ნიდერლანდების ელჩმა ქართველი აქტივისტები დააჯილდოვა
2020 წლის 7 დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა მონაწილეობა მიიღო საქართველოში მოქმედი ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს მიერ გამართულ ღონისძიებაში - „ადამიანის უფლებათა ტიტა“. შეხვედრაზე ნიდერლანდების სამეფოს ელჩმა მაიაკე ვან კოლდამმა მედიისა და სამოქალაქო აქტივისტთა ის წარმომადგენლები დააჯილდოვა, რომელთაც თავისი მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვთ და საქართველოს რეგიონებში მედიაპლურალიზმის განვითარებაში.
2020 წელის საელჩომ პირველი ადგილის პრიზი მარნეულის რადიოს დამფუძნებელს კამილა მამედოვას გადასცა. მეორე და მესამე ადგილებზე გავიდნენ გაზეთ „ბათუმელების“ ჟურნალისტი მანანა ქველიაშვილი და სოციალური მედიის აქტივისტი ცაბუნია ვართაგავა.
„თავისუფალი, დამოუკიდებელი და ჯანსაღი მედია ხელს უწყობს აზრის ფორმირების პროცესს, ადამიანის უფლებათა დაცვას და ხელისუფლების ანგარიშვალდებულებას საზოგადოების წინაშე. საქართველოს სახალხო დამცველი განსაკუთრებული ყურადღებით აკვირდება მედიაგარემოსა და მის წინაშე მდგარ გამოწვევებს. წარმატებებს გისურვეთ თქვენს საქმიანობაში და გპირდებით, ყოველთვის ვიდგებით თქვენს გვერდით, რათა ერთად უზრუნველვყოთ უფრო პოზიტიური და შედეგზე ორიენტირებული მუშაობა ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით,“ – განაცხადა საქართველოს სახალხო დამცველმა დაჯილდოების ცერემონიაზე სიტყვით გამოსვლისას.

Ambassador of Netherlands Awards Georgian activists
On December 7, 2020, the Public Defender of Georgia took part in the "Human Rights Tulip"event organized by the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia. The Ambassador of the Kingdom of the Netherlands, Maaike van Koldam, awarded representatives of the media and civil activists for their significant contribution to the development of media pluralism in the regions of Georgia.
The embassy awarded its top prize to the founder of Marneuli Radio, Kamila Mamedova. Manana Kveliashvili, journalist of the Batumelebi newspaper, and Tsabunia Vartagava, social media activist, took second and third places respectively.
‘Free, independent and healthy media promotes the formation of opinion, protection of human rights and accountability of the government to the public. The Public Defender of Georgia pays special attention to the media environment and the challenges it faces. I wish you success in your work and promise to always stand by your side to ensure more positive and result-oriented work in the field of human rights,"- the Public Defender of Georgia said in her speech.