საერთაშორისო კონფერენცია - „იურიდიული პროფესიის დაცვის კონვენცია“ კანონის უზენაესობის დაცვის ეფექტური გზა
2025 წლის 8 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა მონაწილეობა მიიღო საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის მიერ ორგანიზებულ საერთაშორისო კონფერენციაში, რომელზეც განიხილეს „ადვოკატის პროფესიის დაცვის შესახებ“ კონვენცია, როგორც სამართლის უზენაესობის უზრუნველყოფის ეფექტიანი ინსტრუმენტი.
ღონისძიებაზე, რომელშიც საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტები მონაწილეობდნენ, იურიდიული პროფესიის დამოუკიდებლობისა და ხარისხიანი მართლმსაჯულების უზრუნველყოფისთვის თვითმმართველი ადვოკატთა ასოციაციების როლსა და ევროპული კონვენციის თანახმად ადვოკატთა შეუფერხებელი პროფესიული საქმიანობის უზრუნველყოფისა და პროფესიული საიდუმლოების დაცვის საკითხებზე ისაუბრეს.
სახალხო დამცველმა თავის მისასალმებელ სიტყვაში ყურადღება გაამახვილა ადვოკატთა ასოციაციის მნიშვნელობაზე ქვეყანაში ადამიანის უფლებების დაცვის თვალსაზრისით და ხაზი გაუსვა სახალხო დამცველის აპარატის მრავალწლიან საქმიანობას ადვოკატთა უფლებების დაცვის მიმართულებით.
კონფერენცია საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის დაარსებიდან 20 წლის აღსანიშნავი ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა.

International Conference - Convention for the Protection of the Legal Profession as an Effective Pathway to Safeguarding the Rule of Law
On November 8, 2025, Public Defender Levan Ioseliani participated in an international conference organized by the Georgian Bar Association, which discussed the Convention for the Protection of the Legal Profession as an effective instrument for ensuring the rule of law.
The event, which was attended by international and local experts, discussed the role of self-governing bar associations in ensuring the independence of the legal profession and quality justice, and the issues of ensuring the unhindered professional activities of lawyers and the protection of professional secrecy in accordance with the European Convention.
In his welcoming speech, the Public Defender focused on the importance of the Bar Association in terms of protecting human rights in the country and emphasized the many years of work of the Public Defender's Office in protecting the rights of lawyers.
The conference was held within the framework of the event marking the 20th anniversary of the establishment of the Georgian Bar Association.