სახალხო დამცველის ალტერნატიული ანგარიში - ევროსასამართლოსა და გაეროს კომიტეტების მიერ საქართველოს მიმართ გამოტანილი გადაწყვეტილებების აღსრულების მდგომარეობის შესახებ
საქართველოს სახალხო დამცველმა საქართველოს პარლამენტს წარუდგინა ალტერნატიული ანგარიში ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოსა და გაეროს კომიტეტების მიერ საქართველოს მიმართ გამოტანილი გადაწყვეტილებების აღსრულების შესახებ საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს 2024 წლის ანგარიშებზე.
ალტერნატიული ანგარიში მიმოიხილავს 2024 წლის მდგომარეობით საქართველოს წინააღმდეგ ევროპული სასამართლოს მიერ გამოტანილი გადაწყვეტილებების აღსრულებისათვის სახელმწიფოს მიერ მიღებულ ზოგად ღონისძიებებს შემდეგ საქმეებში: „ცინცაბაძის ჯგუფი“, „იდენტობის ჯგუფი“, „მერაბიშვილი საქართველოს წინააღმდეგ“ და „თხელიძის ჯგუფი“.
ამავდროულად, ანგარიშში მიმოხილულია გაეროს წამების საწინააღმდეგო კომიტეტის, ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის კომიტეტისა და ბავშვთა უფლებების კომიტეტების მიერ საქართველოს მიმართ მიღებული გადაწყვეტილებები საქმეზე „ჯ.ჩ. და ჯ.ე. საქართველოს წინააღმდეგ“, ხანუმ ჯეირანოვას საქმესა და საქმეზე „ანა არგანაშვილი საქართველოს წინააღმდეგ“.
დოკუმენტში გაანალიზებულია, თუ რამდენად საკმარისია ზემოაღნიშნული საქმეების აღსასრულებლად სახელმწიფოს მიერ გადადგმული ნაბიჯები.
ანგარიში ეხება ისეთ საკითხებს, როგორიცაა სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებთან და არასათანადო მოპყრობის წინააღმდეგ ბრძოლა, ლგბტ+ თემის შეკრების თავისუფლება, ქალის მიმართ და ოჯახში ძალადობისა და ფემიციდის შემთხვევებზე მართლმსაჯულების განხორციელების ხარვეზები და ა.შ.

Public Defender's Alternative Report on Execution of ECHR and UN Committees’ Decisions against Georgia
The Public Defender of Georgia submitted an alternative report to the Parliament of Georgia relating to the 2024 reports of the Ministry of Justice of Georgia on the execution of decisions delivered by the European Court of Human Rights and UN Committees against Georgia.
The alternative report reviews the general measures taken by the State to execute the judgments of the European Court of Human Rights against Georgia in 2024 in the following cases: “Tsintsabadze Group”, “Identoba Group”, “Merabishvili v. Georgia” and “Thekhelidze Group”.
At the same time, the report reviews the decisions of the UN Committee against Torture, the Committee on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women and the Committee on the Rights of the Child regarding Georgia in the cases of J.C. and J.E. v. Georgia, the case of Khanum Jeiranova and the case of Ana Arganashvili v. Georgia.
The document analyzes whether the steps taken by the State to execute the above-mentioned cases are sufficient.
The report addresses issues such as the fight against hate crimes and ill-treatment, freedom of assembly of the LGBT+ community, shortcomings in the administration of justice in cases of violence against women and domestic violence and femicide, etc.