სახალხო დამცველის მოადგილე CRPD-ის მონაწილე სახელმწიფოთა კონფერენციის მე-16 სესიაში მონაწილეობს
2023 წლის 13 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილემ ნათია ჯულაყიძემ ნიუ-იორკში, გაეროს შშმ პირთა უფლებების კონვენციის (CRPD) წევრ სახელმწიფოთა კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა.
სიტყვით გამოსვლისას ნათია ჯულაყიძემ საქართველოში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების გაეროს კონვენციის განხორციელების მდგომარეობაზე და პროცესში არსებულ გამოწვევებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ შშმ პირთა უფლებების კონვენციასთან ქვეყნის კანონმდებლობის ჰარმონიზაციისათვის განხორციელებული პოზიტიური ცვლილებების მიუხედავად, პრაქტიკაში კვლავ მნიშვნელოვანი გამოწვევები რჩება.
საკითხისადმი სახალხო დამცველის პოზიციის წარმოდგენისას სახალხო დამცველის მოადგილემ ხაზი გაუსვა, რომ ჯერ კიდევ არ შემუშავებულა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის კანონით გათვალისწინებული გრძელვადიანი სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა. ადამიანის უფლებათა დაცვის 2022-2030 წლების ზოგადი ეროვნული სტრატეგია სრულად არ მოიცავს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის ყველა ასპექტს. ასევე, ისაუბრა შშმ პირთა ჩართულობით დეტალური სამოქმედო გეგმის შემუშავებისა და დამტკიცების საჭიროებაზე.
„პრაქტიკაში არსებულ პრობლემებში, მათ შორის, იგულისხმება ფიზიკური გარემოსა და ინფორმაციის მისაწვდომობის, სამედიცინო, განსაკუთრებით სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის სერვისების მისაწვდომობის, ინკლუზიური განათლების, დასაქმების, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში შშმ პირთა სათანადო ჩართულობის უზრუნველყოფისა და მათი დამოუკიდებელი ცხოვრების ხელშეწყობის პროცესში არსებული გამოწვევები, ასევე, შესაძლებლობის შეზღუდვის შეფასების ბიოფსიქოსოციალური მოდელის დროულად დანერგვის აუცილებლობა, შშმ პირთა უფლებების შესახებ დაბალი ინფორმირებულობა, არსებული ძლიერი სტიგმა და სტერეოტიპული დამოკიდებულებები, განსაკუთრებით ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემების მქონე პირების მიმართ; ასევე მხარდაჭერისა და ინდივიდუალიზებული სერვისების ნაკლებობა და სხვა,“ - განაცხადა ნათია ჯულაყიძემ გაეროს გენერალური ასამბლეის დარბაზში სიტყვით გამოსვლისას.
შშმ პირთა უფლებების შესახებ გაეროს კონვენციის წევრი სახელმწიფოების კონფერენცია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციის (CRPD) მონაწილე სახელმწიფოების წარმომადგენლებს აერთიანებს და პერიოდულად იკრიბება კონვენციის იმპლემენტაციასთან დაკავშირებული საკითხების განსახილველად. წლევანდელი შეხვედრა კონვენციის პრინციპების შიდა კანონმდებლობაში ჰარმონიზებას ეხებოდა და წევრი სახელმწიფოების, საერთაშორისო ორგანიზაციების, სამოქალაქო საზოგადოებისა და ადამიანის უფლებების დაცვის ეროვნული ინსტიტუტების მხრიდან პროცესში არსებულ მიღწევებსა და გამოწვევებზე ფოკუსირდებოდა.
სახალხო დამცველის აპარატი A-სტატუსის მქონე ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული ინსტიტუტია, რომელიც ზედამხედველობს ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვას საქართველოში. სახალხო დამცველი წარმოადგენს შშმ პირთა უფლებების კონვენციის ხელშეწყობის, დაცვისა და იმპლემენტაციის მონიტორინგის დამოუკიდებელ მექანიზმს, რომელიც აქტიური მონიტორინგის შედეგად თავს უყრის მნიშვნელოვან ინფორმაციას და გასცემს უამრავ რეკომენდაციას კონვენციის განხორციელებასთან დაკავშირებით. აპარატი სხვადასხვა საერთაშორისო მექანიზმებით, ანგარიშგებით, ადამიანის უფლებათა დაცვის რეგიონულ და საერთაშორისო ფორმატებში აქტიური ჩართულობით, საერთაშორისო პარტნიორებთან შეხვედრებისა და შშმ პირთა უფლებების შესახებ გაეროს კონვენციის წევრი სახელმწიფოების კონფერენციების საშუალებით, მუდმივად აწვდის ინფორმაციას კონვენციის განხორციელების მონიტორინგის საერთაშორისო მექანიზმს - გაეროს კომიტეტს, საქართველოში კონვენციის განხორციელების მიმართულებით არსებული განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი და სისტემური გამოწვევების შესახებ, რომელთა გამოსწორებაც სახელმწიფოს პრიორიტეტად უნდა იქცეს.

Deputy Public Defender Participates in 16th Session of Conference of States Parties to CRPD
On June 13, 2023, Natia Julakidze, Deputy Public Defender of Georgia, participated in the Conference of the States Parties to the United Nations Convention on the Rights of Persons with Disabilities (CRPD) in New York.
In her speech, Natia Julakidze spoke about the situation of the implementation of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities in Georgia and challenges in the process, noting that despite the positive changes carried out for the harmonization of the country's legislation with the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities, challenges still remain in practice.
While presenting the Public Defender's position on the issue, the Deputy Public Defender emphasized that the long-term strategy and action plan, which are provided for by the Law on the Rights of Persons with Disabilities, have not been developed so far, while the national human rights strategy for 2022-2030 does not fully cover all aspects of the protection of the rights of persons with disabilities. She also spoke about the need to develop and adopt detailed action plan with the involvement of persons with disabilities.
"Problems in practice include accessibility of physical environment and information, accessibility of medical services, including sexual and reproductive health services, inclusive education, employment, challenges in ensuring proper involvement of persons with disabilities in the decision-making process and promoting their independent living, as well as the need for timely introduction of a biopsychosocial model, low awareness of the rights of persons with disabilities, the existing stigma, especially towards persons with mental health problems, lack of support and individualized services, etc.,” Natia Julakidze said while delivering a speech in the UN General Assembly hall.
The Conference of the States Parties to the United Nations Convention on the Rights of Persons with Disabilities brings together representatives of the States Parties to the CRPD and is held periodically to discuss issues related to the implementation of the Convention. This year the conference discussed the harmonization of the principles of the Convention in the domestic legislation and focused on the challenges and achievements in the relevant process from the side of States Parties, international organizations, civil society and national human rights institutions.
The Public Defender's Office is an A-status national human rights institution that supervises the protection of human rights and freedoms in Georgia. The Public Defender also represents an independent monitoring mechanism for the promotion, protection and monitoring of the implementation of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities. The Office, as a result of active monitoring, collects important information and issues numerous recommendations regarding the implementation of the Convention. Through various international mechanisms, reporting, active involvement in regional and international human rights formats, meetings with international partners and conferences of the States Parties to the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities, the Office constantly provides information to the international mechanism for monitoring the implementation of the convention - the UN Committee - about important and systemic challenges related to the implementation of the Convention in Georgia, the elimination of which should become a priority for the State.