სახალხო დამცველის აპარატმა ქალთა მიმართ ძალადობის საწინააღმდეგო კამპანიის ფარგლებში საინფორმაციო შეხვედრები გამართა
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის გენდერის დეპარტამენტისა და რეგიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ 16 დღიანი კამპანიის ფარგლებში საქართველოს სხვადასხვა ქალაქსა და სოფელში რამდენიმე ათეული შეხვედრა ჩაატარეს.
წლევანდელი კამპანიის ძირითადი თემა ეხებოდა ბავშვთა ქორწინებას, ვინაიდან კვლავ გამოწვევად რჩება ბავშვთა ქორწინების იძულების შემთხვევები. შეხვედრაზე ხაზი გაუსვეს სახელმწიფოს მხრიდან ამგვარ დანაშაულებზე მკაცრი პოლიტიკის გატარების აუცილებლობასა და ყველა შესაბამისი უწყების კოორდინირებულად მუშაობას.
სახალხო დამცველის თანამშრომლებმა სხვადასხვა თემატურ ჯგუფებთან სახალხო დამცველის მანდატზე ისაუბრეს. მიმოიხილეს გენდერული თანასწორობის უფლების დაცვის კუთხით არსებული გამოწვევები და სახალხო დამცველის რეკომენდაციები ამ მიმართულებით.
კამპანიის მიმდინარეობისას სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლები ასევე ჩაერთნენ სხვადასხვა უწყებისა და მუნიციპალიტეტის მიერ ორგანიზებულ ცნობიერების ამაღლების შეხვედრებში, რომლებზეც მონაწილეებმა დისკუსიის რეჟიმში განიხილეს მათთვის მნიშვნელოვანი თემები.
ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ კამპანია მსოფლიოში ყოველი წლის 25 ნოემბრიდან 10 დეკემბრამდე აღინიშნება და მისი მიზანია ცნობიერების ამაღლება გენდერული თანასწორობის, ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის, ბავშვობის ასაკში ქორწინებისა და ადამიანის უფლებათა შესახებ.

Representatives of the Gender Department and Regional Division of the Public Defender’s Office of Georgia held several dozens of meetings in different cities and villages of Georgia within the framework of the 16 Days ofActivismagainstGender-BasedViolence.
The main theme of this year's campaign was child marriage, as cases of forced child marriage remain a challenge. The need for the State to implement a strict policy in relation to the above-mentioned crime and the importance of coordinated work between all the relevant agencies were emphasized at the meeting.
Employees of the Public Defender talked about the mandate of the Public Defender with various thematic groups. The challenges existing in terms of protection of the right to gender equality and the recommendations of the Public Defender developed in this direction were also discussed.
During the course of the campaign, representatives of the Public Defender's Office also participated in awareness-raising meetings organized by various agencies and municipalities, during which participants discussed important topics for them.
The 16 Days of ActivismagainstGender-BasedViolence is observed worldwide from November 25 to December 10 each year and aims to raise awareness of gender equality, violence against women and domestic violence, child marriage and human rights.