საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება ზუგდიდში საარჩევნო პროცესის მიმდინარეობასთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველი აქტიურად ადევნებს თვალს წინასაარჩევნო პროცესის მიმდინარეობას და შეშფოთებას გამოთქვამს ზუგდიდში უკიდურესად დაძაული ვითარების გამო.
თავისუფალ, თანასწორ და მშვიდობიან გარემოში არჩევნების ჩატარება დემოკრატიული და სამართლებრივი სახელმწიფოს უმნიშვნელოვანესი პრინციპია. უკანასკნელ პერიოდში, ყოველდღიურად ვრცელდება ინფორმაცია[1][2]. სხვადასხვა ძალადობრივი ინციდენტების, მხარეებს შორის დაპირისპირების, ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელშეშლის, მოქალაქეთა ნებაზე ზეგავლენისა და ამომრჩევლის მოსყიდვის შესაძლო შემთხვევების თაობაზე, რაც პირდაპირ ნეგატიურ გავლენას ახდენს არჩევნების მშვიდ გარემოში ჩატარებაზე. სახალხო დამცველი მოუწოდებს სამართალდამცავ უწყებებს შუალედური არჩევნების საარჩევნო პერიოდში დაფიქსირებულ თითოეულ ასეთ დანაშაულებრივ ქმედებასთან დაკავშირებით გამოძიება ობიექტურად, დროულად, ეფექტიანად და სათანადო კვალიფიკაციით წარმართონ და გამოძიების შედეგების თაობაზე საზოგადოების დროული ინფორმირება მოახდინონ.
ასევე, სადამკვირვებლო ორგანიზაციების მიერ გავრცელებული ინფორმაციით,[3] ზუგდიდში, 19 მაისს, კენჭისყრის დღეს სხვადასხვა პოლიტიკური ძალა მხარდამჭერთა მობილიზაციას გეგმავს, რაც თავის მხრივ არსებული სიტუაციის უფრო მეტად გამწვავების რისკებს ზრდის. უმნიშვნელოვანესია რომ საარჩევნო პროცესში მონაწილე ყველა მხარემ, ხელი შეუწყოს არჩევნების მშვიდობიან და უსაფრთხო გარემოში ჩატარებას, მათ შორის, ძალადობრივი ინციდენტების პრევენციასა და პლურალისტური, ძალადობისგან თავისუფალი საარჩევნო პროცესების წარმართვას. ამასთან, სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ საარჩევნო ადმინისტრაცია ერთის მხრივ, უზრუნველყოფს ნაკისრი ვალდებულებების მიუკერძოებლად და ეფექტურად შესრულებას და მეორეს მხრივ, ადმინისტრაციის წარმომადგენლების მიმართ საქმიანობისათვის ხელშეშლას ადგილი არ ექნება.
სახალხო დამცველი ყურადღებით მიადევნებს თვალყურს 19 მაისს, შუალედური არჩევნების მიმდინარეობას და იმედს გამოთქვამს, რომ პასუხისმგებელი უწყებები დროული პრევენციული ღონისძიებების გატარებისა და კანონდარღვევებზე ეფექტური რეაგირების განხორციელების გზით, არჩევნების მშვიდობიან გარემოში ჩატარების უზრუნველყოფას მოახერხებენ. საარჩევნო პროცესის დროს დაუშვებელია, სხვა მნიშვნელოვნ ასპექტებთან ერთად, კითხვის ნიშნის ქვეშ დადგეს მოქალაქეთა უსაფრთხოებისა და ამომრჩეველთა თავისუფალი ნების გამოვლენის საკითხები.

The Public Defender of Georgia actively follows the pre-election processes and expresses concern about the extremely tense situation in the city of Zugdidi.
Conducting elections in a free, equal and peaceful environment is a crucial principle of a democratic and legal state. Reports[1][2] have been spread in recent days about various violent incidents, confrontation between the parties, interference in journalistic activities, influence on citizens' will and alleged bribery of voters, which directly affect the conduct of elections in a calm environment. The Public Defender calls on the law enforcement agencies to carry out objective, timely, effective and proper investigation into each violations committed during the election period and to timely inform the public of the consequences of the investigation.
According to the information disseminated by the observation organizations[3], various political parties plan to mobilize supporters in Zugdidi on May 19, which increases the risks of escalation of situation. It is crucial that all parties involved in the electoral process facilitate conduct of elections in a peaceful and safe environment, including prevention of violent incidents and conduct of pluralist and violence-free electoral processes. At the same time, the Public Defender hopes that the election administration will ensure impartial and effective fulfillment of obligations on the one hand and will not interfere with the activities of the administration on the other hand.
The Public Defender will closely monitor the progress of the midterm elections on May 19 and expresses hope that the responsible agencies will be able to ensure conduct of peaceful elections by taking timely preventive measures and effectively responding to violations. Together with other important aspects, it is inadmissible that the citizens' safety and expression of free will be endangered during the electoral process.