სახალხო დამცველის განცხადება მშრომელთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით
1 მაისი მშრომელთა საერთაშორისო დღეა, რომელიც აღნიშნავს მშრომელთა ისტორიულ ბრძოლას მთელ მსოფლიოში და სიმბოლურად დასაქმებულთა ღირსეული სამუშაო პირობებით უზრუნველყოფის აუცილებლობაზე ამახვილებს ყურადღებას.
ყოველწლიურად სახალხო დამცველის აპარატს არაერთი პირი მიმართავს შრომითი უფლებების დარღვევების მიზეზით. არაერთი პირის მიმართ იქნა დადგენილი დისკრიმინაცია და გაიცა შესაბამისი რეკომენდაციები. შრომის უფლებების რეალიზების კუთხით არსებული გამოწვევები დეტალურად არის განხილული ჩვენს საპარლამენტო ანგარიშში და ყველა შესაბამის უწყებას მიეწოდება პრობლემების გამოსწორების გზები.
განსაკუთრებულად აღნიშვნის ღირსია ქალთა შრომითი უფლებების კუთხით ქვეყანაში არსებული გამოწვევები. მიუხედავად იმისა რომ 2021 წელს გარკვეული პოზიტიური ცვლილებები განხორციელდა შრომის კოდექსში, მაინც დიდ გამოწვევად რჩება ბავშვის ორსულობის, მშობიარობისა და ბავშვის მოვლის გამო შვებულებით სარგებლობა.
სწორედ აღნიშნულის გამო, საქართველოს სახალხო დამცველმა კონსტიტუციური სარჩელით მიმართა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს და მოითხოვა შრომის კოდექსის 39-ე მუხლის იმ ნორმების გაუქმება, რომლებიც ითვალისწინებს ორსულობისა და მშობიარობის გამო ანაზღაურებადი შვებულებისა და ბავშვის მოვლის გამო ანაზღაურებადი შვებულების ანაზღაურებას მხოლოდ ერთჯერადი გასაცემლის სახით არაუმეტეს 1000 ლარის ოდენობით და რომელიც დამატებითი ანაზღაურების შესაძლებლობას ითვალისწინებს დამსაქმებელსა და დასაქმებულს შორის დამატებითი ანაზღაურებით.
კონსტიტუციური სარჩელის მიხედვით, შრომის კოდექსის მოქმედი რეგულაცია ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის მე-11 მუხლს (თანასწორობის უფლებას), 26-ე მუხლს (შრომის უფლებას) და 30-ე მუხლს (დედათა და ბავშვთა უფლებებს). პრობლემურია სავალდებულოდ განსაზღვრული დახმარების ოდენობა მისი არასაკმარისობის გამო, ისე მშობლის შვებულების ანაზღაურების ფორმალურად რეგულირება, რომლის რეალიზებაც მხოლოდ დამსაქმებლის კეთილ ნებაზეა დამოკიდებული. ამ პირობებში შეუძლებელი ხდება ორსულობის და ბავშვის მოვლის გამო შვებულებით სარგებლობა კერძო სექტორში.
იმედის ვიტოვებთ, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო გაიზიარებს ჩვენს კონსტიტუციურ სარჩელში მოყვანილ არგუმენტებს და არაკონსტიტუციურად ცნობს შრომის კოდექსის 39-ე მუხლის მოქმედ რეგულირებას და შესაძლებელი გახდება ქალთა და ბავშვთა უფლებების დაცვის ჯეროვანი შესაძლებლობა საქართველოში.

May 1 is the International Workers' Day, which marks the historic struggle of workers around the world and symbolically highlights the need to provide decent working conditions for the employees.
Every year, a number of people apply to the Public Defender's Office due to labour rights violations. A lot of people have been discriminated against and relevant recommendations have been issued. Challenges in terms of realization of labour rights are discussed in detail in our parliamentary report and all relevant agencies have been provided with recommendations on how to rectify the problems.
The challenges relating to women's labour rights are especially noteworthy. Although some positive changes were made to the Labour Code in 2021, enjoyment of pregnancy, childbirth and childcare leave remains a major challenge.
Due to the above, the Public Defender of Georgia filed a constitutional complaint with the Constitutional Court of Georgia and demanded the repeal of the norms of Article 39 of the Labour Code, which provide for only one-time payment of no more than GEL 1000 for the paid pregnancy, childbirth and childcare leave and the possibility of additional payment on the basis of additional remuneration between the employer and the employee.
According to the constitutional claim, the current regulation of the Labour Code contradicts Article 11 of the Constitution of Georgia (right to equality), Article 26 (right to work) and Article 30 (rights of mothers and children). The amount of mandatory assistance is problematic due to its insufficiency. The formal regulation of parental leave pay is also problematic, the realization of which depends on the good will of the employer. Under these conditions, it becomes impossible for women to take maternity leave in the private sector.
We hope that the Constitutional Court of Georgia will share the arguments presented in our constitutional claim, declare the current regulation of Article 39 of the Labour Code unconstitutional and provide a proper opportunity for the protection of the rights of women and children in Georgia.