საინფორმაციო შეხვედრები ზემო სვანეთის რეგიონში გენდერული თანასწორობის საკითხებთან დაკავშირებით
2018 წლის 5-6 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის გენდერული თანასწორობისა და რეგიონული დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა ზემო სვანეთის რეგიონში მცხოვრებ ქალებთან, პოლიციის თანამშრომლებთან და სოციალურ მუშაკებთან გენდერული თანასწორობის თემაზე საინფორმაციო შეხვედრები გამართეს.
ლატალსა და ლენჯერში მცხოვრები ქალებისგან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, ქალთა უფლებრივ მდგომარეობაზე გავლენას ახდენს ინფრასტრუქტურული პრობლემები, კერძოდ, სასმელი წყლისა და გზის პრობლემა. ასევე, აღინიშნა, რომ აუცილებელია ზემო სვანეთში მცხოვრებ ქალთა ეკონომიკური გაძლიერება და ხელშეწყობა.
სოციალურ მუშაკებთან შეხვედრისას ხაზი გაესვა, რომ კვლავ გამოწვევას წარმოადგენს მსხვერპლისთვის ფსიქოლოგის მომსახურების არარსებობა და სოციალური მუშაკების მცირე რაოდენობა და ტრანსპორტირების პრობლემა. ხოლო პოლიციის თანამშრომლებმა ხაზი გაუსვეს რეგიონის სპეციფიკას, კერძოდ, არსებული ტრადიციული შეხედულებებისა და გენდერული სტერეოტიპების გავლენით, ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობასთან დაკავშირებით მიმართვიანობის სიმცირეს.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი კვლავ გააგრძელებს ზემო სვანეთის რეგიონში ქალთა უფლებებისა და გენდერული თანასწორობის მიმართულებით აქტიურ მუშაობას.

Informational Meetings on Gender Equality in Zemo Svaneti Region
On September 5-6, 2018 representatives of the Equality and Regional Departments of the Office of the Public Defender of Georgia hold meetings with women, police staff and social workers on gender equality in Zemo Svaneti region.
According to the information received from women living in Latal and Lenjer, infrastructural problems and in particular drinking water and road issues have impact on human rights situation of women. It was also noted that economic empowerment of women living in Zemo Svaneti carries particular significance.
During the meeting with social workers, challenges pertaining to the non-existence of psychological services to the victims, low number of social workers and transportation problems were noted to be remaining. Police staff underlined the regional specifics, in particular low level of reporting on violence against women and domestic violence due to traditional views and gender stereotypes.
Office of the Public Defender of Georgia continues its active work toward protection of women’s rights and gender equality in Zemo Svaneti region.