შეხვედრა ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისართან
2022 წლის 22 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მყოფ ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარს დუნია მიატოვიჩს შეხვდა.
ადამიანის უფლებათა კომისარი დაინტერესდა ქვეყანაში თანასწორობის კუთხით არსებული მდგომარეობით, მათ შორის, რელიგიური უმცირესობების, ასევე, ლგბტ+ თემის წარმომადგენელთა პრობლემებით; გაეცნო შრომითი უფლებებისა და გარემოს დაცვის აქტუალურ საკითხებს.
სახალხო დამცველმა დუნია მიატოვიჩს ინფორმაცია მიაწოდა გამოხატვის თავისუფლების შესახებ, ისაუბრა მედია თავისუფლების ხარისხზე, ჟურნალისტთა და უფლებადამცველთა წინააღმდეგ ბოლო პერიოდში ჩადენილ დანაშაულებებსა და მათ არასათანადო გამოძიებაზე და ზოგადად, მართლმსაჯულების ხარვეზებზე ქვეყანაში.
შეხვედრაზე სახალხო დამცველმა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მაცხოვრებელთა ის მუდმივი საფრთხეები განიხილა, რომლებიც ადამიანის უფლებების მონიტორინგის აუცილებლობას წარმოაჩენს. ისაუბრა დევნილთა მძიმე მდგომარეობაზე და მათი უსაფრთხო განსახლების პროცესის გაჭიანურებაზე.

Meeting with Council of Europe Commissioner for Human Rights
On February 22, 2022, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, met with Dunja Mijatović, Council of Europe Commissioner for Human Rights, who is paying an official visit to Georgia.
The Commissioner for Human Rights showed interest in the situation of equality in the country, including the problems of religious minorities and LGBT+ community, as well as issues relating to the labour rights and environment.
The Public Defender briefed Dunja Mijatović on freedom of expression, freedom of the media, recent offences committed against journalists and human rights defenders, their inadequate investigation, and, in general, shortcomings in the field of justice.
The Public Defender also discussed the constant threats faced by the residents of the occupied territories, which indicate the need for human rights monitoring. She spoke about the dire situation of IDPs and delays in the process of their safe resettlement.
The Deputies of the Public Defender, Giorgi Burjanadze and Ekaterine Skhiladze, also attended the meeting.