სახალხო დამცველის განცხადება პენიტენციურ სისტემაში კორონავირუსის გავრცელებასთან დაკავშირებით
სპეციალური პენიტენციური სამსახურის ინფორმაციით, პენიტენციურ დაწესებულებებში კორონავირუსი ასზე მეტ პატიმარს დაუდასტურდა. აღნიშნული ვითარების მონიტორინგისა და პატიმართა სხვა უფლებების დაცვის მიზნით, სახალხო დამცველი, კონსტიტუციური მანდატისა და ვალდებულებების გათვალისწინებით, დღემდე შეუზღუდავად აგრძელებს პრევენციული და ინდივიდუალური ვიზიტების განხორციელებას ყველა პენიტენციურ დაწესებულებაში. ვიზიტები ხორციელდება კოვიდ ტესტის ჩატარების შემდგომ, შესაბამისი ეკიპირებითა და უსაფრთხოების წესების დაცვით.
პენიტენციურ დაწესებულებებში კორონავირუსის გავრცელებასთან დაკავშირებით სახალხო დამცველის აპარატმა ინფორმაცია მოიპოვა პატიმრებისგან და კონკრეტული პენიტენციური დაწესებულებების ადმინისტრაციისგან. მოპოვებული ინფორმაცია ამ ეტაპზე შეესაბამება პენიტენციური სამსახურის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას. დღეისათვის N2, N8, N14 დაწესებულებებიდან ინფიცირებული პატიმრები გადაყვანილი არიან სპეციალურად მოწყობილ საკარანტინე სივრცეში. სპეციალური პენიტენციური სამსახურისგან გამოთხოვილია დამატებითი დეტალური ინფორმაცია პატიმართა იზოლაციისა და მკურნალობის შესახებ.
სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ მოუწოდებს სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურსა და სხვა სახელმწიფო სტრუქტურებს, გაითვალისწინონ სახალხო დამცველის რეკომენდაცია პენიტენციური სისტემის განტვირთვასთან დაკავშირებით. კორონავირუსის გავრცელების ტემპის შეჩერებისა და პრევენციისთვის, ციხის პოპულაციის შემცირების მიზნით, გაცილებით აქტიურად უნდა იქნეს გამოყენებული სასჯელის შემდგომი მოხდისაგან პირობით ვადაზე ადრე გათავისუფლებისა და არასაპატიმრო ზომების გამოყენების, ასევე, ჯანმრთელობის მდგომარეობისა და ხანდაზმულობის გამო გათავისუფლებისა და განაჩენის აღსრულების გადავადების მექანიზმები.

Public Defender’s Statement on Spread of Coronavirus in Penitentiary System
According to the Special Penitentiary Service, more than a hundred prisoners tested positive for coronavirus in penitentiary institutions. In order to monitor this situation and protect prisoners’ other rights, the Public Defender, in accordance with her constitutional mandate and obligations, continues to conduct preventive and individual visits to all penitentiary institutions. Representatives of the Public Defender are tested before paying visits, wear special equipment and follow safety rules.
The Public Defender's Office received information about the spread of coronavirus in penitentiary institutions from prisoners and the administration of specific penitentiary institutions. The information obtained at this stage is consistent with the information disseminated by the Penitentiary Service. Infected prisoners were transferred from Establishments Nos. 2, 8 and 14 to a specially arranged quarantine area. Additional detailed information on the isolation and treatment of prisoners has been requested from the Special Penitentiary Service.
The Public Defender once again calls on the Special Penitentiary Service and other state structures to take into account the Public Defender's recommendation regarding the unloading of the penitentiary system. In order to stop and prevent the spread of coronavirus, and to reduce the prison population, it is recommended that the parole mechanism and non-custodial measures, as well as mechanisms of releasing prisoners due to health condition and old age or postponing the enforcement of verdicts, be used more actively.