10 ოქტომბერს უსახლკაროთა საერთაშორისო დღეა
10 ოქტომბერს უსახლკაროთა საერთაშორისო დღე აღინიშნება. ამ დღის აღნიშვნის მიზანია მხარდაჭერისა და სოლიდარობის გამოხატვა უსახლკარო პირთა და ოჯახების, როგორც ერთ-ერთი ყველაზე მოწყვლადი სოციალური ჯგუფის მიმართ, ასევე, ყურადღების გამახვილება მათ საჭიროებებსა და არსებულ გამოწვევებზე.
გარკვეული მიმართულებით მცირედი გაუმჯობესებისა და ფრაგმენტული ინიციატივების მიუხედავად, სათანადო საცხოვრებლით უფლების უზრუნველყოფასთან დაკავშირებით, საქართველოში არაერთ სისტემური ხასიათის გამოწვევას ვაწყდებით.
ქვეყანაში არ არსებობს ერთიანი ხედვა უსახლკარობის პრევენციის მიმართულებით, შეუსწავლელია უსახლკარობის მიზეზები და მასშტაბები, არ არსებობს უსახლკარო პირთა ერთიანი მონაცემთა ბაზა. მუნიციპალიტეტების უმრავლესობას კვლავ არ აქვს დამტკიცებული უსახლკარო პირად/ოჯახად რეგისტრაციის წესი, ხოლო, სადაც ასეთი წესი არსებობს, უსახლკარო პირის ცნება არაერთგვაროვანია, ზოგიერთ მუნიციპალიტეტში რეგისტრაცია გრძელვადიანია, დაკმაყოფილების მაჩვნებელი კი - დაბალი.
სახალხო დამცველის აპარატის მიერ ქვეყანაში არსებული სოციალური საცხოვრისების მდგომარეობის მონიტორინგის შედეგები, რომელიც საქართველოს 12 მუნიციპალიტეტის 18 სოციალურ საცხოვრისში/თავშესაფარში განხორციელდა აჩვენებს, რომ მუნიციპალიტეტებში არსებული სოციალური საცხოვრისების უმრავლესობაში არასათანადო გარემოა.
აუცილებელია ცენტრალურმა და ადგილობრივმა ხელისუფლებამ სისტემური, ქმედითი და ეფექტური ნაბიჯები გადადგას ქვეყანაში უსახლკარო პირთა უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესების მიმართულებით. სახალხო დამცველის რეკომენდაციებისა და წინადადებების გაზიარება ამ თვალსაზრისით კრიტიკულად მნიშვნელოვანია.

October 10 Is International Day of the Homeless
October 10 is the International Day of the Homeless. The purpose of this day is to express support and solidarity with homeless individuals and families, as one of the most vulnerable social groups, as well as to draw attention to their needs and existing challenges.
Despite minor improvements and fragmented initiatives in certain areas, we face a number of systemic challenges in Georgia regarding the provision of the right to adequate housing.
There is no unified vision in the country for the prevention of homelessness, the causes and extent of homelessness are unstudied, and there is no unified database on homeless persons. The majority of municipalities still do not have an approved procedure for registration of a homeless person/family, and where such a procedure exists, the concept of a homeless person is not uniform, in some municipalities the registration is long-term, and the satisfaction rate is low.
The results of the monitoring of the state of social housing by the Public Defender's Office, which was carried out in 18 social housing/shelters in 12 municipalities of Georgia, show that the majority of social housing in municipalities has an inadequate environment.
It is necessary for the central and local authorities to take systematic, effective and efficient steps towards improving the rights of homeless persons in the country. Implementing the recommendations and proposals of the Public Defender is critically important in this regard.