აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ჯილდო საქართველოს ყოფილ სახალხო დამცველს და სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებს
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტმა საქართველოს ყოფილ სახალხო დამცველს ნინო ლომჯარიას და სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებს ადამიანის უფლებათა დამცველის ყოველწლიური გლობალური ჯილდო გადასცა.
„ქალბატონი ლომჯარია საქართველოს სახალხო დამცველის თანამდებობას 2017 წლიდან 2022 წლამდე იკავებდა. მისი ხელმძღვანელობით სახალხო დამცველის აპარატი ფართოდ განიხილებოდა ყველაზე დამოუკიდებელ დემოკრატიულ ინსტიტუტად საქართველოში. მთელი თავისი მოღვაწეობის განმავლობაში ნინო და მისი გუნდი მხარს უჭერდნენ ადამიანის უფლებების დაცვის გაძლიერებას ყველასთვის, ზოგჯერ ძლიერი პოლიტიკური ზეწოლის ქვეშაც. მათ შეძლეს და შეინარჩუნეს დამოუკიდებლობა. სახალხო დამცველის აპარატი მუშაობდა დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლისა და ბავშვების, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების, პატიმრების, ლგბტქი+ პირებისა და რელიგიური უმცირესობების უფლებების დასაცავად, პოლიტიკური კუთვნილების გარეშე; ცდილობდა აეშენებინა დემოკრატიული სახელმწიფო, რომელიც იქნებოდა ევროპის და მისი მოქალაქეების ატლანტიკური მისწრაფებების შესაბამისი“. ნათქვამია აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის განცხადებაში.

U.S. Department of State Awards Former Public Defender of Georgia and Public Defender’s Team
Former Public Defender of Georgia Nino Lomjaria and the team of the Public Defender’s Office have received annual Global Human Rights Defender Award from the U.S. Department of State.
„Ms. Lomjaria served as Public Defender of Georgia from 2017 through 2022. Under her leadership, the Public Defender’s Office (PDO) was widely considered the most independent democratic institution in Georgia. Throughout her tenure, Nino and her team advocated strengthened human rights protections for all, at times under intense political pressure; they maintained their independence throughout. The PDO’s work to fight discrimination, and to defend the rights of children, people with disabilities, prisoners, LGBTQI+ persons, and members of religious minorities, without regard to political affiliation, hasendeavoredto build a democratic state that lives up to the Euro-Atlantic aspirations of its citizens’, reads the statement released by the Department of State.