რეგიონული ფორუმი „გაერთიანება ფემიციდის წინააღმდეგ“
2024 წლის 22 ოქტომბერს საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილემ ირინე ჩიხლაძემ და სახალხო დამცველის გენდერის დეპარტამენტის უფროსმა სოფიო რუსეცკიმ მონაწილეობა მიიღეს რიგით მეორე რეგიონულ ფორუმში „ ...
სახალხო დამცველის განცხადება ფემიციდთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველი ღრმა მწუხარებას გამოთქვამს, მაისის თვეში, საქართველოში ოთხი ქალის მკვლელობის ფაქტთან დაკავშირებით. ძალადობის ეს შემზარავი ფაქტები არა მხოლოდ გვართმევს შვილებს, დედებს და დ ...
სახალხო დამცველის განცხადება 14 წლის გოგოს მკვლელობასთან დაკავშირებით
შემაძრწუნებელია 14 წლის გოგოს მკვლელობის უმძიმესი ფაქტი და საგანგაშოა გავრცელებული ინფორმაცია ამ ტრაგიკულ ფაქტამდე მისი თავისუფლების უკანონო აღკვეთისა და იძულებით ბავშვობის ასაკში ქორწინების შესახებ.& ...
სამუშაო შეხვედრა ფემიციდის შემთხვევების მონიტორინგისა და აღრიცხვის შესახებ
2023 წლის 3 ოქტომბერს, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN Women) მხარდაჭერით, ფემიციდის შემთხვევების მონიტორინგისა და აღრიცხვის შესახებ საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის, საქართველოს პროკურატურის და ს ...
საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება ქალთა მკვლელობების შემთხვევებზე
საზოგადოებისთვის ბოლო სამი დღის განმავლობაში სამი ქალის მკვლელობის ფაქტის შესახებ გახდა ცნობილი, რაც კიდევ ერთხელ მიუთითებს პრობლემის მასშტაბებზე და ქვეყანაში არსებულ საგანგაშო მდგომარეობაზე. სახალხო ...
სახალხო დამცველმა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციამ ონლაინ კონფერენცია „ფემიციდის პრევენცია და მონიტორინგი“ გამართეს
გენდერული ძალადობის წინააღმდეგ 16-დღიანი კამპანიის ფარგლებში, საქართველოს სახალხო დამცველმა, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მხარდაჭერით, ონლაინ კონფერენცია „ფემიციდის პრევენცია და მონიტორინგი“ ...
გაეროს ვირტუალური სესია გენდერული თანასწორობის რეალიზება და ყველა ქალისა და გოგონას გაძლიერების დაჩქარების თემაზე
2020 წლის 21 ივლისს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN Women) მიწვევით, მონაწილეობა მიიღო გაეროს ვირტუალური მაღალი დონის სესიაში „გენდერული თანასწორობის რ ...
სახალხო დამცველის აპარატის ონლაინ კონფერენცია თემაზე: „ფემიციდის პრევენცია და მონიტორინგი“
2020 წლის 30 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მხარდაჭერით, ონლაინ კონფერენცია გამართა თემაზე - „ფემიციდის პრევენცია და მონიტორინგი“. ღონისძიებაზე 20 ...
8 მარტი ქალთა საერთაშორისო დღეა. ამ დღის აღნიშვნის ისტორია ქალთა ეკონომიკურ, პოლიტიკურ და სოციალურ მიღწევებს უკავშირდება, თუმცა, მნიშვნელოვანია იმის გაცნობიერება, რომ  ქალები, თანასწორუფლებიანობი ...
კონფერენცია „ფემიციდის პრევენცია და მონიტორინგი“
2019 წლის 11 დეკემბერს სახალხო დამცველისა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მხარდაჭერით გაიმართა კონფერენცია „ფემიციდის პრევენცია და მონიტორინგი“. კონფერენციის მიზანს წარმოადგენდა ფემიციდის, რო ...
საერთაშორისო კონფერენცია „ფემიციდის შემთხვევების მონიტორინგი პრევენციისთვის“
2018 წლის 15 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მხარდაჭერით საერთაშორისო კონფერენცია „ფემიციდის შემთხვევების მონიტორინგი პრევენციისთვის“ გამართა. კონფერენცია ...
სახალხო დამცველის განცხადება ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის რისკების შეფასების ინსტრუმენტის შესახებ
საქართველოს სახალხო დამცველი დადებითად აფასებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის რისკების შეფასების და მონიტორინგის მექანიზმის დანერგვას, რასი საჭიროებაც სა ...

On October 22, 2024, Irine Chikhladze, Deputy Public Defender of Georgia, and Sopio Rusetski, Head of the Public Defender's Gender Department, participated in the second regular regional forum "United ...
The Public Defender of Georgia expresses deep sorrow over the murder of four women in Georgia in May. These horrific acts of violence not only take away our children, mothers and sisters, but also und ...
The gravest murder of a 14-year-old girl is shocking and information about the illegal deprivation of her liberty and forced child marriage before this tragic death is alarming.
Despite the high rate ...
On October 3, 2023, with the support of UN Women, a joint working meeting was held between representatives of the Public Defender’s Office of Georgia, the Prosecutor's Office of Georgia and the ...
In the last three days, three cases of killings of women have been reported, which once again indicates the scale of the problem and the alarming situation in the country. According to the official st ...
Within the framework of a 16-day campaign against gender-based violence, the Public Defender of Georgia, with the support of UN Women, held an online conference on femicide prevention and monitoring. ...
On July 21, 2020, Public Defender Nino Lomjaria, at the invitation of UN Women, participated in the UN virtual high-level hearing on the theme: “Accelerating the Realization of Gender Equality a ...
On June 30, 2020, the Public Defender’s Office of Georgia, with the support of UN Women, held Online Conference on Prevention and Monitoring of Femicide. The femicide monitoring report 2014-2018 ...
March 8 is International Women's Day. The history of celebration of this day is related to women’s economic, political and social achievements, but it is important to remember that women face ma ...
Conference on Prevention and Monitoring of Femicide was held with the support of the Public Defender of Georgia and UN Women on 11 December 2019. The purpose of the conference was to discuss the syste ...
On 15 November 2018, the Public Defender of Georgia, with the support of UN Women, organized an International Conference on Monitoring Femicide for Prevention. Femicide, as a systemic problem and extr ...
The Public Defender of Georgia positively evaluates the introduction of a mechanism by the Ministry of Internal Affairs of Georgia for assessing and monitoring the risks of domestic violence and viole ...