იძულებით გადაადგილებულ პირთა-დევნილთა და კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის უფლებრივი მდგომარეობა
2016 წლის 21 ივნისს გამართულ პრეზენტაციაზე საქართველოს სახალხო დამცველმა 2015 წლის საპარლამენტო ანგარიშში ასახული იძულებით გადაადგილებულ პირთა და კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის უფლებრივი მდგომარეობისა და გასულ წელს განხორციელებული ცვლილებების, არსებული პრობლემებისა და სახელმწიფოს წინაშე მდგარი გამოწვევების შესახებ ისაუბრა.
იძულებით გადაადგილებულ პირთა მდგომარეობის შესახებ ანგარიშის თავის წარდგენისას სახალხო დამცველის წარმომადგენელმა მერი კოჭლამაზაშვილმა მიმოიხილა სახალხო დამცველის აპარატის საქმიანობა, მათ შორის 700-ზე მეტი ვიზიტი დევნილთა ყოფილ კომპაქტურად განსახლების ობიექტებში და 900-ზე მეტ დევნილისთვის გაწეული სამართლებრივი კონსულტაცია.
მონიტორინგმა და ინდივიდუალური განცხადებების შესწავლამ ცხადყო, რომ გარკვეული პროგრესის მიუხედავად, იძულებით გადაადგილებულ პირთა უდიდესი ნაწილისთვის მძიმე საცხოვრებელი პირობები და საცხოვრებელი ფართის არქონა კვლავ უმთავრესი პრობლემაა. პრობლემად რჩება დევნილთა ინფორმირებულობის დაბალი ხარისხი - იძულებით გადაადგილებულ პირთა უფლებრივი მდგომარეობის სფეროში მიმდინარე მოვლენებზე.
საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენლები აქტიურად იყვნენ ჩართულნი საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს დევნილთა საკითხების შემსწავლელი კომისიის მუშაობაში. გარდა ამისა, სახალხო დამცველი არის დევნილთა მიმართ სახელმწიფო სტრატეგიის განხორციელების სამოქმედო გეგმის სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი.
საქართველოს კონფლიქტური რეგიონების გამყოფი ხაზის მიმდებარე და ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობის უფლებრივი მდგომარეობა კონფლიქტებით დაზარალებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა საკითხებში სახალხო დამცველის მთავარმა მრჩეველმა მედეა ტურაშვილმა წარმოადგინა. მან ისაუბრა კონფლიქტით დაზარალებული შიდა ქართლისა და სამეგრელოს გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების მაცხოვრებელთა მძიმე სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობაზე, შემოსავლის წყაროს ძიების სირთულეებზე, განხორციელებულ მნიშვნელოვან სოციალურ პროექტებზე.
აღსანიშნავია, რომ შიდა ქართლის, განსაკუთრებით გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზარდიაანთკარის მოსახლეობის ნაწილს, დაზიანებული სახლებისა თუ დაკარგული ქონებისათვის სახელმწიფოსაგან დახმარება არ მიუღია.
საოკუპაციო ხაზებზე კვლავ გრძელდება საქართველოს მოქალაქეთა დაკავებების მანკიერი პრაქტიკა. პრობლემურია გამყოფ ხაზებზე დაწესებული გადაადგილების რეგულაციები. აფხაზეთის მკვიდრთ საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლა მხოლოდ აფხაზური პასპორტების საშუალებითა და გამშვები პუნქტების მეშვეობით შეუძლიათ, ხოლო ე.წ. სამხრეთ ოსეთის მკვიდრთათვის გამყოფი ხაზი რამდენიმე გამონაკლისის გარდა, სრულიად ჩაკეტილია.
გალის რაიონში მწვავედ დგას მშობლიურ ენაზე განათლების ხელმისაწვდომობის პრობლემა. დე ფაქტო ადმინისტრაციის გადაწყვეტილებით, 2015-2016 სასწავლო წლიდან დარჩენილი ქართული სკოლების 1-4 კლასებმა სწავლა რუსულ ენაზე დაიწყო, ხოლო დანარჩენ კლასებში კი შემცირდა ქართული ენისათვის დათმობილი საათები. ამასთანავე, ყოველი მომდევნო პირველი კლასი ასევე რუსულ ენაზე დაიწყებს სწავლას.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდნენ რეინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრის მოადგილეები გრიგოლ გიორგაძე და შოთა რეხვიაშვილი.
პრეზენტაციების დასასრულს გაიმართა დისკუსია, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებების, არასამთავრობო სექტორის, საერთაშორისო ორგანიზაციების და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებმა.
იძულებით გადაადგილებულ პირთა-დევნილთა და კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის უფლებრივი მდგომარეობა 21.06.16 Rights Situation of IDPs and Conflict-affected Citizens

Rights Situation of IDPs and Conflict-affected Citizens
At the presentation held on June 21, 2016, the Public Defender of Georgia talked about the rights situation of IDPs and conflict-affected citizens, the changes implemented last year, as well as the existing challenges and problems, which are reflected in the Parliamentary Report 2015.
During the presentation of the report’s chapter on the situation of IDPs, Public Defender's representative Meri Kochlamazashvili reviewed the efforts of the Public Defender's Office, including the visits to more than 700 former IDPs’ settlements and more than 900 legal consultations provided for IDPs.
The monitoring and survey of individual applications revealed that despite some progress, poor living conditions and lack of living space are still major problems for the majority of IDPs. Low level of awareness of the rights situation of IDPs is also a problem.
The Public Defender's representatives were actively involved in the activities of the Commission for IDPs’ Issues, which was set up by the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees. In addition, the Public Defender is a member of the Supervisory Board of Action Plan for Implementation of State Strategy.
The rights situation of people living along the dividing line and in the occupied territories was reviewed by Medea Turashvili, Advisor to the Public Defender for Issues of Human Rights in Conflict-affected Regions. She spoke of the poor socio-economic conditions, difficulties in search for income and important social projects of the villages alongside the dividing lines in the Shida Kartli and Samegrelo regions.
It should be noted that part of population of the Shida Kartli region, especially of the village of Zardiaantkari, has still not received assistance for their damaged houses or lost property from the state.
The vicious practice of detention of Georgian citizens at the occupation lines is still kept. Regulations imposed on the movement of people at the dividing lines are also problematic. Residents of Abkhazia can enter the Georgian territory only with Abkhazian passports and through checkpoints, while the dividing line is completely closed for so-called South Ossetia's residents except for a few exceptions.
The problem of getting education in a mother tongue is acute in the Gali district. By the de-facto administration’s decision, from the 2015-2016 academic year the teaching language has become Russian in 1-4 grades of the Georgian schools, while the number of Georgian language hours was reduced in the rest of the schools. At the same time, all future first-grade students will start studying in the Russian language.
Ketevan Tsikhelashvili, Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality, as well as Grigol Giorgadze and Shota Rekhviashvili, Deputy Ministers of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees, delivered speeches at the event.
At the end of the presentations, discussion was held between representatives of various state agencies, NGOs, international organizations and diplomatic corps.