პირველი რეგიონული ფორუმი: ბიზნესი და ადამიანის უფლებები აღმოსავლეთ ევროპასა და ცენტრალურ აზიაში
2020 წლის 24 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ მონაწილეობა მიიღო პირველ რეგიონულ ფორუმში: ბიზნესი და ადამიანის უფლებები აღმოსავლეთ ევროპასა და ცენტრალურ აზიაში - „ვაქციოთ ადამიანის უფლებები ბიზნესის პრიორიტეტად“.
ფორუმის ორგანიზატორები იყვნენ გაეროს განვითრების პროგრამის (UNDP) სტამბოლის და ბანგკოკის რეგიონული ოფისები, აგრეთვე გაეროს ბიზნესისა და ადამიანის უფლებათა სამუშაო ჯგუფი.
ფორუმის მთავარი მიზანი იყო საერთაშორისო ორგანიზაციებს, მთავრობის წარმომადგენლებს, ბიზნესის, შრომის ინსპექტორებს, ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტებსა და სამოქალაქო საზოგადოებას შორის არსებული გამოცდილების, საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარება, აგრეთვე პლატფორმის შექმნა კონსტრუქციული დიალოგისთვის.
ფორუმის დროს განიხილეს გლობალური და რეგიონალური პასუხისმგებლიანი ბიზნეს პრაქტიკა და მნიშვნელოვანი ტენდენციები, შესაძლებლობები და გამოწვევები, გაეროს ბიზნესისა და ადამიანის უფლებათა სახელმძღვანელო პრინციპები, სახელმწიფოს ვალდებულებები ბიზნესის და ადამიანის უფლებების მიმართულებით, მათ შორის ბიზნესის და ადამიანის უფლებების ეროვნული სამოქმედო გეგმის, ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტებისა და სამოქალაქო საზოგადოების როლი.
სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ ისაუბრა სახალხო დამცველის აპარატის გამოცდილებაზე ბიზნესთან დაკავშირებულ ადამიანის უფლებათა დარღვევებთან მიმართებით. მიმოიხილა სახალხო დამცველის მანდატი და ყურადღება გაამახვილა რამდენიმე მნიშვნელოვან აქტივობაზე, რომელიც აპარატმა ბიზნესის სფეროში ადამიანის უფლებათა მონიტორინგის მიზნით განახორციელა; ისაუბრა ბიზნესის და ადამიანის უფლებების მიმართულებით აპარატში არსებულ კარგ პრაქტიკაზე; ასევე მოკლედ მიმოიხილა აპარატის მუშაობა COVID 19-ის პანდემიის პირობებში.

First Regional Forum: Business and Human Rights in Eastern Europe and Central Asia
On November 24, 2020, First Deputy Public Defender of Georgia Tamar Gvaramadze participated in the First Regional Forum: Business and Human Rights in Eastern Europe and Central Asia - Make Human Rights a Business Priority.
The forum was organized by the Istanbul and Bangkok regional offices of the United Nations Development Programme (UNDP), as well as the UN Working Group on Business and Human Rights.
The main purpose of the forum was to share experiences and best practices between international organizations, representatives of governments, businessmen, labour inspectors, national human rights institutions and civil societies, as well as to create a platform for constructive dialogue.
The forum discussed global and regional practices of responsible business and important trends, opportunities and challenges, UN Guiding PrinciplesonBusiness and Human Rights, state commitments relating to business and human rights, including the roles of the national action plan on business and human rights, national human rights institutions and civil society.
First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze spoke about the experience of the Public Defender's Office in relation to business-related human rights violations, reviewed the mandate of the Public Defender and highlighted some important activities carried out by the Office for the purpose of monitoring human rights in the field of business. She also spoke about the good practices of the Office in the direction of business and human rights and briefly reviewed the work of the Office in the context of the COVID-19 pandemic.