სახალხო დამცველის მოწვევით ეუთო/ოდირმა მოამზადა სამართლებრივი დასკვნა სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის მომწესრიგებელ კანონმდებლობაში შეტანილ ცვლილებებთან დაკავშირებით
2022 წლის 2 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველმა სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის გაუქმების თაობაზე კანონის შეფასების თხოვნით მიმართა ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისს (ეუთო/ოდირს). გამომდინარე იქიდან, რომ საკითხი საკონსტიტუციო სასამართლოში გვაქვს გასაჩივრებული, სამართლებრივი დასკვნის დაჩქარებული პროცედურის ფარგლებში წარმოდგენა ვითხოვეთ. 2022 წლის 18 თებერვალს ეუთო/ოდირმა სამართლებრივი მოსაზრება წარმოადგინა, სადაც კრიტიკულად არის შეფასებული განხორციელებული ცვლილებები და ასევე, შესულია რეკომენდაცია კანონის ამოქმედების შეჩერებისა და გაუქმების თაობაზე.
2022 წლის 19 თებერვალს აღნიშნული სამართლებრივი დასკვნა გადავუგზავნეთ საკონსტიტუციო სასამართლოს საქმეზე დასართავად. იმედს ვიტოვებთ, საკონსტიტუციო სასამართლო გაითვალისწინებს ეუთო/ოდირის მოსაზრების ყველა ასპექტს, პირველ ეტაპზე შეაჩერებს სადავო ნორმის მოქმედებას და შემდგომ არაკონსტიტუციურად ცნობს მას.
ეუთო/ოდირის შეფასებით საერთაშორისო სტანდარტების საწინააღმდეგოდ, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის გაუქმება პარლამენტში იყო ნაჩქარევი და არ სდევდა არანაირი წინასწარი კონსულტაციები. მათი შეფასებით ეს პროცესი კანონის უზენაესობის ხელყოფისა და დამოუკიდებელი ინსტიტუტების ეფექტური ფუნქციონირების საფრთხეს ქმნის და საშიშ პრეცედენტს წარმოადგენს.
ეუთო/ოდირის მიხედვით, საკანონმდებლო ცვლილებებმა და პროცესმა შეიძლება გავლენა მოახდინოს ქვეყანაში ადამიანის უფლებების დაცვის ხარისხზე, არასათანადო მოპყრობის და დაკავებულ პირთა გარდაცვალების საქმეთა გამოძიებაზე, რადგან საფრ
თხე ექმნება დამოუკიდებელი ინსტიტუტის ეფექტურობას და ასევე საგამოძიებო ორგანოს მანდატი ფართოვდება ისეთი დანაშაულებით (შესაბამისი ფინანსური რესურსის გაზრდის გარეშე), რომელიც არ ყოფილა დამოუკიდებელი ორგანოს ქვემდებარე აქამდე.
ეუთო/ოდირმა სხვადასხვა რეკომენდაცია წარმოადგინა პარლამენტის მიერ მიღებულ კანონთან დაკავშირებით, მათ შორის აღსანიშნავია:
• აუცილებელია მიღებული კანონის მოქმედების შეჩერება და საკანონმდებლო პროცესში დაშვებული ხარვეზების აღმოფხვრა;
• იმ შემთხვევაში, თუ კანონის მოქმედება არ შეჩერდება, ინსპექტორის და მისი მოადგილეების მანდატი უნდა გაგრძელდეს და მათ მიეცეთ საშუალება დაასრულონ თავიანთი უფლებამოსილება ბოლომდე;
• ეუთო/ოდირი იზიარებს სახალხო დამცველის მრავალწლიან რეკომენდაციას, რომელიც გულისხმობს რომ დამოუკიდებელ საგამოძიებო მექანიზმს უნდა ჰქონდეს იმ ქმედებების გამოძიების უფლებამოსილება, რომელიც სავარაუდოდ ჩადენილია მაღალი თანამდებობის პირებისა (გენერალური პროკურორის, შსს მინისტრის, უსაფრთხოების სამსახურის ხელმძღვანელის) და პროკურორების მიერ.
ეუთო/ოდირის შეფასებები, დასკვნები და რეკომენდაციები ეყრდნობა საერთაშორისო ადამიანის უფლებათა სამართალს და ეუთოსა და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ მიღებულ დოკუმენტებს.
საქართველოს სახალხო დამცველი იყენებს ყველა მის ხელთ არსებულ სამართლებრივ ბერკეტსა და მექანიზმს, რათა შესაძლებელი გახდეს ქვეყანაში ადამიანის უფლებების დაცვა და მათ დაცვაზე პასუხისმგებელი დამოუკიდებელი ორგანოების ეფექტური ფუნქციონირება. ეუთო/ოდირის მოწვევაც ამ მიზნით გადადგმული ნაბიჯია.

OSCE/ODIHR Prepares Legal Opinion on Legislative Changes relating to State Inspector's Service at Public Defender’s Request
On February 2, 2022, the Public Defender of Georgia applied to the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR) with a request to evaluate the law abolishing the State Inspector’s Service. Since we had appealed against the relevant decision to the Constitutional Court, we requested the submission of a legal opinion under expedited procedure. On 18 February 2022, the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights issued a legal opinion that critically assesses the changes made and recommends the suspension and repeal of the law.
On February 19, 2022, we sent the legal opinion to the Constitutional Court to attach it to the case under consideration. We hope that the Constitutional Court will take into account all aspects of the OSCE/ODIHR opinion, suspend the disputed norm in the first stage and then declare it unconstitutional.
According to the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, contrary to international standards, the abolition of the State Inspector's Service by the Parliament was hasty and was not preceded by prior consultations. According to the organization, this decision is a dangerous precedent as it poses a threat to the rule of law and effective functioning of independent institutions.
The legal opinion reads that the legislative change and its outcome may affect the quality of human rights protection in the country, as well as investigation of cases of ill-treatment and death of prisoners, as the effectiveness of an independent institution is at stake, while the mandate of an investigative body is extended to crimes that had not been covered by the jurisdiction of an independent body so far (without increasing the relevant financial resources).
The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights has made a number of recommendations regarding the law adopted by the Parliament, including:
• It is necessary to suspend the law and eliminate shortcomings in the legislative process;
• If the law is not suspended, the mandate of the Inspector and Deputies of the Inspector should be extended and they should be allowed to complete their term of office;
• The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights agrees with the Public Defender’s multi-year recommendation that an independent investigative mechanism should have the power to investigate acts allegedly committed by high officials (Prosecutor General, Minister of Internal Affairs, Head of the Security Service) and prosecutors.
The OSCE/ODIHR assessments, findings and recommendations are based on international human rights law and the documents adopted by the OSCE and other international organizations.
The Public Defender of Georgia uses all the legal levers and mechanisms at her disposal to promote the protection of human rights in the country and the effective functioning of independent bodies responsible for the protection of human rights. The Public Defender applied to the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights for this very aim.