სახალხო დამცველმა ევროპის სოციალური ქარტიის ფარგლებში მომზადებულ სახელმწიფო ანგარიშზე კომენტარები წარადგინა
2021 წლის 28 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველმა სოციალურ უფლებათა ევროპული კომიტეტის წინაშე პირველად წარადგინა კომენტარები საქართველოს მთავრობის ეროვნულ ანგარიშზე.
ევროპის სოციალური ქარტიის შესრულების შესახებ საქართველოს ეროვნული ანგარიში მოიცავს ჯანდაცვის, სოციალური უზრუნველყოფისა და სოციალური დაცვის კუთხით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებაზე ინფორმაციას. კერძოდ, ანგარიშში მიმოხილულია:
• უფლება უსაფრთხო და ჯანმრთელ სამუშაო პირობებზე
• ჯანმრთელობის დაცვის უფლება
• სოციალური უზრუნველყოფის უფლება
• სოციალური და სამედიცინო დახმარების უფლება
• სოციალური უზრუნველყოფის სამსახურებით სარგებლობის უფლება
კომენტარებში, ქარტიით გათვალისწინებული უფლებების დაცვის კუთხით ქვეყანაში არსებული მდგომარეობის შეფასებისას, სახალხო დამცველმა შრომის უსაფრთხოების კუთხით არსებული გამოწვევები და ფსიქიკური ჯანდაცვის ნაკლოვანებები მიმოიხილა. ასევე, ყურადღება გაამახვილა ლგბტ+ პირთა და ქალთა სექსუალურ და რეპროდუქციულ ჯანმრთელობაზე, ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობაზე, მოწყვლადი ჯგუფებისთვის - ბავშვთა, ხანდაზმულთა, შშმ პირთა და უსახლკაროთათვის არსებული სოციალური დაცვის სერვისების ხარვეზებზე და ა.შ.
ევროპის სოციალური ქარტია წარმოადგენს ევროსაბჭოს ხელშეკრულებას, რომლითაც გარანტირებულია ფუნდამენტური სოციალური და ეკონომიკური უფლებები. ქარტიით  გათვალისწინებული უფლებები თითოეულ ადამიანს, მის ყოველდღიურ ცხოვრებას ეხება და დაკავშირებულია დასაქმებასთან, საცხოვრებელთან, ჯანმრთელობასთან, განათლებასთან, სოციალურ დაცვასთან და კეთილდღეობასთან.
ევროპის სოციალური ქარტიის შესრულების შესახებ ანგარიშგების პროცედურის თანახმად, წევრი სახელმწიფოები ყოველწლიურად წარუდგენენ ანგარიშს სოციალურ უფლებათა ევროპულ კომიტეტს სახელმწიფოს საქმიანობის შესახებ. ქარტია დაყოფილია ოთხ თემატურ ნაწილად და ყოველი საანგარიშო წელი მოიცავს კონკრეტული მიმართულების უფლებებს. წელს სოციალურ უფლებათა ევროპული კომიტეტი ჯანდაცვის, სოციალური უსაფრთხოებისა და სოციალური დაცვის საკითხებზე სახელმწიფოების მიერ სოციალური ქარტიის დებულებების შესრულების თაობაზე წარდგენილ ეროვნულ ანგარიშებს შეისწავლის და გამოსცემს დასკვნებს, სადაც სახელმწიფოს მიერ ვალდებულებების შესრულებას შეაფასებს.

Public Defender Submitts Comments on National Report Prepared within the framework of European Social Charter
On June 28, 2021, the Public Defender of Georgia submitted her first Comments to the European Committee of Social Rights relating to the Government's National Report.
The Georgian National Report on the Implementation of the European Social Charter includes information on the implementation of commitments in the areas of health, social security and social protection. In particular, the report reviews:
• The right to safe and healthy working conditions
• The right to health care
• The right to social security
• The right to social and medical assistance
• The right to enjoy social security services
In the Comments, while assessing the situation in the country in terms of the protection of the rights under the Charter, the Public Defender reviewed challenges relating to safety at work and gaps in mental health care. She also focused on sexual and reproductive health of LGBT+ individuals and women, violence against women and domestic violence, gaps in social services intended for vulnerable groups - children, older people, persons with disabilities and homeless persons, etc.
The European Social Charter is a Council of Europe treaty that guarantees fundamentalsocialand economic rights. The Charter guarantees a broad range of everyday human rights related to employment, housing, health, education, social protection and welfare for each person.
According to the reporting system of the European Social Charter, States Parties shall submit an annual report to the European Committee of Social Rights. The Charter is divided into four thematic groups and each reporting year covers the rights of a specific group. This year, the European Committee of Social Rights will review national reports on the implementation of the provisions of the Social Charter relating to health, social security and social protection and will issue conclusions assessing the fulfillment of obligations by the States.