ევროპარლამენტარებმა მარინა კალჯურანდმა და სვენ მიქსერმა საქართველოს სახალხო დამცველის მხარდამჭერი განცხადება გაავრცელეს
2021 წლის 15 ნოემბერს ევროპის პარლამენტის 2019-2024 წლის მოწვევის პარლამენტარებმა, სამხრეთ კავკასიასთან ურთიერთობის დელეგაციის თავმჯდომარემ მარინა კალჯურანდმა და საქართველოს საკითხებში მუდმივმა მომხსენებელმა სვენ მიქსერმა ერთობლივი განცხადება გააკეთეს, სადაც საქართველოს სახალხო დამცველის როლის მნიშვნელობას გაუსვეს ხაზი.
„ჩვენ მტკიცედ ვუჭერთ მხარს სახალხო დამცველის აპარატის მუშაობას, რომელიც უმნიშვნელოვანეს როლს ასრულებს ქართულ საზოგადოებაში. ქალბატონი ნინო ლომჯარია და მისი აპარატის მუშაობა ქებას იმსახურებს, ხოლო მათი დამოუკიდებლობის წინააღმდეგ მიმართული თავდასხმები, ვისგანაც არ უნდა მოდიოდეს, ყოველთვის შემაშფოთებელია.
ჩვენ ვეცნობით ქალბატონი ნინო ლომჯარიას განცხადებებს მიხეილ სააკაშვილის ღირსების, უსაფრთხოებისა და სამართლიანი სასამართლოს უფლების დაცვის, მისი ჯანმრთელობის უზრუნველყოფის აუცილებლობის შესახებ, ასევე N18 პენიტენციურ (სამედიცინო) დაწესებულებაში გადაყვანის გარემოებების შესახებ. ჩვენ ყურადღებით ვაკვირდებით მოვლენებს ბატონი სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან დაკავშირებით და გვაქვს მოლოდინი რომ მისი უფლებები იქნება დაცული.
2017 წელს მოვალეობის შესრულების დაწყების დღიდან, ქალბატონი ლომჯარია სამაგალითოდ და თავდაუზოგავად იცავს ადამიანის უფლებებს, ხელს უწყობს კარგ მმართველობასა და კანონის უზენაესობის გაძლიერებას საქართველოში. სწორედ ეს პრინციპები წარმოადგენს საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შეთანხმების ღერძს და ჯერ კიდევ ბევრია გასაკეთებელი ამ მიმართულებით - განსაკუთრებით სასამართლო ხელისუფლების დამოუკიდებლობის კუთხით. ამ ფონზე კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია ისეთი სახალხო დამცველის არსებობა, რომელიც გამჭვირვალედ და დამოუკიდებელად ახორციელებს თავის მოვალეობას.
ევროკავშირის ბიუჯეტის და გრანტების, ასევე „დემოკრატიის და ადამიანის უფლებების დაცვის ევროპული ინსტრუმენტის“ (EIDHR) პროექტების მხარდაჭერა ამ ინსტიტუტის მიმართ მის მნიშვნელობაზე მიუთითებს.
ქალბატონმა ლომჯარიამ და მისმა კოლეგებმა, საკუთარი მოვალეობების თავდაუზოგავად შესრულებით, თავიანთი წვლილი შეიტანეს საქართველოს ევროპული გზის შენარჩუნებაში. ისინი სარგებლობენ საქართველოში ევროკავშირის ელჩის კარლ ჰარცელის საჯარო მხარდაჭერითა და ნდობით. ეჭვგარეშეა, რომ ისინი იმსახურებენ შექებას და არა კრიტიკას საქართველოს დემოკრატიული მომავლისადმი მათი ერთგულების გამო“, - ნათქვამია განცხადებაში.

MEPs Marina Kaljurand and Sven Mikser Release Statement in Support of Public Defender of Georgia
On November 15, 2021, Members of the European Parliament (2019-2024), Marina Kaljurand, Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus, and Sven Mikser, European Parliament's Standing Rapporteur on Georgia, issued a joint statement on the importance of the role of the Public Defender of Georgia.
“We strongly support the work of the Public Defender's Office, which plays a crucial role in Georgian society. Ms Nino Lomjaria and her Office deserve praise for their work, and attacks on their independence are of always of concern wherever they come from.
We have noted Ms Nino Lomjaria's statements on the need to respect the dignity, safety and right to a fair trial of Mr Mikheil Saakashvili, on the necessity to safeguard his health, and on the circumstances surrounding his transfer to the No. 18 penitentiary medical facility. In terms of the health situation of Mr Saakashvili, we are following these developments and expect his rights to be protected.
Since she took up her duties in 2017, Ms Lomjaria has led by example, sparing no effort to protect human rights, promote good governance, and strengthen the rule of law in Georgia. These very principles are at the core of the Association Agreement between the European Union and Georgia, and yet much remains to be done in these areas – particularly when it comes to the independence of the judiciary. Against this background, it is all the more important to have a Public Defender who exercises her duties in a transparent and independent manner.
The fact that EU budget and grants, as well as European Instrument for Democracy and Human Rights (EIDHR) projects, are supporting this Institution, testifies to its importance.
By performing their duties with the utmost dedication, Ms Lomjaria and her colleagues have contributed to maintaining Georgia on its European path. They enjoy the trust and public support of the EU Ambassador to Georgia, H.E. Carl Hartzell. Without a doubt, they should be commended, and not criticised, for their commitment to Georgia’s democratic future,” reads the statement.