სახალხო დამცველი N5 პენიტენციურ დაწესებულებაში მოთავსებული ნინო დათაშვილის უფლებრივ მდგომარეობაზე ზედამხედველობას აგრძელებს
როგორც საზოგადოებისთვის უკვე ცნობილია, მონიტორინგის ფარგლებში 2025 წლის 27 ივნისს, 11 და 16 ივლისს სახალხო დამცველის რწმუნებულების მიერ მისი მონახულების და შესაბამისი შესწავლის შემდეგ სახალხო დამცველის აპარატს მიმართული აქვს საქართველოს გენერალურ პროკურატურის, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და სპეციალური პენიტენციური სამსახურის სამედიცინო დეპარტამენტისთვის.
2025 წლის 2 აგვისტოს სახალხო დამცველის რწმუნებულმა კვლავ მოინახულა N5 პენიტენციურ დაწესებულებაში მოთავსებული ნინო დათაშვილი. შეხვედრისას ნინო დათაშვილმა სხვადასხვა საკითხზე ისაუბრა, მათ შორის, ჯანმრთელობის მდგომარეობისა და პატიმრობის პირობებთან დაკავშირებით, რაც თავის მხრივ არსებით გავლენას ახდენს ბრალდებულის ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე.
საკითხის შესწავლის და შეფასების მიზნით სახალხო დამცველის აპარატს დამატებით უკვე გამოთხოვილი აქვს ბრალდებულის სამედიცინო დოკუმენტაცია სრულად, თუმცა ვინაიდან ეს მონაცემები ნინო დათაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ განსაკუთრებული კატეგორიის პერსონალური ინფორმაციას მიეკუთვნება აპარატის მიერ არ ხდება მისი გასაჯაროება.
სახალხო დამცველი გააგრძელებს ბრალდებულის უფლებრივი მდგომარეობის, მათ შორის, ჯანმრთელობის უფლების დაცვის მიზნით, ზედამხედველობის განხორციელებას.

Public Defender Continues to Monitor Rights Situation of Nino Datashvili in Prison No. 5
As is already known to the public, after the visits and relevant studies conducted by the Public Defender's representatives on June 27, July 11 and 16, 2025, within the framework of monitoring, the Public Defender's Office addressed the Medical Department of the Prosecutor General's Office, the Ministry of Internal Affairs and the Special Penitentiary Service.
On August 2, 2025, the Public Defender's representative again visited Nino Datashvili in prison No. 5. During the meeting, Nino Datashvili spoke about various issues, including her health situation and prison conditions, which in turn have a significant impact on the health condition of the accused.
In order to study and assess the issue, the Public Defender's Office additionally requested the defendant's full medical documentation, however, since this data on Nino Datashvili's health condition belongs to a special category of personal information, the Office is not making it public.
The Public Defender will continue to monitor the defendant's rights situation in order to protect her rights, including her right to health.