სახალხო დამცველისა და ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩის შეხვედრა
2021 წლის 22 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩს საქართველოში კელი დეგნანს შეხვდა.
შეხვედრაზე ადამიანის უფლებების დაცვის თვალსაზრისით ქვეყანაში შექმნილი ვითარება განიხილეს. სახალხო დამცველმა იმ გამოწვევებზეც ისაუბრა, რომელსაც აპარატი ბოლო თვეების განმავლობაში აწყდება და რაც შესაძლოა, ხელს უშლიდეს, ან აბრკოლებდეს სახალხო დამცველის მანდატის სრულყოფილად განხორციელებას. მათ შორის, ნახევრად ღია ტიპის ციხეებში ვიზიტებთან დაკავშირებით.
„ელჩის ვიზიტი კიდევ ერთი დადასატურებაა იმ ფაქტის, რომ შეერთებული შტატების მთავრობა მუდმივად უცხადებს მხარდაჭერას სახალხო დამცველის აპარატს“, - განაცხადა ნინო ლომჯარიამ.
„ძალიან ინფორმაციული შეხვედრა გვქონდა. სახალხო დამცველის აპარატი ძლიერი დემოკრატიის არსებით ნაწილს წარმოადგენს, რომელიც თითოეული ადამიანის უფლებებს იცავს. ძალიან შევშფოთდი, როდესაც შევიტყვე სახალხო დამცველის აპარატის წინააღმდეგ თავდასხმების შესახებ. სიძულვილის ენა მომწამვლელია, განსაკუთრებით ისეთი ინსტიტუტის წინააღმდეგ, რომელიც საზოგადოებისათვის ასეთ მნიშვნელოვან საქმეს აკეთებს.
სახალხო დამცველის აპარატი დიდ როლს ასრულებს საჯარო მოხელეების ანგარიშვალდებულების მიმართულებითაც. ეს ის არის, რაც საქართველოს ძალიან სჭირდება - მეტი ანგარიშვალდებულება, მეტი გამჭვირვალობა და ნაკლები სიძულვილის ენა და თავდასხმები“, - განაცხადა აშშ-ს ელჩმა შეხვედრის შემდეგ.

On March 22, 2021, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, met with Kelly Degnan, Ambassador of the United States of America to Georgia.
The topic of discussion was the situation of human rights in Georgia. The Public Defender also spoke about the challenges faced by the Office, especailly in recent months, and the obstacles that hinder the full implementation of the Public Defender's mandate, for example when paying visits to semi-open prisons.
"Another visit paid by the US Ambassador to the Public Defender’s Office once again confirms the support that has been constantly expressed by the US Government to our Office," Nino Lomjaria said.
“It was a very informative meeting. It's important to have conversations with the Public Defender and find out what they are working on. It is an essential part of a strong democracy to have a Public Defender's Office that is defending the human rights of all the people of Georgia, working to keep transparency and accountability and democracy strong. I was very sorry to hear that there have been some attacks against the Public Defender's Office. That kind of hate speech is a toxic language, especially against an office that is serving the public in such an important way.
The Public Defender's Office also plays such an important role in keeping public officials accountable, something that Georgia needs to do more; more accountability, more transparency and less hate speech and vicious attacks against others“, the US Ambassador said after the meeting.