ომბუდსმენების როლი კარგი მმართველობის უფლების რეალიზაციის პროცესში
2025 წლის 15-16 ოქტომბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა და სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ მონაწილეობა მიიღეს მალტის საპარლამენტო ომბუდსმენის 30 წლის იუბილისადმი მიძღვნილ საერთაშორისო კონფერენციაში.
კონფერენციაზე, რომლის თემა იყო - ომბუდსმენების როლი კარგი მმართველობის უფლების რეალიზაციის პროცესში, განიხილეს ინსტიტუტების მიმართ საზოგადოების ნდობის გასაძლიერებლად გასატარებელი ღონისძიებები და ომბუდსმენის ინსტიტუტის, როგორც დემოკრატიის საყრდენის მნიშვნელობა; დაუცველი ჯგუფების ადამიანის უფლებების დაცვის მნიშვნელობა, ეთიკური მმართველობის განვითარების მიზნით კეთილსინდისიერებისა და კარგი ადმინისტრირების პრინციპების განმტკიცების საკითხები და ომბუდსმენის როლი ციფრული და ხელოვნური ინტელექტის ეპოქაში. ღონისძიებაზე სტუმრებს სიტყვით მიმართა მალტის პრემიერ მინისტრმა.
კონფერენციაზე სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ მოხსენება წარადგინა და ისაუბრა მოწყვლადი ჯგუფების უფლებების დაცვის მიმართულებით ომბუდსმენის ინსტიტუტების როლზე, ხაზი გაუსვა იმ უპირატესობებსა და სირთულეებს, რომელსაც ინსტიტუტები აწყდებიან სხვადასხვა უფლებამოსილების განხორციელებისას და ამ მიმართულებით საქართველოს სახალხო დამცველის საქმიანობა, გამოცდილება და საუკეთესო პრაქტიკა მიმოიხილა.
16 ოქტომბერს ასევე, გაიმართა ხმელთაშუა ზღვის ომბუდსმენთა ასოციაციის საერთო კრება, რომელზეც ასოციაციის მმართველობასთან დაკავშირებული რიგი გადაწყვეტილებები განიხილეს და მიიღეს, მათ შორის, ჩატარდა ასოციაციის მმართველობითი ორგანოს არჩევნები, რა დროსაც საქართველოს სახალხო დამცველი არჩეული იქნა ასოციაციის მეორე ვიცე პრეზიდენტად.

Ombudsmen’s Role in Realization of the Right to Good Governance
On October 15-16, 2025, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, and the First Deputy Public Defender, Tamar Gvaramadze, participated in the International Conference dedicated to the 30th anniversary of the Parliamentary Ombudsman of Malta.
The conference, the topic of which was – “The role of ombudsmen in the realization of the right to good governance”, discussed measures to strengthen public trust in institutions and the importance of the ombudsman institution as a pillar of democracy; the importance of protecting the human rights of vulnerable groups, issues of strengthening the principles of integrity and good administration in order to develop ethical governance, and the role of the ombudsman in the era of digital and artificial intelligence. The Prime Minister of Malta addressed the guests at the event.
First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze presented a report at the conference and spoke about the role of ombudsman institutions in protecting the rights of vulnerable groups, highlighted the advantages and difficulties that institutions face in exercising various powers, and reviewed the activities, experience, and best practices of the Public Defender of Georgia in this regard.
On October 16, the General Assembly of the AssociationofMediterranean Ombudsmen was also held, during which a number of decisions related to the governance of the Association were discussed and made. Inter alia, elections of the governing body of the Association were held, during which the Public Defnder of Georgia was elected the Second Vice President of the Association.
Within the framework of the visit, the guests were hosted by the Speaker of the Parliament of Malta and the President.