სახალხო დამცველმა ხულოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო ვაშლოვანის ეკომიგრანტების სოციალური საცხოვრისი მოინახულა
2025 წლის 26 ივლისს საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი ხულოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო ვაშლოვანის ეკომიგრანტების სოციალურისაცხოვრისს ეწვია, დაწესებულების ინფრასტრუქტურა დაათვალიერა და იქ მაცხოვრებლებს გაესაუბრა.
სახალხო დამცველთან შეხვედრისას სოციალური საცხოვრისის მცხოვრებლებმა სასმელ წყლის მიწოდების პრობლემასა და საკანალიზაციო სისტემის გაუმართაობით გამოწვეულ არასათანადო სანიტარულ-ჰიგიენურ პირობებთან დაკავშირებით ისაუბრეს. ამასთან, ვინაიდან, შენობა არ არის გაზიფიცირებული, ზამთრის პერიოდში ოჯახებს გათბობისთვის საკმაოდ დიდი ხარჯის გაწევა უწევთ.
თავად საცხოვრისის შიდა ეზო არ არის კეთილმოწყობილი, არ არის არც სკვერი და არც სპორტული მოედანი საცხოვრისში მცხოვრები ბავშვებისთვის.
სახალხო დამცველი აგრძელებს ქვეყანაში მოქმედი სოციალური საცხოვრისების მონახულებას და გამოკვეთილი პრობლემების აღკვეთის მიზნით ადილობრივი თვითმმართველობების ორგანოების ხელმძღვანელებთან შეხვედრას.

Public Defender Visits Social Housing for Eco-Migrants in Kvemo Vashlovani Village of Khulo Municipality
On July 26, 2025, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, visited the social housing for eco-migrants in the village of Kvemo Vashlovani, Khulo municipality, inspected the infrastructure of the facility and spoke with the residents.
During the meeting with the Public Defender, the residents of the social housing spoke about the problem with drinking water supply and inadequate sanitary and hygienic conditions caused by the malfunction of the sewage system. In addition, since the building is not gasified, families have to spend quite a lot on heating during the winter.
The yard of the housing is not well-maintained, there is neither a park nor a stadium for children living in the housing.
The Public Defender continues to visit social housing facilities operating in the country and meet with the heads of local self-government bodies in order to eliminate the problems identified.