განცხადება ე.წ. „ფონდების საქმეზე“ მიმდინარე საგამოძიებო მოქმედებებთან დაკავშირებით
სახალხო დამცველი ეხმიანება ე.წ. „ფონდების საქმეზე“ მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში რამდენიმე სახლში ჩატარებულ საგამოძიებო მოქმედებებს, სადაც იმყოფებოდნენ არასრულწლოვანები.
ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ საგამოძიებო მოქმედებების წარმართვისას ყველა შესაძლო ღონისძიება უნდა იქნას გატარებული არასრულწლოვანებისთვის ზიანის მიყენების თავიდან ასაცილებლად. რა მიზნითაც სამართალდამცავი უწყება ვალდებულია, წინასწარ შეაფასოს ვითარება და არასრულწლოვანს შეუქმნას უსაფრთხო გარემო. ხოლო, წინასწარ გათვალისწინების შეუძლებლობის შემთხვევაში, არასრულწლოვანი დროულად განარიდოს მიმდინარე პროცესებს, მისი ოჯახის წევრის, ახლობლის ან სანდო პირის ჩართულობით, აღნიშნულის შეუძლებლობის შემთხვევაში, უზრუნველყოს სოციალური მუშაკის და ფსიქოლოგის ჩართვა.
სახალხო დამცველი შეისწავლის აღნიშნულ ფაქტებს და ექნება ყველა შესაბამისი რეაგირება, უფლებამოსილების ფარგლებში.

Statement on Investigative Actions Ongoing in “Foundations Case”
The Public Defender echoes the investigative actions being conducted in several houses, in the presence of minors, within the framework of an investigation ongoing into the so-called “foundations case”.
It should be emphasized that when conducting investigative actions, all possible measures must be taken to prevent harm to minors. For this purpose, the law enforcement agency is obliged to assess the situation in advance and create a safe environment for the minors. And, in case of impossibility of prior consideration, the minor should be promptly removed from the ongoing processes, with the involvement of a family member, relative or trusted person, or if this is not possible, the involvement of a social worker and psychologist should be ensured.
The Public Defender will study the above facts and will have all appropriate responses within the scope of his authority.