილი სამედიცინო ფორმები, სადაც არ არის მითითება პაციენტის მიერ საკვების მიღებაზე, აგრეთვე არ არის დაფიქსირებული პაციენტის შიმშილობის ფორმის ცვლილება, რაც აუცილებელია პატიმრის მიერ საკვების მიღების შემთხვევაში. მიღებული ინფორმაციის თანახმად, მიხეილ სააკაშვილი 2021 წლის 1 ოქტომბრიდან უწყვეტად შიმშილობს და არ იღებს არანაირ საკვებს.
მიხეილ სააკაშვილის განმარტებით, მან დღეიდან უარი განაცხადა ყველანაირი წვენის, გლუკოზისა და ელექტროლიტების, მედიკამენტებისა და მკურნალობის ნაწილის მიღებაზე, ასევე რიგი გამოკვლევების ჩატარებაზე. აღნიშნულის მიზეზს წარმოადგენს გავრცელებული ინფორმაცია იმასთან დაკავშირებით, თითქოს იგი იკვებება.
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ მსგავსი შინაარსის არასწორი ინფორმაციის საჯაროდ გავრცელება აზიანებს არა მხოლოდ კონკრეტული პირის, არამედ ყველა პატიმრის უფლებრივ მდგომარეობას. ამგვარმა დამოკიდებულებამ შესაძლოა მოშიმშილე პატიმრებს ყველა სახის სითხისა და მედიკამენტების მიღებაზე უარის თქმისკენ უბიძგოს, რაც კიდევ უფრო მეტად დაამძიმებს მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობას. ამასთან, მსგავსი ინფორმაციის გავრცელება უდიდეს დარტყმას აყენებს პატიმართა ნდობას სამედიცინო პერსონალისადმი – მიხეილ სააკაშვილს განუმარტეს, რომ სითხეებისა და დანამატების მიღება წარმოადგენდა სამედიცინო საჭიროებას და მედიკამენტების ჩანაცვლებას, თუმცა მოგვიანებით იუსტიციის მინისტრმა განაცხადა, რომ ეს მის სამედიცინო დანიშნულებას სცდებოდა.
დამატებით, სახალხო დამცველი შეისწავლის საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მიერ მიხეილ სააკაშვილის პატიმრობის პირობებისა და ჯანმრთელობის შესახებ განსაკუთრებული კატეგორიის პერსონალური მონაცემების გაცემისა და საჯაროდ გამოქვეყნების საკითხს, საჭიროების შემთხვევაში კი მიმართავს სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს შესაბამისი ღონისძიებების გატარების მიზნით.

Public Defender Responds to Dissemination of Incorrect Information as if Mikheil Saakashvili Started Taking Food
During the visit to Penitentiary Establishment No. 12 on November 6, 2021, representatives of the Public Defender of Georgia checked the health condition of former President Mikheil Saakashvili, talked to the medical staff, studied the latest information/documents related to his hunger strike and met with the prisoner himself.
The visit made it clear that from October 30, 2021, at the request of the head of the Medical Department of the Special Penitentiary Service and the medical staff of the establishment, Mikheil Saakashvili had been receiving small amounts of juices and mineral purees for medical purposes. These products were supplied by the medical staff themselves, who explained that they could not be evaluated as food and taking them in small doses, in a liquid form, was conditioned by the health condition of the patient. The above is confirmed by the medical documents as well, which do not indicate that the patient is taking food, or that any change has been made in the form of hunger strike, which is necessary to indicate in case the prisoner starts eating. According to the information received, Mikheil Saakashvili has been on a continuous hunger strike since October 1, 2021 and has not received any food.
According to Mikheil Saakashvili, from today he refuses any kind of juice, glucose, electrolytes, medicines, part of treatment and some medical examinations. The reason for this is the reports saying that he has started eating.
The Public Defender believes that the dissemination of incorrect information of such content harms not only the rights situation of a particular person, but of all prisoners. Such an attitude may force prisoners, who are on hunger strike, to refuse all kinds of fluids and medicines, which will further aggravate their health condition. In addition, the release of such information is a major blow to prisoners' confidence in medical staff - Mikheil Saakashvili was told that taking fluids and supplements was a medical necessity and a substitute for medication, although the Justice Minister later said that it went beyond the medical necessity.
In addition, the Public Defender will study the issuance and dissemination of a special category personal data on the conditions of detention and health status of Mikheil Saakashvili by the Ministry of Justice of Georgia, and if necessary, will apply to the State Inspector's Office to take appropriate measures.