სახალხო დამცველის აპარატისთვის ახალი შენობის მშენებლობა აქტიურად მიმდინარეობს
2022 წლის 8 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია და აპარატის თანამშრომლები სახალხო დამცველის აპარატის ცენტრალური ოფისის მშენებლობას ეწვივნენ, მიმდინარე სამუშაოები დაათვალიერეს და შენობის საძირკველში დროის კაფსულა ჩადეს.
შენობის მშენებლობაზე მუშაობა 2022 წლის ივნისში დაიწყო და კონტრაქტის შესაბამისად 18 თვეში, 2023 წლის დეკემბერში უნდა დასრულდეს.
სახალხო დამცველის აპარატს ახალი შენობის ასაშენებლად თბილისში, ფაღავას ქ. N6-ში 2 123 კვადრატულ მეტრი მიწის ნაკვეთი გადაეცა, რომელზეც 5 სართულიანი, 3 036 კვადრატული მეტრი საერთო ფართობის მქონე შენობა აშენდება.
სახალხო დამცველის აპარატის ცენტრალური, თბილისის ოფისი 2018 წლის ივლისიდან ნაქირავებ შენობაში ფუნქციონირებს, ვინაიდან აპარატის ბალანსზე არსებული, ნინო რამიშვილის N6-ში მდებარე შენობა ავარიული იყო და ყოველწამიერად უქმნიდა საფრთხეს თანამშრომელთა სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას. გარდა ამისა, შენობა მცირე ზომის გამო, გადატვირთული იყო და არც შეზღუდული შესაძლებლობის პირთათვის იყო საკმარისად ადაპტირებული.
„სასიხარულოა, რომ 2023 წლის ბოლოს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი თანამედროვე შენობაში დამკვიდრდება, რომლის ადგილმდებარეობა, შიდა სივრცეები და გარე პერიმეტრი მაქსიმალურად იქნება მორგებული საზოგადოების საჭიროებებსა და კომფორტს; და რაც ძალიან მნიშვნელოვანია, სრულად იქნება მისაწვდომი შშმ პირებისთვის.
პროექტში გათვალისწინებულია სივრცეები სამკითხველო დარბაზისთვის, ბიბლიოთეკისთვის, მცირე გამოფენებისთვის. იქნება ბავშვთა კუთხე, ჟურნალისტთა სამუშაო ოთახი, იქნება საკმარისი რაოდენობის ოთახები მოქალაქეებთან შეხვედრებისა და კონსულტაციების გასამართად. ასე, რომ ახალი შენობა დააკმაყოფილებს ყველანაირი ღონისძიების საჭიროებას, როგორც სახალხო დამცველის აპარატისთვის, ასევე ადამიანის უფლებების და საგანმანათლებლო საქმიანობისთვის,“- განაცხადა სახალხო დამცველმა შენობის საძირკველში დროის კაფსულის ჩადების საზეიმო ღონისძიებაზე.

Construction of New Building for Public Defender’s Office is Actively Ongoing
On November 8, 2022, Public Defender Nino Lomjaria and her employees visited the construction of the central office of the Public Defender's Office, viewed the ongoing works and placed a time capsule in the foundation of the building.
The construction of the building began in June 2022 and, according to the contract, it should be completed in 18 months, in December 2023.
2,123 square meters of land was handed over to the Public Defender's Office for the construction of the new building on 6 Faghava Street in Tbilisi, on which a 5-story building with a total area of ​​3,036 square meters will be built.
The Tbilisi central office of the Public Defender's Office has been located in a rented building since July 2018, as the building on 6 Nino Ramishvili Street was dilapidated and posed a threat to the life and health of the employees. In addition, due to its small size, the building was overcrowded and not adapted enough for persons with disabilities.
"It is good that at the end of 2023, the Public Defender's Office will have a modern building, the location, internal space and external perimeter of which will be adjusted to the needs and comfort of the community as much as possible; and what is very important, it will be fully accessible for persons with disabilities.
The project includes spaces for a reading hall, library and small exhibitions. There will also be a children's corner, a working room for journalists, a sufficient number of rooms for holding meetings and consultations with citizens. So, the new building will meet the needs of all kinds of events, both for the Public Defender’s Office and for human rights and educational activities," the Public Defender said at the ceremony of placing a time capsule in the foundation of the building.