სახალხო დამცველის სპეციალური ანგარიშის პრეზენტაცია „წყალი, სანიტარია და ჰიგიენა საქართველოს საჯარო სკოლებში“
საქართველოს სახალხო დამცველმა შეხვედრის გახსნისას ისაუბრა წყლის, სანიტარიის და ჰიგიენის მნიშვნელობაზე ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში. „ჩატარებულმა კვლევამ კიდევ უფრო ნათლად წარმოაჩინა არსებული პრობლემები, რაც ყოველდღიურ რეჟიმში საფრთხეს უქმნის ბავშვების ჯანმრთელობას და ხელს უშლის მათ განათლების უფლების ეფექტურ რეალიზებაში“, - განაცხადა ნინო ლომჯარიამ.
დოკუმენტის მომზადების მიზნით, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა 2018 წელს უსაფრთხო წყალსა და სანიტარიაზე ხელმისაწვდომობის უფლების მონიტორინგი განახორციელა. კერძოდ, მოიკვლია ეროვნული და საერთაშორისო კანონმდებლობა, შეამოწმა 108 საჯარო სკოლა, მოაწყო ფოკუს-ჯგუფები მოსწავლეებთან; შეისწავლა სკოლების შიდა რეგულაციები და მიღებული ინფორმაცია შესაბამისი სფეროს ექსპერტების ჩართულობით დაამუშავა.
შემოწმებულ სკოლებში ფიქსირდება არაიზოლირებული და სარემონტო საპირფარეშოები (მათ შორის, ხშირად ტუალეტებს არ აქვს კარი, არ მუშაობს ხელსაბანი ონკანი); არ ფუნქციონირებს კანალიზაციის სისტემა.
დაბალია სკოლის თანამშრომელთა და მოსწავლეთა ინფორმირებულობის დონე სკოლაში მომდინარე სასმელი წყლის უსაფრთხოების თაობაზე, რაც განსაკუთრებით ყურადსაღებია იმ პირობებში, როდესაც შემოწმებული დაწესებულებებიდან 71.3%-ში წყლის უვნებლობის მონიტორინგი არასდროს განხორციელებულა. შემოწმებული სკოლების 77.4%–ს არ გააჩნია წყლის ხელმისაწვდომობის შესახებ სპეციალური შიდა რეგულაციები.
როგორც მონიტორინგის შედეგებმა აჩვენა, საჯარო სკოლებს ტერიტორიული თუ ფინანსური მისაწვდომობის პრობლემების გამო, ნალებად აქვთ შესაძლებლობა, შესაბამისად აკრედიტირებულ ლაბორატორიებში თავიანთი ინიციატივით შეამოწმონ წყლის უვნებლობა. ამასთან, ადმინისტრაციის ნაწილი არ არის ინფორმირებული, რომელ უწყებას ევალება ან რა გზით უნდა შემოწმდეს სკოლაში მომდინარე სასმელი წყლის უვნებლობა.
საქართველოში წყლის და სანიტარიის ხელმისაწვდომობის კუთხით არსებულ გამოწვევებზე საქართველოს სახალხო დამცველის 2017 წლის საპარალამენტო ანგარიშშიც არის საუბარი. კერძოდ, ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ქვეყნის მასშტაბით წყალი საერთოდ არ მიეწოდება 94 საჯარო სკოლას, 2 084 საჯარო სკოლიდან მხოლოდ მცირე ნაწილში მოწმდება წყლისა და სანიტარული ნორმების დაცულობა; თუმცა, გადაუჭრელ პრობლემად გამოვლენილი დარღვევების აღმოფხვრა და ეფექტიანი რეაგირების მექანიზმის შემუშავება რჩება.
ანგარიში - „წყალი, სანიტარია და ჰიგიენა საქართველოს საჯარო სკოლებში“, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა ფინეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით მოამზადა.

Presentation of Public Defender's Special Report on Water, Sanitation and Hygiene in Public Schools of Georgia
The Public Defender spoke about the importance of water, sanitation and hygiene in general education institutions at the opening of the meeting. "The monitoring showed problems that daily threaten the health of children and prevent the effective realization of the right to education," Nino Lomjaria said.
For the purpose of preparing a report, the Public Defender's Office had been monitoring the siutation of the right to safe water and sanitation in 2018. In particular, the Office checked the national and international legislations, monitored 108 public schools, organized focus groups for students, studied the internal regulations of schools and proccessed the obtained information together with relevant experts.
Some toilets are non-isolated and need to be repaired (in some cases, toilets do not have doors or the hand-washing tap is out of order); the sewage system is not functioning.
The school staff and children’s awareness of safety of drinking water is low, which is particularly important due to the fact that water safety has never been monitored in 71.3% of the monitored institutions. 77.4% of schools do not have special internal regulations on access to water.
The monitoring showed that public schools are unable to check water safety in the accredited laboratories on their initiative due to the problem of territorial or financial accessibility. In addition, some representatives of shcool administration are not informed of how water safety should be checked or which agency is responsbile for it.
The challenges related to the right to water and sanitation were mentioned in the Public Defender's parliamentary report 2017. Specifically, it is indicated in the report that water is not suppied to 94 public schools at all, while water and sanitary norms are checked only in small percentage of 2 084 public schools; However, elimination of violations or development of an effective response mechanism remains to be an unsolved problem.
The Report on Water, Sanitation and Hygiene in Public Schools of Georgia was prepared by the Public Defender Office’s with the support of the Ministry of Foreign Affairs of Finland.