სახალხო დამცველი ჭიათურის მუნიციპალიტეტის სოფელ შუქრუთის მოსახლეობის პროტესტს ეხმიანება
ჭიათურის მუნიციპალიტეტის სოფელ შუქრუთის მოსახლეობას 2020 წლის 17 თებერვლიდან პროტესტის ნიშნად ბლოკირებული აქვს შუქრუთის მაღარო. სახალხო დამცველის წარმომადგენელთან საუბარში მოსახლეობამ განაცხადა, რომ შპს „ჯორჯიან მანგანეზის“ მადნის მოპოვებითი 24 საათიანი სამუშაო საქმიანობა საგრძნობ ზიანს აყენებს გარემოს და მათ საკუთრებაში არსებულ საცხოვრებელ სახლებს, დამხმარე ნაგებობებს. სოფელში, სადაც 280 ოჯახი ცხოვრობს თითქმის ყველა საცხოვრებელი სახლი დაზიანებულია. დაბზარულია საძირკველი, კედლები, იატაკი. რამდენიმე სახლი სრულად დაინგრა. ალაგ-ალაგ ჩავარდა სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთები; საფრთხე შეექმნა საფლავებსაც.
გარდა ამისა, მოსახლეობა მიუთითებს, რომ კომპანიის საქმიანობის შედეგად დაბინძურდა გარემო, გაიჩეხა ტყის მასივის გარკვეული ნაწილი; დაშრა ბუნებრივი წყაროს წყლები და ჭები; ნიადაგი მოუსავლიანი გახდა; გახმა ვაზი და სხვა მრავალწლოვანი ნარგავები. მიაჩნიათ, რომ კომპანია არარაციონალურად იყენებს ბუნებრივ რესურსებს. დამდგარი და მოსალოდნელი ზიანი საფრხეს უქმნის მოსახლეობის საკუთრებასა და ჯანსაღ გარემოს.
პროტესტის ფორმას მოსახლეობამ რამდენჯერმე მიმართა გასულ წელს, თუმცა უშედეგოდ, რადგან კომპანიასთან მიღწეული სიტყვიერი შეთანხმებები არაერთხელ დაირღვა. ამჟამად მოსახლეობა არ აპირებს პროტესტის შეწყვეტას, სანამ მთელი სოფლის ზარალი არ შეფასდება და ყველა ოჯახს არ აუნაზღაურდება სრული ქონება (საცხოვრებელი სახლი, დამხმარე ნაგებობები, ნარგავები და სხვა).
საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს შესაბამის უწყებებს გამოიყენონ მათ ხელთ არსებული ყველა რესურსი, ზიანის გამომწვევი მიზეზების დადგენისა და კომპანიასთან შედეგზე ორიენტირებული მოლაპარაკებების წარმართვის მიზნით.
ასევე, მოუწოდებს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითრების მინისტრს უშუამდგომლოს შუქრუთის მოსახლეობას და პირადად ჩაერთოს კომპანიასთან მოლაპარაკებებში, რათა დაცული იყო მათი როგორც საკუთრების ასევე, ჯანსაღ გარემოში ცხოვრების უფლება.

Public Defender Responds to Protests Launched by Residents of Shukruti Village of Chiatura Municipality
Residents of the village of Shukruti in Chiatura municipality have been blocking the Shukruti mine in protest since February 17, 2020. In a conversation with the Public Defender's representative, locals said that the 24-hour mining activity at the Georgian Manganese LLC significantly damages the environment, their houses and auxiliary facilities. In the village, where 280 families live, almost all the houses are damaged. Foundations, walls and floors are cracked. Several houses were completely ruined. Plots of agricultural land collapsed at several places and graves are now endangered.
In addition, the population says that as a result of the company's activities, the environment was polluted, part of the forest was cut down; natural springs and wells went dry; the soil became barren; vine and other perennials died out. They believe that the company irrationally uses natural resources. The current and expected damage endangers the property and healthy environment of the local population.
Residents of the village protested several times last year too, but in vain, as verbal agreements reached with the company have been repeatedly violated. This time, the population is not going to stop protesting until the loss suffered by the village is not fully assessed and all the families are not fully compensated for their damaged property (houses, auxiliary buildings, plants, etc.).
The Public Defender of Georgia calls on the relevant agencies to use all the resources to identify the causes of damage and to conduct result-oriented negotiations with the company.
The Public Defender also calls on the Minister of Economy and Sustainable Development to mediate and personally engage in the negotiations between the Shukruti population and the company to protect the locals’ rights to property and a healthy environment.