სახალხო დამცველის განცხადება წარდგენილ საკანონმდებლო ცვლილებებთან დაკავშირებით
საქართველოს პარლამენტმა მიმდინარე კვირას დაჩქარებული წესით დაიწყო „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონსა და მის თანმდევ კანონპროექტებში ცვლილებათა პაკეტის განხილვა.
წარდგენილი საკანონმდებლო ცვლილებები ეხება ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს როგორიცაა სასამართლო სხდომების გაშუქება, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დაკომპლექტების და მოსამართლეთა მივლინების წესები, სასამართლო აქტების საჯარო ინფორმაციის სახით ხელმისაწვდომისა და სასამართლო ხელისუფლების ფუნქციონირებასთან დაკავშირებული სხვა არაერთი ფუნდამენტური საკითხი.
აღსანიშნავია, რომ მითითებული საკანონმდებლო ცვლილებების დაჩქარებული წესით განხილვა არ იძლევა, მასში სრულფასოვანი ჩართვის და მონაწილეობის შესაძლებლობას, რაც მნიშვნელოვნად აზიანებს საკანონმდებლო პროცესს.
სამწუხაროდ, პარლამენტში ინიციირებული ცვლილებებით ამოღებული იქნება ის მნიშვნელოვანი გარანტიები, რომელიც უზრუნველყოფს სასამართლოში საქმეთა განხილვის საქვეყნოობას, რაც საგრძნობლად გააუარესებს ქვეყანაში მართლმსაჯულების გამჭვირვალობის ხარისხს, ასევე მედიის ხელმისაწვდომობას მართლმსაჯულების განხორციელების პროცესზე. კანონპროექტის მიხედვით, დღეს დამკვიდრებული საქვეყნოობის პრინციპი არსებითად იცვლება და ღიაობის ნაცვლად, ძირითად წესად აკრძალვა მკვიდრდება.
ინიცირებული კანონპროექტი საქართველოში 2007 წლიდან 2013 წლამდე მოქმედ რეგულაციას აბრუნებს, რომლის თანახმადაც სასამართლოში, ასევე სასამართლო სხდომის დარბაზში საქმის განხილვისას ფოტო, კინო, ვიდეოგადაღება და ტრანსლაცია დაუშვებელი იყო, გარდა იმ შემთხვევისა, როდესაც ამას ახორციელებდნენ სასამართლო ან სასამართლოს მიერ უფლებამოსილი პირები.
ყურადსაღებია, რომ ასეთი პრაქტიკა, მკაცრად გააკრიტიკა სახალხო დამცველმა 2007 წლის საპარლამენტო ანგარიშში. [1]
სახალხო დამცველის შეფასებით, სასამართლოში გადაღების საკითხზე 2013 წლამდელი რეგულაციის შემოღება სერიოზულად გააუარესებს ქვეყანაში როგორც მართლმსაჯულების გამჭვირვალობის ხარისხს, ასევე მედიის მუშაობას სასამართლო დარბაზებში.
საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს პარლამენტს - არ განიხილოს აღნიშნული საკანონმდებლო პაკეტი დაჩქარებული წესით და ამ ცვლილებების განხილვა მოხდეს საქართველოს რეგლამენტით დადგენილი ზოგადი წესით.

This week, the Parliament of Georgia began an accelerated consideration of a package of amendments to the Organic Law of Georgia on Common Courts and its accompanying draft laws.
The submitted legislative amendments concern important issues such as coverage of court hearings, rules for staffing the High Council of Justice and judges' business trips, availability of judicial acts as public information, and a number of other fundamental issues related to the functioning of the judiciary.
It is worth noting that the accelerated consideration of the legislative amendments does not provide for the possibility of full inclusion and participation in it, which significantly harms the legislative process.
Unfortunately, the amendments introduced in the Parliament remove important guarantees that ensure the public nature of court proceedings, which will significantly worsen the transparency of justice in the country, as well as the media's access to the process of administration of justice. According to the draft law, the principle of publicness established today will be substantially changed, and instead of openness, prohibition will become the main rule.
The draft law brings back the regulation in force in Georgia from 2007 to 2013, according to which photography, filming, video recording and broadcasting in court, as well as during the consideration of cases in the courtroom, were prohibited, except in cases when this was carried out by the court or persons authorized by the court.
It is noteworthy that such a practice was severely criticized by the Public Defender in the 2007 parliamentary report.[1]
The Public Defender of Georgia calls on the Parliament not to consider the aforementioned legislative package in an expedited manner and to consider these amendments in accordance with the general procedure established by the Rules of Procedure of Georgia.
[1] Parliamentary Report of the Public Defender for the First Half of 2007, pp. 4-7. Available at the link: https://ombudsman.ge/res/docs/2019040411373659470.pdf