შეხვედრა რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ევროპული კომისიის (ECRI) აღმასრულებელ მდივანთან
2023 წლის 24 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანიო სტრასბურგში რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ევროპული კომისიის (ECRI) აღმასრულებელ მდივანს იოჰან ფრიდშტედს და სამდივნოს წარმომადგენელს ჯულიეტა ბისიულის შეხვდა.
შეხვედრაზე საქართველოში თანასწორობის კუთხით არსებული მდგომარეობა მიმოიხილეს, ხაზი გაუსვეს უმცირესობათა უფლებებს, სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების გამოძიების საკითხებს და ამ მიმართულებით შემუშავებულ სახალხო დამცველის რეკომენდაციებს.
ლევან იოსელიანმა სახალხო დამცველის სპეციალურ მანდატზე - ანტიდისკრიმინაციულ მექანიზმზე ისაუბრა, რომელიც ინსტიტუციას უფლებამოსილებას ანიჭებს ზედამხედველობა და მონიტორინგი გაუწიოს თანასწორობის მდგომარეობას ქვეყანაში. მხარეებმა ECRI-სა და საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატს შორის მჭიდრო თანამშრომლობის პერსპექტივებზეც ისაუბრეს.

Meeting with Executive Secretary of European Commission against Racism and Intolerance (ECRI)
Levan Ioseliani, Public Defender of Georgia, met with Johan Friestedt, Executive Secretary of the European Commission against Racism and Intolerance (ECRI), and Ioulietta Bisiouli, a representative of the Secretariat, in Strasbourg, on May 24, 2023.
The situation of equality in Georgia, the rights of minorities, the investigation of hate crimes and the recommendations of the Public Defender developed in this direction were reviewed at the meeting.
Levan Ioseliani spoke about the special mandate of the Public Defender - the anti-discrimination mechanism, which empowers the institution to supervise and monitor the state of equality in the country. The parties also discussed the prospects of close cooperation between the Public Defender’s Office of Georgia and the European Commission against Racism and Intolerance.